REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Wszystkie zobowiązania podatkowe jak na tacy. Nowy e-Urząd Skarbowy już działa

Łatwo sprawdzimy stan naszych rozliczeń ze skarbówką nie tylko w zakresie podatku dochodowego, karty podatkowej i podatku od spadków i darowizn, ale także VAT-u, PCC, a nawet daniny solidarnościowej. Nowa wersja e-Urzędu Skarbowego jest już dostępna dla podatników – zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Największa korzyść z nowej wersji tej platformy to możliwość sprawdzenia, jak wyglądają nasze bieżące rozliczenia z fiskusem i czy nie zalegamy z żadnym podatkiem.

26.09.2023
16:52
Wszystkie podatki jak na tacy. Nowy e-Urząd Skarbowy
REKLAMA

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, nowe funkcje e-Urzędu Skarbowego zostały już uruchomione, a nawet określa je mianem „rewolucji”. Gazeta ocenia, że podatnicy zyskają pełną kontrolę nad swoimi rozliczeniami z fiskusem, ponieważ w prosty sposób będzie można sprawdzić swoje przelewy podatkowe, a także saldo nadpłat i zaległości podatkowych.

REKLAMA

Nowy e-Urząd Skarbowy

Na razie nowa wersja elektronicznej skarbówki jest dostępna dla osób fizycznych i przedsiębiorców, ale w ciągu kilku dni dostęp do serwisu dostaną też spółki, stowarzyszenia i organizacje. Przypomnijmy, że system ten został wprowadzony w 2022 roku w ramach procesu automatyzacji komunikacji podatnika z urzędem skarbowym, ale szybko stał się obowiązkowym narzędziem dla niektórych grup podatników.

Po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego – możemy to zrobić na przykład za pośrednictwem profilu zaufanego – możemy wyrazić zgodę na e‑Korespondencję, czyli korzystać z listów papierowych będziemy kontaktować się ze skarbówką elektronicznie. Ministerstwo Finansów zachęca, że dzięki temu będziemy mogli wysyłać i odbierać pisma elektronicznie, z dowolnego miejsca, a dzięki powiadomieniom mailowym i SMS-owym będziemy na bieżąco.

Płatności elektroniczne

Brzmi to zachęcająco, ale niestety elektronizacja korespondencji jest na razie tylko częściowa. Krajowa Administracja Skarbowa zastrzega, że tylko na papierze dostaniemy wciąż pisma z zakresu: prawa celnego, podatku akcyzowego, podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów, podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych, podatku od wydobycia niektórych kopalin, opłaty paliwowej, opłaty emisyjnej i gier hazardowych.

 class="wp-image-2247784"

Nowa platforma e-Urząd Skarbowy umożliwia załatwienie wielu spraw i przeglądanie dokumentów i stanu rozliczeń – od rozliczeń podatkowych, przez akty notarialnych, po mandaty. Warto zwrócić uwagę na moduł Płatności online, który umożliwia wykonanie szybkiego elektronicznego przelewu tytułem podatku, opłaty skarbowej czy mandatu. Niestety dostępna jest tylko metoda KIR Paybynet, a opłata za pojedynczy przelew wynosi 55 gr.

REKLAMA

Więcej o sprawach podatkowych przeczytacie w tych tekstach:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA