REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Jeszcze więcej pieniędzy na zbrojenia. USA, Europa Wschodnia, Niemcy, Azja sypnęły miliardami dolarów

Wojna przestawiła w Ukrainie wszystkie priorytety. Armia i obronność stały się nagle numerem jeden wielu państw. Koncerny zbrojeniowe liczą już pieniądze. Amerykanie zamierzają wydać na zbrojenia gigantyczną kwotę. Zbroi się też Europa i Azja.

28.03.2022
6:07
Jeszcze więcej pieniędzy na zbrojenia. USA, Europa Wschodnia, Niemcy, Azja sypnęły miliardami dolarów
REKLAMA

Wielu Demokratów uważało, że ich kontrola nad Białym Domem i Kongresem będzie okazją do ograniczenia wydatków na zakup uzbrojenia, które od 2000 roku wzrosły w USA o 140 proc. Pieniądza zamiast do wojska miały zostać przeznaczone na wzmocnienia programów społecznych, które ich zdaniem zostały zaniedbane.

REKLAMA

Przez ostatni rok postępowi Demokraci naciskali na liderów partii, by ci zwiększyli wydatki na priorytety niezwiązane z obronnością, takie jak walka ze zmianami klimatycznymi, pomoc rodzinom o niższych dochodach w opiece nad dziećmi oraz rozszerzenie opieki zdrowotnej dla osób starszych.

Po tym jak rosyjskie czołgi wjechały do Ukrainy plany prysły jak mydlana bańka.

USA wpompuje w wojsko astronomiczną kwotę

W tym miesiącu Kongres USA uchwalił podwyżkę wydatków na obronę o prawie 6 proc. Wydatki mają nadal rosnąć pomimo wycofania w sierpniu zeszłego roku sił amerykańskich z Afganistanu. 

W rozmowie z Reutersem senator Tim Kaine, z Partii Demokratycznej powiedział, że obecnie największym zmartwieniem USA są Rosja i Chiny.

Zmiana głównego zagrożenia, z niepaństwowych organizacji terrorystycznych, na państwa narodowe – i do tego dwa duże – będzie wymagała znacznych inwestycji

– powiedział Kaine Reutersowi.

Agencja dodaje, że analitycy i doradcy Kongresu twierdzą, że wyższe wydatki prawdopodobnie utrzymają się nawet po ustaniu najpilniejszych obaw o rosyjskie ambicje.

Prezydent Joe Biden ogłosi 28 marca swój projekt budżetowy na 2023 r. Kongres, który kontroluje wydatki federalne, może dodać 20 do 30 mld dolarów na wszystko, czego zażąda prezydent, a związane będzie z obronnością.

Całkowity budżet obronny USA w 2023 r. przekroczy więc zapewne 800 miliardów dolarów, co zapewni amerykańskim producentom broni gigantyczny zastrzyk pieniędzy. 

Indeks Obrony USA Dow Jones, który śledzi udziały kontrahentów w sektorze obronnym, wzrósł o prawie 14 proc. od 24 lutego, kiedy Rosja najechała Ukrainę.

Najwięksi kontrahenci zbrojeniowi z siedzibą w USA to Lockheed Martin , Raytheon Technologies, Boeing Co, Northrup Grumman i General Dynamics Corp.

Niemcy też się zbroją

Zobowiązanie Niemiec do wydania ponad 2 proc. rocznego produktu krajowego brutto na obronę, wraz z jednorazowym przeznaczeniem 100 mld euro na inwestycje w armię, już doprowadziło do tego, że analitycy podnieśli docelowe ceny akcji dla kontrahentów z Europy.

Kiedy kanclerz Niemiec Olaf Scholz zadeklarował, że jego kraj przeznaczy ponad 100 miliardów euro na modernizację sił zbrojnych, akcje notowanych na giełdzie niemieckich spółek zbrojeniowych momentalnie wzrosły.

Wiadomo już, że Niemcy kupią amerykańskie myśliwce F-35 zdolne do przenoszenia broni jądrowej. To pierwsza duża umowa dotycząca uzbrojenia, od czasu przełomowej decyzji Berlina o wydaniu 100 mld euro na zakup nowoczesnego uzbrojenia.

Europa Wschodnia i Azja wydają więcej na wojsko

Z danych Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w Sztokholmie wynika, że w minionej dekadzie wydatki na obronę podniosły najbardziej kraje odczuwające historyczne zagrożenie ze strony Rosji.

Największe wzrosty wydatków można było zaobserwować na Litwie, Łotwie i Ukrainie, Mołdawii i Estonii.

 class="wp-image-1748797"
Które kraje zbroją się najszybciej?

Pomimo gwałtownych wzrostów w krajach bałtyckich, udział PKB przeznaczany na obronę był zgodny z celem NATO i wynosił 2 proc. PKB.

Gruzja przeznacza na wojsko mniej więcej tyle samo, podczas gdy wydatki na obronę Mołdawii pozostały na niskim poziomie w ujęciu względnym i wynosiły zaledwie 0,4 procent PKB.

Ukraina wydaje na obronę ponad 4 proc. PKB – mniej więcej tyle, co Rosja. Podczas gdy wydatki rosyjskie wahały się od 3 do 5 proc, PKB w ostatniej dekadzie, to ukraińskie znacznie wzrosły. W 2011 r. wynosiły one zaledwie 1,5 proc. PKB.

Niektóre kraje azjatyckie, takie jak Indie i Chiny, ale także Pakistan i Indonezja, znacznie zwiększyły swoje wydatki na obronę w ciągu ostatnich dziesięciu lat. 

REKLAMA

Jednak procentowo, od 2011 r. kraje te, w większości wydawały tyle samo swojego PKB - około 3 proc. w Indiach, mniej niż 2 proc. w Chinach, zaledwie 0,9 proc. w Indonezji i 4 proc. w Pakistanie. 

W przypadku Turcji, kraj faktycznie wydał więcej w ujęciu względnym. Wydatki obronne wzrosły z 2 proc. PKB w 2011 roku do prawie 3 proc. w 2020 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA