REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki /
  3. Poradniki
  4. Podatki - poradniki /

Wynajmujesz komuś nieruchomość? Skarbówka ma dla ciebie niespodziankę

To pierwszy raz, kiedy wynajmujący mieszkania nie mogą rozliczyć podatku za zeszły rok według skali, a wszyscy muszą rozliczyć się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czytali już pewnie, że ryczałt rozliczany jest w lutym. A tu akurat do połowy lutego e-PIT ma nie działać! Jak to tak? Wszystko gra, musicie tylko wiedzieć dwie rzeczy.

04.02.2024
14:01
pit podatek dochodowy firma
REKLAMA

Od 1 stycznia 2023 r. prywatny wynajem mieszkań jest rozliczany z fiskusem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. A to znaczy, że ci, którzy dotąd rozliczali się według skali, w tym roku po raz pierwszy będą musieli złożyć PIT-28. 

REKLAMA

e-PIT chwilowo kaput

I być może nawet naczytali się już wcześniej, że ów PIT-28 jest specyficzny, bo nie składa się go w terminach obowiązujących dla PIT-37, ale wcześniej, w lutym. A tu niespodzianka! Ministerstwo Finansów informuje bowiem, że usługa Twój e-PIT nie będzie działać od 2 do 14 lutego z powodu prac serwisowych.

Jak to? Czy ktoś oszalał, żeby prace serwisowe prowadzić właśnie wtedy, kiedy przychodzi czas rozliczeń z fiskusem?

Otóż wszystko jest w najlepszym porządku. Po pierwsze, prace serwisowe w pierwszej połowie lutego to nic nadzwyczajnego - dokładnie w tym czasie MF zawsze je prowadzi, bo po prostu przygotowuje deklaracje podatkowe dla podatników (w systemie e-PIT fiskus sam rozlicza wasz podatek i jeśli nie macie nic skomplikowanego, wystarczy sprawdzić i zaakceptować rozliczenie i nie trzeba samodzielnie nic liczyć).

Rok temu co prawda coś się troszkę wykrzaczyło i niecierpliwi, którzy chcieli złożyć deklaracje w systemie e-PIT jak najszybciej, by jak najszybciej dostać zwrot podatku, mogli się wkurzać, bo wszystko miało być gotowe 15 lutego, ale nie było dla wszystkich podatników. Ale to szczegół, po kilku godzinach spece od IT nadrobili.

Po drugie, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którym rozlicza się również prywatny najem nieruchomości, rozliczało się zawsze od 15 lutego do 28/29 lutego, a więc już po oddaniu usługi e-PIT z powrotem w ręce podatników. Owszem, znów, niecierpliwi mogli złożyć PIT-28 przed 15 lutego, ale liczył się, jak złożony dopiero tego dnia. 

I wiecie co? Nadal można to zrobić niezależnie od prac serwisowych e-PIT. W e-PIT bowiem fiskus nie tylko pozwala wam rozliczyć podatek online, ale przede wszystkim sam za was tam właśnie przygotowuje deklaracje podatkowe. Ale Twój e-PIT ma jeszcze starszą siostrę: e-Deklaracje. Tam fiskus nic za was nie robi, ale tą drogą można samodzielnie rozliczyć PIT online i e-Deklaracje nie przechodzą żadnych prac serwisowych w lutym, więc spokojnie można tam wypełnić PIT-28.

Więcej o podatkach przeczytacie tu:

Macie czas na rozliczenie z fiskusem do 30 kwietnia

REKLAMA

A na koniec ostatnia niespodzianka: jeśli naczytaliście się, że PIT-28 rozlicza się wcześniej, bo tylko w lutym, to już nieaktualne!

W 2023 r. nastąpiło ujednolicenie terminów składania zeznań podatkowych i teraz wcale nie trzeba się ani spieszyć, ani specjalnie wcześniej pamiętać o rozliczeniu dochodów z najmu. PIT-28 podobnie jak składany przez większość Polaków PIT-37 można złożyć do końca kwietnia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA