REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Znasz ten język? Droga do kariery w IT stoi przed tobą otworem. Zarobki? 20 tys. zł miesięcznie

Na świecie i w Polsce Python to jeden najpopularniejszych języków programowania. Wynika to z szerokiego zastosowania tej technologii, na dodatek w dziedzinach, na które zapanowała moda, jak big data, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe.

12.12.2022
12:01
no fluff jobs
REKLAMA

Zarobki w IT programistów ze znajomością Python sięgają 24 tys. złotych miesięcznie. Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs, uważa, że nie bez powodu Python cieszy się rosnącą popularnością.

REKLAMA

Co roku ofert wymagających znajomości Pythona przybywa, rosną także proponowane wynagrodzenia

– wskazuje.

Znajomość Pythona to klucz do kariery w IT

Python to według rankingu Tiobe najpopularniejszy język programowania na świecie. W serwisie No Fluff Jobs od trzech lat utrzymuje się też w pierwszej trójce najczęściej wymienianych technologii, a zapotrzebowanie na jej znajomość cały czas rośnie. W 2020 roku 12 proc. wszystkich ofert pracy zawierało w wymaganiach znajomość tego języka, w 2021 roku 13 proc., a w 2022 13,5 proc.

W 2022 roku mediana dolnych i górnych widełek wynagrodzeń wzrosła o 19 proc. do 16,8-24 tys. zł netto (+VAT) dla B2B oraz o 12 proc. do 13-19 tys. zł brutto na umowę o pracę. W 2020 r. było to 13-18 tys. zł netto (+VAT), w 2021 roku 15-20 tys. tys. zł (+VAT) (wzrost 12 proc.). W przypadku umowy o pracę specjaliści Pythona w 2020 roku mogli zarobić od 10 do 15 tys. zł brutto, w 2021 roku od 12 do 17 tys. zł brutto (wzrost 13 proc.).

Najpopularniejsze stanowiska, które pojawiają się w ogłoszeniach o pracę w 2022 r. ze znajomością tej technologii to: Python Developer, Data Engineer, DevOps Engineer, Data Scientist oraz QA Engineer.

Python przeżywa rozkwit. Podobnie jak dziedziny, w których jest stosowany

Siła Pythona leży w szerokim zastosowaniu tego języka: korzystają z niego nie tylko programiści standardowych aplikacji biznesowych, ale także osoby zajmujące się AI, data science czy machine learning, czyli specjalizacjami, na które zapotrzebowanie cały czas rośnie – wymienia Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

REKLAMA

I dodaje, że od czasu pandemii właśnie takie obszary jak AI, machine learning, data science czy big data przeżywają rozkwit. Natomiast Python pozwala też na programowanie aplikacji, gier, testowanie oprogramowania, backend stron internetowych, rozwijanie data science, machine learning, aplikacji mobilnych i AI.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA