REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

W wakacje pojedzie więcej pociągów. Fani festiwali będą korzystać na maksa

PKP Intercity z okazji rozpoczynającego się okresu letniego rozszerzyło ofertę o dodatkowe połączenia w najbardziej popularnych kierunkach. Pasażerowie łatwiej dojadą zarówno nad morze, w góry, jak i na Mazury. Przewoźnik zapowiada najwięcej połączeń z Warszawy do Trójmiasta, ale będzie również dodatkowa para pociągów do Berlina. Wakacyjny rozkład jazdy wejdzie w życie już 11 czerwca.

30.05.2023
7:51
W wakacje pojedzie więcej pociągów. Fani festiwali będą korzystać na maksa
REKLAMA

W wakacje każdego dnia na tory będzie wyjeżdżać średnio 423 pociągów, a w siatce połączeń przewoźnika znajdą się 413 miejscowości i 463 punkty handlowe - zapowiada PKP Intercity.

REKLAMA

Skąd najlepszy dojazd nad morze, a skąd w góry? Będą też bezpośrednie kursy do Zakopanego

PKP Intercity informuje, że przygotowało 58 par pociągów do i z Trójmiasta, Pasażerowie z Warszawy będą mieć do dyspozycji aż 33 pary połączeń z Trójmiastem dziennie, czyli o siedem więcej niż przed wakacjami i o trzy więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Będą mogli skorzystać też z 28 par połączeń do Krakowa, tj. o trzy więcej niż w ubiegłym roku i 17 par pociągów do Katowic.

Mieszkańcy Wielkopolski, by dotrzeć do takich miast jak Ustka, Kołobrzeg, Szczecin czy Trójmiasto, będą mogli skorzystać łącznie z 28 połączeń na dobę. Poznań z Trójmiastem obsłużą dodatkowe pociągi: IC 15146  oraz IC Bałtyk-BIS. Oba składy będą kursowały w każdą niedzielę od 25 czerwca do 27 sierpnia oraz zapewnią dodatkowe połączenia 11 czerwca i 15 sierpnia. Trasę do Trójmiasta będą też zasilać dodatkowe połączenia weekendowe, np. IC Bachus – BIS, który wyjedzie na tory 18 czerwca. Pociąg IC Zatoka kursować będzie w poniedziałki w kierunku Trójmiasta, a w niedziele z powrotem do stolicy Wielkopolski.

Według informacji przewoźnika, dotychczasowe pociągi z Krakowa do Krynicy-Zdrój: IC Malinowski, TLK Małopolska oraz TLK Karpaty rozpoczną kursowanie już od 15 czerwca. Z kolei nad morze krakowianie będą mogli wybrać się sezonowym pociągiem TLK Jamno. Skład kursować będzie w relacji Kraków – Ustka w piątki, a wracać do stolicy Małopolski w niedziele. Po drodze zatrzyma się m.in. w Poznaniu czy Wrocławiu.

Od 22 czerwca na sezon letni wrócą bezpośrednie połączenia do Zakopanego. Podróżni z Warszawy będą mogli skorzystać z pociągu EIC Tatry oraz IC Karłowicz oraz kursujących w relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia, składów TLK Karpaty i TLK Małopolska. Pierwszy z pociągów pojedzie trasą przez Częstochowę, a drugi przez Włoszczowę Północ. Mieszkańcy Trójmiasta mogą wybrać jeszcze podróż składem IC Witkacy, który pojedzie przez Bydgoszcz, Toruń i Łódź. Między Bydgoszczą a zimową stolicą Polski pasażerów będzie wozić pociąg IC Halny. Bezpośrednim połączeniem do Zakopanego pojadą również mieszkańcy Pomorza Zachodniego. IC Podhalanin połączy Szczecin ze stolicą Tatr, zabierając po drodze pasażerów między innymi z Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego.  

Jak podaje PKP Intercity, nie będzie można jeszcze korzystać ze stacji Zakopane, a ze specjalnej stacji tymczasowej Spyrkówka. Wszystko ze względu na prace modernizacyjne na linii kolejowej Kraków – Zakopane. Informacje poświęcone organizacji ruchu pociągów do i z Zakopanego są dostępne na stronie www.intercity.pl.

Zwiększona ilość pociągów podczas festiwali

Będą również dodatkowe kursy z i do Poznania, w weekend bezpośrednio przed zakończeniem roku szkolonego. Dla fanów festiwalu Pyrkon, jadących z Warszawy, też będzie sporo połączeń ze stolicą Wielkopolski. 18 czerwca pasażerowie będą mogli wybrać dwa dodatkowe pociągi IC Strzelecki - BIS i TLK Górski- BIS. Z kolei dojazd z Krakowa do Poznania zapewni 17 czerwca dodatkowe połączenie IC Artus- BIS. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wybrać ten pociąg w podróż powrotną dzień później. Mieszkańcy Trójmiasta i Bydgoszczy będą mogli wrócić z festiwalu pociągiem IC Bachus-BIS. 

Przewoźnik informuje, że została również przedłużona relacja pociągu EIC Chrobry, łączącego na co dzień Szczecin i Warszawę, który 1 i 2 lipca pojedzie do i z Gdyni, w której odbywa się w tym czasie Open’er Festival. Dodatkowe pociągi pojadą także do Szczecinka, w okolicach którego na lotnisku Czaplinek-Broczyno odbędzie się tegoroczny Pol'and'Rock Festival. Dwie pary dodatkowych pociągów będą kursować w dniach 2 – 6 sierpnia na trasie Poznań – Szczecinek, a 6 sierpnia, w wydłużonej relacji Szczecinek – Przemyśl pojedzie pociąg IC Ślązak. PKP Intercity uruchomi także dwa dodatkowe połączenia do Warszawy: IC Zamoyski-BIS oraz IC Pol’and’Rock, umożliwiające powrót z festiwalu w niedzielę. Dodatkowo, do Szczecinka dojechać będzie można także 5 sierpnia z Lublina, Warszawy, Bydgoszczy oraz Piły i wrócić dzień później, pociągiem TLK Staszic oraz pociągiem IC Kujawiak, które w tych dniach będą miały wydłużoną relację.

Długi weekend czerwcowy i zagraniczne wojaże

W długi weekend czerwcowy też będą dodatkowe połączenia nad morze i na Mazury. Podróżni z Krakowa, Łodzi, Poznania czy Wrocławia będą mieli do dyspozycji dodatkowe pociągi do Trójmiasta. Z kolei z Warszawy będzie można pojechać dodatkową parą pociągów do Olsztyna i z powrotem w okresie szczytów komunikacyjnych, zaś między stacjami Warszawa – Radom pociągi będą osiągać prędkość 160 km/h. Dzięki temu najkrótszy czas przejazdu między Radomiem a Warszawą Zachodnią ma wynieść 54 minuty. Trasę obsługiwać będą m.in. elektryczne zespoły trakcyjne ED160 Flirt z siedleckiej fabryki Stadler.

Od 11 czerwca uruchamiana będzie szósta para pociągów Berlin – Warszawa Express. Pasażerowie mogą podróżować zarazem o 4:00, 6:00 i 8:00 rano, jak i w późniejszych godzinach, o 12:00 i 16:00. Nowe połączenie z Warszawy zaplanowane jest na godziny przedpołudniowe. Pociąg do Berlina ma ruszać ze stolicy po 10:00, a dotrzeć na miejsce przed godziną 18:00. Z kolei z Niemiec możemy wrócić pociągami, które wyruszają około 6:00, 10:00, 12:00, 14:00, 16:00, 18:00.

W Wakacje wracają także regularne połączenia kolejowe na trasie Warszawa – Białystok pociągami IC Narew oraz IC Pilecki, realizowane dotychczas zastępczą komunikacją autobusową. Od 11 czerwca do Lublina dojedzie pociąg IC Fredro z Wrocławia przez Warszawę. 

Prace modernizacyjne i korekty rozkładu jazdy

Podczas rocznego rozkładu jazdy 2022/2023 zostało przewidzianych pięć korekt, które mają na celu poprawę jakości infrastruktury i samego podróżowania. 

Trwa modernizacja Warszawskiego Węzła Kolejowego i dlatego część z nich nadal będzie kierowana przez stację Warszawa Gdańska. Od 11 do 24 czerwca będą to maksymalnie 124 składy, w wakacje zaś liczba pociągów kursujących przez tę stację zmniejszy się do około 100. Ponadto z powodu prac modernizacyjnych prowadzonych w obrębie Warszawskiego Węzła Kolejowego od 11 czerwca odwołane zostanie kursowanie trzech par pociągów na trasie Warszawa - Łódź –Warszawa. Będą to składy: IC Łęcka, IC Jagna oraz IC Rubinstein.

Dodatkowo w związku z modernizacją Warszawskiego Węzła Kolejowego oraz prac torowych na Centralnej Magistrali Kolejowej zawieszonych zostanie sześć pociągów Express InterCity Premium kursujących na trasie Warszawa - Kraków - Warszawa. Cztery pociągi zostaną zawieszone od 11 czerwca, a dwa od 21 sierpnia. Ponadto od 21 sierpnia trzy pociągi będą jeździły w skróconej relacji: pociąg IC Silesia relacji Ostrava - Warszawa Wschodnia, skład pojedzie tylko do Katowic, a skład IC Silesia relacji Warszawa Wschodnia – Praga rozpocznie bieg w Katowicach. Natomiast pociąg Express InterCity Premium relacji Bielsko – Biała – Gdynia wyjedzie w trasę do Trójmiasta z Warszawy.

Komunikacja zastępcza na czas prowadzonych inwestycji, czyli gdzie czekają podróżnych utrudnienia

Prace inwestycyjne obejmą linię kolejową nr 71, w związku z czym pociągi IC Górski relacji Rzeszów – Szczecin – Rzeszów oraz IC Kochanowski relacji Bydgoszcz – Rzeszów – Bydgoszcz będą kierowane trasą alternatywną przez Stalową Wolę Rozwadów, Leżajsk i Łańcut. Dojazd do pomijanych stacji na odcinku Rzeszów – Tarnobrzeg zapewnią autobusy komunikacji zastępczej.   

Od 1 lipca br. na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa na trasie pociągów IC Witos oraz IC San, które kursują w relacji Warszawa – Przemyśl – Warszawa.

REKLAMA

Od 12 do 18 czerwca łączące Lublin z Warszawą pociągi TLK Czechowicz oraz TLK Inka (13-18 czerwca w kierunku Warszawy oraz 12-17 czerwca w kierunku Lublina) będą mieć skróconą relację do odcinka Łuków – Lublin, który będą pokonywać w formie ZKA. Na stacji Łuków autobusy będą skomunikowane z pociągami relacji Terespol – Warszawa Wschodnia – Terespol. Powodem zmiany jest przerwa w ruchu związana z budową przystanku Łagiewniki.  

Od 28 sierpnia do 1 września z ruchu kolejowego będzie wyłączony odcinek Wodzisław Śląski – Olza. Pociągi IC Chopin (Warszawa – Bohumin – Warszawa), IC Silesia (Warszawa – Ostrava/Praga – Warszawa), IC Cracovia (Przemyśl – Praga – Przemyśl), IC Porta Moravica (Przemyśl – Graz – Przemyśl), IC Sobieski (Gdynia – Wien – Gdynia) oraz TLK Wydmy (Bohumin – Hel – Bohumin) na odcinku Rybnik – Chałupki zostaną skierowane trasą alternatywną przez Racibórz. Stacja Wodzisław Śląski będzie obsługiwana autobusami komunikacji zastępczej na odcinkach Wodzisław Śląski – Rybnik – Wodzisław Śląski oraz Wodzisław Śląski – Chałupki – Wodzisław Śląski. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA