REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Są królami polskiego IT. Dostają po 22 tys. zł miesięcznie i za nic nie chcą umowy o pracę

Oferta marzeń dla speca IT? Firma z Warszawy poszukująca seniora od cyberzabezpieczeń na kontrakt B2B. Taki kandydat mógłby spokojnie skasować 20 tys. zł miesięcznie. Dlaczego nie na umowę o pracę? Bo łatwiej może zmienić pracę, gdy ktoś zaproponuje mu więcej.

15.02.2021
12:42
branża-IT-zatrudnienie-raport
REKLAMA

Z raportu firmy No Fluff Jobs „Rynek pracy w IT w 2020 roku” wynika, że największym wzięciem cieszą się doświadczeni pracownicy. W pandemicznym 2020 r. do seniorów adresowanych było 49 proc. ofert, do midów – 46 proc. i zaledwie 5 proc. do juniorów.

REKLAMA

Rynek pracy IT lekko się zapadł w drugim kwartale roku, a firmy postawiły na doświadczenie. Jeszcze większego znaczenia nabrały jakość i wydajność. W rezultacie trudniejszy start mieli najmniej doświadczeni, czyli juniorzy

– wyjaśnia Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

I dodaje, że pod koniec roku sytuacja prezentowała się już o wiele lepiej. Rynek zdecydowanie odżył, a liczba ofert na No Fluff Jobs osiągnęła rekordowy poziom.

Aby sprostać zapotrzebowaniu, firmy będą musiały otworzyć się na pracowników z Europy Wschodniej i Azji. Będzie to wyzwanie nie tylko w wymiarze komunikacyjnym i kulturowym, lecz przede wszystkim organizacyjnym. Zwłaszcza że wszyscy w branży wciąż uczymy się, jak pracować zdalnie, by było to najbardziej efektywne

– zapowiada Tomasz Bujok.

Umowa o pracę dla juniora, B2B dla seniora

Wśród form zatrudnienia oferowanych specjalistom IT od dawna króluje kontrakt B2B. Taka propozycja pojawia się jako jedna z opcji do wyboru w trzech czwartych ogłoszeń. Średnio na B2B informatyk może zarobić od 13 tys. zł do 18 tys. zł netto. W 2019 r. było to od 11 tys. zł do 15,5 tys. zł netto. W co drugiej ofercie pojawia się propozycja umowy o pracę, ale wynagrodzenie jest niższe. Średnio wynosi od 9,5 tys. zł do 14 tys. zł brutto.

Rodzaj proponowanej umowy jest ściśle powiązany z doświadczeniem. Juniorom pracodawcy najczęściej oferują zatrudnienie na umowę o pracę – 73 proc. ofert. W 17 proc. – umowę zlecenia lub o dzieło. To czterokrotnie więcej niż w przypadku ofert kierowanych do osób ze średnim doświadczeniem (midów) i 11 razy więcej niż w przypadku tych z większym stażem pracy (seniorów).

Bardziej doświadczonym kandydatom firmy proponują najczęściej kontrakt B2B (87 proc.).

Polowanie na speców od security i Big Data

Na najwyższe wynagrodzenie w 2020 r. mogli liczyć specjaliści Security oraz Big Data - średnio od 16 tys. zł netto do nawet ponad 22 tys. zł netto na kontrakcie B2B. Kolejne miejsca pod względem zarobków zajmują DevOps i Business Intelligence, gdzie pensje kilkunastotysięczne to również rynkowy standard. Najniższe wynagrodzenia proponowane są specjalistom UX/Design i Supportu. Tu oferty rzadko przekraczają 10 tys. zł netto na B2B.

W przypadku umowy o pracę wynagrodzenia są niższe. W najbardziej rozchwytywanych specjalizacjach, jak Security, Big Data i DevOps, górne widełki przekraczają 16 tys. zł brutto, ale w pozostałych specjalizacjach pensje są bardziej wyrównane. Specjalistom Business Intelligence, Backend, Frontend i Fullstack pracodawcy oferują od 10 tys. zł do 15 tys. zł brutto. Specjaliści od Supportu mogą liczyć na od 6 500 zł do 9 tys. zł brutto, a w przypadku Testingu – od 8 tys. zł do 12 tys. zł brutto.

20 tys. dla speca od Javy

Podobnie jak w latach poprzednich największa liczba ogłoszeń na portalu No Fluff Jobs dotyczyła Backendu. Niezmiennie w jednej trzeciej ogłoszeń kierowanych do backendowców wymagana jest znajomość Javy i Gita, w co piątym ogłoszeniu Rest i SQL. Coraz częściej pracodawcy oczekują też znajomości Dockera i MySQL. Znajomość Javy i Scali przekłada się na najwyższe wynagrodzenie od 15 tys. zł do 20 tys. zł netto na B2B i od 12 tys. zł do 16 400 zł brutto na umowie o pracę. Najniższe wynagrodzenia są oferowane specjalistom ze znajomością PHP – od 8 500 zł do 13 tys. zł na B2B i od 7 500 zł do 11 500 zł brutto na umowie o pracę.

Na drugim miejscu pod względem liczby publikowanych ofert znalazła się kategoria Fullstack. Najważniejszym wymaganiem pozostaje znajomość JavaScript (co trzecia oferta), dalej Javy i Gita (co czwarta oferta). Trzecią najpopularniejszą kategorią na portalu No Fluff Jobs w 2020 r. był Frontend. Najważniejszym wymaganiem pozostaje znajomość JavaScript (3 na 5 ogłoszeń), na drugim miejscu znajduje się CSS, a na trzecim HTML. W przypadku umowy B2B specjaliści JavaScript mogą liczyć na od 12 tys. zł do 17 800 zł netto, a na umowie o pracę od 10 tys. zł do 14 500 zł brutto. Szansę na lepsze zarobki daje znajomość Angulara - od 14 700 zł do 18 500 zł netto na B2B i od 10 tys. do 15 tys. zł brutto na umowie o pracę.

W kolejnej co do popularności kategorii, jaką jest Mobile, liczba ogłoszeń dla midów od lat utrzymuje się na podobnym poziomie, rośnie natomiast liczba ofert kierowanych do seniorów. Widoczne jest odejście od technologii związanych z programowaniem obiektowym i wzrost zapotrzebowania na znajomość nowszych, jak Kotlin, który pojawia się już w jednej trzeciej ofert (w 2019 r. – co piąta oferta). Widełki wynagrodzeń na B2B zaczynają się od 4 500 zł netto (juniorzy) do 18 800 zł netto (seniorzy). W przypadku umów o pracę jest to od 4 500 zł do 17 700 zł brutto.

Potrzeba coraz więcej testerów z Selenium

Liczba ogłoszeń w kategorii Testing wzrosła o 30 proc. Od kandydatów wymaga się znajomości Selenium, Javy i SQL, na popularności zyskują Python, Rest i Postman. W porównaniu z innymi kategoriami ich wynagrodzenia nie są wysokie. Od 4 tys. zł netto (juniorzy) do 18 tys. zł netto (seniorzy) na B2B i odpowiednio od 4 tys. zł do 15 tys. zł brutto na umowie o pracę.

Liczba ogłoszeń systematycznie rośnie w kategorii DevOps, gdzie aż 97 proc. ofert kierowanych jest do specjalistów z większym doświadczeniem, od których oczekuje się znajomości Linuxa, Dockera, .NET czy AWS. Wysokim wymaganiom odpowiadają wysokie zarobki. Mediana najwyższych widełek na B2B dla seniora to ponad 20 tys. zł netto, a najniższych 15 100 zł netto. W przypadku umowy o pracę doświadczeni spece DevOps mogą liczyć na 12 200 zł do 18 tys. zł brutto. Równie atrakcyjnie wyglądają wynagrodzenia oferowane juniorom - od 6 tys. zł do 8 400 zł netto w przypadku B2B i od 5 500 zł do 8 tys. zł brutto na umowie o pracę.

Największe wzrosty w Trójmieście, największe zarobki w Warszawie

Dolne widełki wynagrodzeń dla umów B2B wzrosły w Trójmieście o 40 proc. z 10 tys. zł netto do 14 tys. zł netto, we Wrocławiu 30 proc., a w stolicy 23 proc. W górnych widełkach wzrosty nie były już tak wyraźne i wyniosły od 12 do 14 proc.

Wciąż najwięcej można zarobić w Warszawie – od 14 700 zł do 20 tys. zł netto. Trójmiasto w ciągu roku dogoniło Kraków i Wrocław, gdzie wynagrodzenia są już bardzo podobne i wynoszą od 13 tys. zł do 18 tys. zł netto.

REKLAMA

W przypadku zatrudnienia na umowie o pracę w 2020 r. najbardziej wzrosły zarobki w Lublinie (25 proc. w dolnych widełkach i 20 proc., w górnych) oraz we Wrocławiu (odpowiednio 25 proc. i 15 proc.). Na umowie o pracę specjaliści IT najlepiej zarabiali w Krakowie - od 10 tys. zł do 16 tys. zł brutto. Dalej w zestawieniu znalazły się Warszawa, Wrocław, Lublin i praca zdalna – od 10 tys. zł do 15 tys. zł brutto.

Raport powstał na bazie 26 189 ofert pracy opublikowanych w serwisie nofluffjobs.com w okresie między 1 stycznia 2020 a 31 grudnia 2020 r. (wzrost o 58 proc. w stosunku do 2019 r.) Podane w badaniu wartości są medianą, co oznacza, że 50 proc. specjalistów zarabia mniej niż podana kwota, a 50 proc. więcej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA