REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Podatki - poradniki

Twój e-PIT dostępny dla wszystkich. Posypią się zwroty w tysiącach

Obecnie w związku z przygotowaniem zeznań podatkowych za 2023 r. w systemie elektronicznym Ministerstwa Finansów prowadzone są prace serwisowe. Ale fiskus obiecuje, że już 15 lutego usługa Twój e-PIT będzie już dostępna dla wszystkich podatników chętnych do elektronicznego złożenia zeznania podatkowego za 2023 r. Po raz pierwszy obejmą one również przedsiębiorców, dla których deklaracje będą wstępnie wypełnione przez urząd skarbowy. Dotychczas przedsiębiorcy nie mogli korzystać z tej opcji.

03.02.2024
8:15
Twój e-PIT dostępny dla wszystkich. Posypią się zwroty w tysiącach
REKLAMA

W rządowy systemie Twój e-PIT nastąpią w tym roku spore zmiany. Od 15 lutego również przedsiębiorcy będą mogli składać e-PIT, co znacznie ułatwi im życie.

REKLAMA

Kto może skorzystać z opcji e-PIT?

Ekspert InFakt informuje, że zeznania w Twój e-PIT przygotowane zostaną dla osób rozliczających się według różnych form opodatkowania:

  • skali podatkowej,
  • stawki liniowej,
  • ryczałtu.

W zeznaniach automatycznie znajdą się wyłącznie te dane, które są dostępne dla Ministerstwa Finansów. Na przykład przedsiębiorca, który regularnie wpłaca zaliczki na podatek, będzie miał je uwzględnione. Jeśli podatnik korzystał ze skali podatkowej, w zeznaniu mogą być już wzięte pod uwagę ulgi choćby tj. prorodzinna oraz informacja o przekazaniu 1,5 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego, pod warunkiem, że w przeszłości wykorzystywał tę opcję.

Automatycznie nie będą uzupełniane istotne informacje, takie jak przychody czy koszty działalności gospodarczej, urząd skarbowy nie dysponuje bowiem tymi danymi. W związku z tym usługa Twój e-PIT dla przedsiębiorców będzie miała ograniczony zakres i wymagać będzie od nich dalszego samodzielnego wypełniania PIT-u. W przyszłości możliwe jest wprowadzenie PIT JPK, który umożliwi fiskusowi przygotowanie prawie kompletnego zeznania podatkowego, jednak data wprowadzenia tego rozwiązania jest nieznana - mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Więcej wiadomości o podatkach można przeczytać poniżej:

Po zalogowaniu przedsiębiorca dostanie gotowy formularz, ale z pewnymi ograniczeniami

Ekspert tłumaczy, że w bieżącym roku, po zalogowaniu do Twój e-PIT, podatnicy zobaczą przygotowane dla nich formularze. W przypadku rozliczeń według skali podatkowej będą to formularze PIT-36, zawierające informacje o zaliczkach na podatek, ewentualnych ulgach i 1,5 proc. przekazanym na organizacje pożytku publicznego.

Pozostałe dane, w tym te dotyczące dodatkowych ulg tj. ulga termomodernizacyjna, będą musiały zostać uzupełnione ręcznie. Mimo że usługa Twój e-PIT zostanie aktywowana 15 lutego, zeznania można składać już teraz, lecz będą one traktowane jako złożone w wyżej wymienionym dniu.

Rozszerzenie usługi Twój e-PIT na przedsiębiorców stanowi ważny krok ku automatyzacji procesu składania zeznań podatkowych w Polsce, lecz na obecnym etapie usługa ta ma pewne ograniczenia - podsumowuje doradca.

Uwaga na problemy z serwerami skarbówki

REKLAMA

W ubiegłym roku po wcześniejszym podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, wielu podatników otrzymało pokaźne zwroty nadpłaconego podatku. Jak przekazała administracja podatkowa przeciętny przelew z urzędu skarbowego opiewał na 2-4 tys. zł.

Perspektywa odzyskania takich kwot spowodowała, że w pierwszych godzinach po udostępnieniu wstępnie rozliczonych PIT-ów, Polacy rzucili się do serwisu Twój e-PIT, by załatwić formalności i jak najszybciej odzyskać pieniądze. Efekt? Serwery nie wytrzymały natężenia i przez długie godziny nie można było zalogować do systemu. Czy w tym roku będzie podobnie, przekonamy się w czwartek 15 lutego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA