REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Prawo

Komornik częściej zapuka do naszych drzwi. Oj, Polacy się wściekną...

Lada chwila poznamy zmieniony kodeks postępowania cywilnego i ustawę o kosztach sądowych. Niestety, wiadomości dla Polaków są fatalne. Koszty procesowe zdrożeją o kilkaset procent, pisma sądowe dostarczy komornik, inkasując astronomiczne stawki, a postępowania będą jeszcze dłuższe niż obecnie.

27.06.2019
11:49
Komornik dostarczy list z sądu. Zapłacisz 100 zł
REKLAMA

Fot. Jacek Bereźnicki, Bizblog.pl

REKLAMA

Według nowych regulacji obowiązek skutecznego dostarczenia pisma sądowego ma spoczywać na powodzie. Jeżeli adresat nie odbierze dwukrotnie awizo (wedle jeszcze obowiązujących przepisów w takiej sytuacji uważa się pismo za doręczone) powód będzie musiał je dostarczyć za pomocą... komornika.

Zobacz także

Jakby było wizyta komornika było mało dla nas stresująca, to jeszcze odczujemy jego pojawienie się w portfelu. Samo doręczenie pisma sądowego ma kosztować - bagatela - 60 zł. Do tego należy doliczyć koszty ustalenia faktycznego adresu w wysokości 40 zł. W ten sposób pojawienie się w progu asesora z listem będzie nas kosztowało 100 zł. Większość podejmujących funkcjonariusza publicznego z korespondencją sądową dostanie białej gorączki. Ja na pewno bym dostał.

Przyznanie komornikom sądowym, jako organom zaufania publicznego uprawnień w zakresie doręczania przesyłek jest wyrazem zagwarantowania skuteczności zarówno w toku postępowania sądowego, jak i prawa strony do obrony. Projektodawca wykorzystał rozwiązana funkcjonujące w innych państwach europejskich. We Francji komornicy, z wyłączeniem operatorów pocztowych, doręczają wszystkie pisma wywołujące skutki prawne - tłumaczy Business Insider Polska Monika Janus, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej.

Koszty sądowe nawet kilkaset procent w górę.

Na podstawie przygotowanych nowelizacji ostro w górę, nawet o kilkaset procent, mają zdrożeć koszty sądowe. Takie plany ostro krytykuje Konfederacja Lewiatan, która zwraca uwagę, że przed tymi podwyżkami nikt nie ucieknie.

Dotyczy to wszystkich osób chcących dochodzić swoich roszczeń przed sądem, także małych przedsiębiorców i osób fizycznych. Dla wielu osób tak drastyczny wzrost kosztów będzie przeszkodą w odzyskaniu swoich należności. Przykładowo, obecnie powód, który dochodzi w postępowaniu uproszczonym przed sądem kwoty 5 tys. zł, zapłaci opłatę 100 zł. Zgodnie z treścią zmian opłata wzrośnie do 400 zł. Ministerstwo proponuje więc o wzrost kosztów o 300%! - wylicza Konfederacja

Postępowanie sądowe dobije do dwóch lat?

Już bez tych zmian Polska pod tym względem nie ma raczej powodów do dumy. Wręcz odwrotnie. Konfederacja Lewiatan przypomina o raporcie Banku Światowego Doing Business 2019, w których ostatnio Polska spadła o sześć pozycji. Wedle tych danych w naszym kraju proces sądowy w zakresie sporów gospodarczych trwa średnio 685 dni, czyli ponad 22 miesiące. Jesteśmy w tym lepsi od takich prawnych i legislacyjnych potęg jak Tadżykistan (tam proces gospodarczy trwa średnio 430 dni), Paragwaj (606 dni), czy Peru (426 dni).

Oceniający proponowane zmiany w przepisach boją się, że po ich przyjęciu możemy w tej tabeli osunąć się jeszcze bardziej w dół. Doręczenie komornicze ma jednak bardziej skomplikowaną procedurę i bardziej czasochłonną. Wydaje się oczywiste, że będzie to kolejny element wydłużający procesy w Polsce.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA