REKLAMA

Obwodnica Pułtuska już otwarta. Nowa trasa ma niemal 20 km

Od piątku kierowcy mogą omijać Pułtusk dwudziestokilometrową obwodnicą. Nowa trasa ma po dwa pasy w każdym kierunku i pozwala omijać miasto na północ od Warszawy. Docenią to zarówno lokalni mieszkańcy, jak i podróżujący od stolicy w stronę Mazur.

budowa ekspresówki
REKLAMA

Dwudziestokilometrowa obwodnica Pułtuska już funkcjonuje. Nowa trasa została oficjalnie otwarta w piątek 19 czerwca. GDDKiA podkreśla, że cała inwestycja ma duże znaczenie zarówno dla mieszkańców regionu, jak i kierowców podróżujących z Warszawy w kierunku Mazur. Obwodnica pozwoliła na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centrum niedużego miasta.

REKLAMA

Nowa obwodnica na Mazowszu

Nowa obwodnica ma łącznie niemal 20 km długości i składa się z dwóch głównych odcinków. Najdłuższy z nich to liczący niemal 17 km dwujezdniowy fragment drogi krajowej DK61, który omija Pułtusk od zachodu. Drugą część stanowi blisko 3-kilometrowy odcinek DK57, poprowadzony nowym śladem. GDDKiA zaznacza, że dzięki temu ruch samochodowy został wyprowadzony także poza Kleszewo i Przemiarowo.

Jednym z głównych celów inwestycji było całkowite usunięcie ruchu tranzytowego z Pułtuska i sąsiednich miejscowości. Dotychczas przez lokalne drogi przejeżdżało wiele osobówek, ciężarówek i autobusów zmierzających w kierunku Mazur. Teraz kierowcy mogą korzystać z nowej trasy omijającej obszary zabudowane, co powinno poprawić jakość życia mieszkańców.

REKLAMA

Więcej wiadomości w Bizblog Spider's Web o budowie dróg

Korzyści z nowej trasy powinni odczuć też podróżujący pomiędzy Warszawą a północno-wschodnią częścią kraju. Nowa obwodnica ma usprawnić ruch wzdłuż Narwi oraz zwiększyć płynność przejazdu na jednej z ważnych tras prowadzących na Mazury. Dzięki przeniesieniu ruchu tranzytowego poza tereny zabudowane ograniczone zostaną również utrudnienia związane z korkami w samym Pułtusku.

REKLAMA

Kasa z KPO

GDDKiA zaznacza, że zakres prac nie ograniczał się do budowy nowych jezdni. Wzdłuż trasy pojawiło się wiele elementów poprawiających bezpieczeństwo i ograniczających wpływ ruchu drogowego na otoczenie. Powstały bariery energochłonne, poziome oznakowanie akustyczne oraz ekrany dźwiękochłonne. Zadbano też o przejścia dla zwierząt.

Wykonawcą inwestycji była firma Strabag. Całkowity koszt budowy obwodnicy wyniósł 442 mln zł. GDDKiA informuje, że projekt jest jedną z dziewięciu obwodnic realizowanych na Mazowszu w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Inwestycja została wsparta unijną kasą z Krajowego Planu Odbudowy.

REKLAMA
Jacek Bereźnicki
Redaktor

Tematyką ekonomiczną zajmuje się od dziesięciu lat. Od 2014 do 2019 r. był dziennikarzem Money.pl, wcześniej współtworzył serwisy Mototok.pl i Biztok.pl w ramach Grupy O2, a następnie Wirtualnej Polski. W Bizblogu pisze o biznesie, prawie i podatkach.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA