REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie /
  3. Praca

Tłuste koty z IT będą zarabiać jeszcze więcej. Trendy płacowe na 2023 r.

Zarabiają krocie i jeszcze dostaną podwyżki. Pracownicy z branży IT zacierają ręce na wieść o wyższych pensjach, bo większość ich pracodawców przewiduje zwiększenie wynagrodzenia. Niektórym skapnie nawet 20-proc. podwyżka.

16.01.2023
11:32
Tłuste koty z IT będą zarabiać jeszcze więcej. Trendy płacowe na 2023 r.
REKLAMA

Co przyniesie 2023 rok w branży IT? Z najnowszego raportu płacowego Hays IT Contracting wynika, że pracownicy tego sektora wciąż mogą liczyć na to, że ich pensje będą rosły. Niestety, eksperci przewidują, że skala podwyżek już nie będzie tak imponująca jak w roku ubiegłym. Jednak wszystko zależy od stanowiska, specjalizacji oraz tego, jaka będzie sytuacja gospodarcza.

REKLAMA

Podwyżki w 2023 r. planuje aż 89 proc. pracodawców z branży IT - wynika z badania. Jakich podwyżek mogą się spodziewać pracownicy branży?

  • 47 proc. firm przewiduje podwyżki na poziomie 10-19,9 proc.,
  • 36 proc. planuje wzrosty wynagrodzeń do 10 proc.
  • 6 proc. organizacji zamierza zwiększyć płace o 20 proc. lub więcej.

Nie w każdej firmie będzie jednak tak miło. Z badania wynika również to, że w 9 proc. organizacjach pracownicy nie mają co liczyć na podwyżki, natomiast 2 proc. firm nie ukrywa, że ma zamiar obniżyć obecne wynagrodzenia.

Gdzie te podwyżki?

Na przestrzeni minionego roku stawki oferowane kontraktorom IT wzrosły średnio o 14 proc. - wynika z raportu Hays. Natomiast danych GUS szacują dość podobnie, że ogólny wzrost płac na rynku IT wyniósł 12,2 proc. W przypadku ekspertów IT świadczących swoje usługi w modelu B2B, największe wzrosty stawek godzinowych, wynoszące nawet 25-35 proc. dotyczyły m.in. developerów C/ C++ i PHP, administratorów baz danych oraz specjalistów SAP.

Po kilku latach znaczących wzrostów, płace w obszarze architektury oprogramowania, cyberbezpierczeństwa czy DevOps w roku 2022 wzrosły o zaledwie kilka procent. Większe podwyżki zanotowały natomiast dotychczas niżej opłacane profesje, co nastąpiło m.in. w wyniku wysokiej inflacji i silnej presji płacowej – wyjaśnia Elwira Policht, Recrutiment Director IT Contracting w Hays Poland.

I dodaje, że największy wpływ na średni wzrost wynagrodzeń w sektorze IT miały duże, nawet kilkudziesięcioprocentowe podwyżki na stanowiskach, które w poprzednich latach były niedopłacane.

 class="wp-image-2014639"
Źródło: Raport płacowy IT Contracting 2023, Hays Poland

To wszystko oznacza że na rynek IT czeka stabilizacja płacowa.

Może to świadczyć zarówno o osiągnięciu przez polską branżę IT poziomu dojrzałości porównywalnego do zachodnich rynków, jak i ostrożniejszych decyzjach biznesowych, podejmowanych w obliczu aktualnych kryzysów - czytamy w raporcie.

Wyzwania i plany branży IT

Zdaniem ekspertów na początku 2023 r. polski sektor IT ponownie stoi w obliczu transformacji oraz nowych wyzwań związanych z globalnymi zmianami gospodarczymi oraz zagrożeniami wynikającymi z bieżącej sytuacji geopolitycznej w Europie. Choć branża jest odporna na zawirowania rynkowe, to jednak nie jest wolna od zmian.

Płace w sektorze IT nadal rosną, natomiast dynamika tego wzrostu jest wyraźnie mniejsza niż w latach poprzednich. Inflacja i rosnące koszty wytwarzania produktów przekładają się bezpośrednio na firmy, które są zmuszone do szukania oszczędności – również w zakresie budżetów IT przeznaczonych na rozwój technologii i usług elektronicznych – komentuje Arkadiusz Wargin, Executive Director IT Contracting w Hays Poland.

Widmo globalnego kryzysu różnorodnie wpływa na strategię zatrudnienia organizacji korzystających z usług outsourcingu IT. Wiele zależy od branży, profilu ich działalności oraz pochodzenia kapitału. Dość wyraźnie rysuje się różnica pomiędzy organizacjami zagranicznymi, w szczególności ściśle związanymi z rynkiem amerykańskim, oraz firmami polskimi i koncentrującymi się na lokalnym rynku.

Organizacje zagraniczne wykazują zdecydowanie większą obawę w kontekście negatywnych zmian gospodarczych niż firmy z polskim kapitałem, natomiast ich reakcje są różne. Niektóre z nich dążą do redukcji kosztów i ograniczają liczbę wakatów zaczynając do kontraktorów. Inne wręcz przeciwnie – traktują kontrakting usług IT jako bardziej elastyczną formę zatrzymania kompetencji technologicznych w organizacji – wyjaśnia Kamil Dmuchowski, Senior Account Manager IT Contracting w Hays Poland.

Wiele firm wciąż w planach ma rekrutację specjalistów w dziedzinie nowych technologii. Firmy ze wszystkich sektorów rynku, zapytane o specjalizacje, których będą dotyczyć procesy rekrutacyjne prowadzone w 2023, najczęściej wskazują IT (37 proc. wskazań). Co więcej, plany rekrutacyjne na nadchodzące 12 miesięcy deklaruje również aż 97 proc. organizacji z sektora IT, co stanowi odsetek niższy od ubiegłorocznego o zaledwie 2 pkt. proc.

 class="wp-image-2014642"
Źródło: Raport płacowy IT Contracting 2023, Hays Poland
REKLAMA

Z badania wiemy również, jakich pracowników będą szukać organizacje z branży IT. I tak pracodawcy najczęściej deklarują rekrutację pracowników stałych (87 proc.), natomiast aż 68 proc. ma w planach nawiązywanie współpracy z kontraktorami, realizującymi zadania w ramach modelu B2B.

Firmy IT spodziewają się trudności rekrutacyjnych – takiego zdania jest 69 proc. z nich. Mimo że jest to bardzo wysoki wynik, to jest on niższy od ubiegłorocznego o 8 pkt. proc. Może to świadczyć o uspokojeniu nastrojów na rynku pracy IT po niezwykle intensywnym i dynamicznym 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA