REKLAMA
 1. bizblog
 2. Praca

Słyszeliście już o Teście Gallupa? Warto go przejść

Pracodawcy poszukują nie tylko pracowników z wykształceniem kierunkowym. Dlatego w ostatnich latach tak popularne stały się różnego rodzaju testy osobowości, bo są pomocne w przypadku obsadzania ról kierowniczych, w pracy zespołowej lub też kontakcie z klientem. Jednym z takich narzędzi jest Test Talentów Gallupa.

01.09.2023
18:53
Słyszeliście już o Teście Gallupa? Warto go przejść
REKLAMA

Test Talentów Gallupa, a dokładniej: badanie Clifton Strengths, skupia się na mocnych stronach kandydatów. Rozwijany od lat wyłonił 34 najczęściej występujące talenty – wyjaśnia agencja rekrutacyjna PageGroup wykorzystująca ten rodzaj badań do wyłonienia najlepszych kandydatów do pracy.

REKLAMA

Test Gallupa jest rozbudowaną analizą wrodzonych cech i predyspozycji, które zostały podzielone na cztery główne domeny:

 • myślenie strategiczne,
 • budowanie relacji,
 • wywieranie wpływu,
 • wykonywanie zadań.

Narzędzie, które określi obszary największej produktywności

Eksperci z PageGroup tłumaczą, że test Talentów Gallupa został stworzony do celów rozwojowych. Sprawdzi się podczas określania obszarów największej produktywności i takich, w których potencjalnie można uzyskać najlepsze rezultaty. Nie powinien jednak sugerować kierunku ścieżki zawodowej czy weryfikować, czy obecnie realizowana jest tą właściwą.

Wszystkie talenty mogą się sprawdzić w niemal każdym zawodzie, choć są też profesje oferujące większe lub mniejsze możliwości ich wykorzystywania i przekształcenia w mocne strony. Nie ma jednak dobrych, czy też złych konfiguracji. Co więcej, nasze talenty mogą mieć dwa oblicza – to, które sprawia, że wznosimy się na wyżyny lub - wręcz przeciwnie. Dlatego w interpretacji wyników niezbędne jest wsparcie doświadczonego Trenera Gallupa - wyliczają eksperci PageGroup.

Dodają, że mając świadomość predyspozycji pracownika, można go właściwie pokierować, by w organizacji pełnił funkcję, w  której będzie się mógł wykazać adekwatnie do posiadanych cech i umiejętności. Test Talentów Gallupa powinien odnosić się do osób, które już są wewnątrz organizacji. Badanie może być oczywiście przeprowadzone na etapie rekrutacji, ale jego wyniki nie powinny być wykorzystywane do porównywania z innymi kandydatami i decydowania o finalnym wyborze. Może być to narzędzie pomocne w przypisaniu pracownika do zespołu i menedżera lub ułożeniu dla niego ścieżki rozwoju na kolejne miesiące i lata.

Test pozwala na bardziej efektywną pracę

Na podstawie Testu Talentów Gallupa przeprowadzonego wśród 99 proc. pracowników agencji rekrutacyjnej Michael Page w 2023 r., określono 5 głównych talentów występujących w organizacji, następnie zarząd przeanalizował jeszcze raz zadania i cele, które dotychczas stawiał przed pracownikami i część z nich zmienił. Przyczyniło się to do bardziej efektywnej współpracy w zespołach i poprawie relacji między przełożonymi a pracownikami.

Jednym z talentów Gallupa, który znalazł się w pierwszej piątce wśród pracowników agencji rekrutacyjnej Michael Page, jest talent indywidualizacji. Powinien być on kluczem doboru pracowników do organizacji, gdyż jest to talent z tzw. domeny relacyjnej, niezwykle intuicyjny. W tym przypadku intuicja nakierowana jest na ludzi. Osoby z talentem indywidualizacji mają umiejętność dostrzegania potencjału u innych oraz ich unikalnych cech, które mogłyby się sprawdzić w danym środowisku pracy. Potrafią dzięki temu zauważyć, kto z kim będzie się dobrze porozumiewał i współpracował, tworząc dzięki temu efektywne zespoły.

Można stworzyć idealny profil kandydata

Wykorzystanie talentu indywidualizacji w procesie rekrutacyjnym pozwala stworzyć profil poszukiwanego kandydata, co w następstwie umożliwia szybszą i bardziej efektywną selekcję kandydatów. Układając zindywidualizowany proces rekrutacyjny, powinniśmy skupić na tym, jakiego działu dotyczy rekrutacja, jak obecnie jest zbudowany dany zespół, a przede wszystkim na:

 • Jaki profil managera nim zarządza?
 • Jaki jest charakter pracy?
 • Czy jest to praca indywidualna, czy raczej zespołowa?
 • Czy przydzielone zadania są zmienne, czy raczej powtarzalne?
 • Czy jest to zajęcie, które bardziej skupia się na relacjach, czy kwestiach technicznych?
 • Jaki jest czynnik stresu w pracy?

Odpowiedzi na szereg tego typu pytań pozwalają stworzyć profil poszukiwanego kandydata.

Po wyłonieniu poszukiwanego pracownika warto zainwestować w rozwój jego kompetencji. Przede wszystkim przydzielić mu zadania, które współgrają z talentami i pozwolić na pracę w sprzyjających warunkach, dając szansę na pełne wykorzystanie potencjału. Tego typu podejście łatwo zastosować nie tylko, poszukujący kandydatów do pracy w IT, ale także w branży produkcyjnej.

REKLAMA

Eksperci Michael Page coraz częściej obserwują trend indywidualnego podejścia do pracowników i to już na etapie rekrutacji. Przykładem efektywnego wykorzystania talentu indywidualizacji może być przypadek jednego z największych pracodawców sektora motoryzacyjnego na Dolnym Śląsku. W firmie udało się skrócić czas trwania procesu rekrutacyjnego aż o 60 proc. i zwiększyć retencję pracowników, podnosząc tym samym wynik finansowy.

Inny pracodawca inżynierowi, który dojeżdża do miejsca zatrudnienia godzinę w jedną stronę, zaproponował 6-godzinny cykl pracy w zakładzie, a pozostałe dwie godziny pozwolił realizować zdalnie z pociągu. Pracownik ten planuje teraz swój czas tak, by wszystkie zadania związane z obsługą komputera realizować w podróży. Pozytywnie wpływa to na jego wyniki oraz ogólne zadowolenie. Buduje przy tym lojalność, ponieważ nie ma on powodu do poszukiwania ofert pracy w bliższej okolicy - czytamy w opracowaniu PageGroup.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA