REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Amerykanie zbudują fabrykę w Ukrainie. Inwestycja za 30 mln dol. ma rozkręcić tamtejszą gospodarkę

Philip Morris International (PMI) w ramach wsparcia Ukrainy szykuje się do otwarcia nowego zakładu produkcyjnego w obwodzie lwowskim w zachodniej części kraju. Jak wylicza inwestor, budowa pochłonie ponad 30 mln dol., rozkręci gospodarkę Ukrainy i stworzy setki nowych miejsc pracy.

23.06.2023
11:21
Amerykanie zbudują fabrykę w Ukrainie. Inwestycja za 30 mln dol. ma rozkręcić tamtejszą gospodarkę
REKLAMA

Philip Morris, amerykańskie przedsiębiorstwo posiadające 15,5 proc. udziałów w światowym rynku tytoniowym poza USA, już niebawem rozpocznie budowę nowej fabryki w Ukrainie.

REKLAMA

Nowa fabryka rozpocznie działanie na początku 2024 r.

Prace przygotowawcze pod nową fabrykę rozpoczną się już w lipcu 2023 r. Natomiast zakład produkcyjny ma rozpocząć swoje działanie w I kwartale 2024 r. i zatrudni ponad 250 osób głównie w obszarze produkcji. W pierwszej kolejności propozycję zatrudnienia otrzymają pracownicy Philip Morris Ukraina (PMU) z fabryki w Charkowie.

Z dumą ogłaszamy nową inwestycję w Ukrainie, która wesprze jej obecny i przyszły wzrost gospodarczy, a także pozwoli stworzyć wiele wartościowych miejsc pracy. To coś więcej niż standardowa inwestycja w infrastrukturę. To wyraz naszego zaangażowania na rzecz Ukrainy oraz jej mieszkańców i znaczący sygnał dla innych międzynarodowych inwestorów – sygnał zaufania do ukraińskiej gospodarki, zaufania do narodu ukraińskiego i wiary w przyszłość Ukrainy - powiedział Michał Mierzejewski, wiceprezydent Philip Morris International (PMI) na obszar Europy Północno-Wschodniej.

Michał Mierzejewski tłumaczy również, że ukraińska gospodarka musi jak najszybciej stanąć na nogi, a duże, międzynarodowe firmy jak Philip Morris mogą i powinny odgrywać w tym procesie znaczącą rolę. To właśnie międzynarodowy biznes, poprzez inwestycje, może otworzyć Ukrainie drzwi do gospodarczej integracji z Zachodem.

I dodaje, że to kolejny krok w kierunku ścisłej integracji Ukrainy z Europą nie tylko w wymiarze symbolicznym, ale przede wszystkim gospodarczym.

Włączyliśmy Ukrainę do klastra PMI na region Europy Północno-Wschodniej razem z Polską, krajami bałtyckimi i Mołdawią. Od pierwszych dni wojny razem z naszymi pracownikami z blisko 80 państw świata w tym z Polski ruszyliśmy z pomocą finansową i humanitarną. Kontynuujemy te działania, ale nadszedł czas, aby podjąć kolejne kroki. Nie możemy czekać na koniec wojny. Musimy działać już teraz. A potężne inwestycje to mocne wsparcie dla ukraińskiej gospodarki - dodaje Mierzejewski.

Wojna w Ukrainie wymusiła zawieszenie działalności

Jak podaje producent, od wejścia na rynek ukraiński w 1994 roku PMU zainwestowała w ukraińską gospodarkę ponad 700 mln dol. W 2022 roku PMU zapłaciła w Ukrainie 25,3 mld hrywien podatków.

REKLAMA

W związku z wojną w Ukrainie oraz w trosce o bezpieczeństwo wszystkich pracowników, fabryka Philip Morris zawiesiła działalność od 24 lutego 2022 roku w obwodzie charkowskim. Aby nie przerwać łańcucha dostaw, stabilnym źródłem zaopatrzenia kraju był import z ośmiu innych fabryk PMI oraz tymczasowa współpraca z zewnętrznym producentem.

Do dziś Philip Morris Ukraina nadal wypłaca pensje 650 pracownikom fabryki w Charkowie i zapewnia im oraz wielu członkom ich rodzin przesiedlonym w Ukrainie i za granicą potrzebne zakwaterowanie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA