REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Oni toną w niezapłaconych fakturach. To najbardziej zadłużona branża w Polsce

Najbardziej zadłużony sektor polskiej gospodarki ma 2,34 mld przeterminowanych zobowiązań finansowych. O kim mowa? O branży handlowej, w której największe długi mają hurtownie spożywcze i sklepy wielobranżowe.

21.03.2024
9:44
To najbardziej zadłużona branża w Polsce
REKLAMA

W sprzedaży detalicznej nie dzieje się najlepiej. Jak wynika z analizy Krajowego Rejestru Długów, poważne problemy ze spłatą zobowiązań finansowych ma obecnie 61,5 tys. firm z branży handlowej. Średnio na jednego dłużnika przypada 38 tys. zł przeterminowanych zaległości.

REKLAMA

Kwota zadłużenia nie wzrasta dramatycznie, jednak cały czas się powiększa. Porównując wyniki rok do roku widoczny jest wzrost o 138 mln zł - podaje KRD.

Hurtownie i sklepy spożywcze najbardziej zadłużone w całej branży

W sumie hurtownie spożywcze oraz sklepy zadłużone są w sumie na 2,34 mld zł, z czego niemal połowa (aż1,11 mld zł długu) należy do hurtowni.

W tej grupie znajduje się blisko 20 tys. przedsiębiorców, a wśród nich również rekordzista z woj. wielkopolskiego, który ma 116 przeterminowanych zobowiązań finansowych na niemal 13 mln zł. Pod względem rodzaju prowadzonej działalności największe długi należą do hurtowi żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. To 194 mln zł - podaje KRD.

U sprzedawców detalicznych może nie jest aż tak źle, ale spokojnie też nie jest - ich dług osiągnął 880 mln zł. To zaległości niemal 30 tys. firm. Najwięcej do spłacenia ma 8,5 tys. właścicieli sklepów niewyspecjalizowanych, sprzedających różnego rodzaju towary. W sumie uzbierali oni 228,8 mln zł zaległości.

Długi ma również handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi. Łącznie jest to 353 mln zł. Na tę kwotę składa się 47,6 tys. przeterminowanych zobowiązań finansowych, których nie opłaciło
11,8 tys. dłużników.

Branża handlowa charakteryzuje się najwyższym zadłużeniem spośród wszystkich sektorów gospodarki. Zaraz po niej na tej liście znajdują się budownictwo (1,5 mld zł) i TSL (1,3 mld zł). Z największym długiem w parze idzie również największa liczba zadłużonych przedsiębiorców, czyli 61,5 tys. firm – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Więcej o sklepach przeczytasz na Bizblog.pl:

Zadłużeni jak mikroprzedsiębiorcy

Aż 41 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych o profilu handlowym narobiło długów w sumie na 1,29 mld zł. Na jednego mikroprzedsiębiorcę przypada do spłaty ponad 35 tys. zł.

Reszta, czyli 1,055 mld zł, należy do 20,6 tys. spółek prawa handlowego. Średnie zadłużenie w tej grupie wynosi ponad 51 tys. zł - podaje KRD.

Handlowcy mają miliard do odzyskania od swoich dłużników

REKLAMA

Z analizy KRD wynika, że firmy handlowe są winne 1,7 mld zł instytucjom finansowym (bankom, firmom leasingowym, ubezpieczeniowym i firmom windykacyjnym). 280 mln zł stanowią wzajemne długi branży, a 100 mln zł to łączne zadłużenie wobec sektora IT.

Jednak trzeba pamiętać też o tym, że branża handlowa ma również swoich dłużników. Do odzyskania mają 967 mln zł. Oprócz innych firm handlowych, które są winne kolegom po fachu 280 mln zł, drugą co do wielkości sumę muszą zwrócić handlowcom firmy budowlane (236 mln zł), podium zamyka branża TSL, która zalega im 120 mln zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA