REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Nadpłaciłeś składki ZUS? Spodziewaj się przelewu

ZUS zakończył już rozliczanie składki zdrowotnej za 2023 r. i jeśli należy się nam zwrot nadpłaty, jeszcze w lipcu otrzymamy przelew. Rozliczenie roczne składki zdrowotnej to nowość wprowadzona przez Polski Ład, a termin na złożenie odpowiedniej deklaracji upłynął w maju. Przypadki nadpłaty składki zdrowotnej nie są wcale marginalne – do ZUS-u wpłynęło ponad 800 tys. wniosków na łączną kwotę 1,6 mld zł.

08.07.2024
18:03
Nadpłaciłeś składki ZUS? Spodziewaj się przelewu
REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że niedługo zakończy wypłatę zwrotów nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. ZUS chwali się, że dzięki w pełni zautomatyzowanemu procesowi do 4 lipca 2024 r. obsłużył aż 99 proc. wniosków o zwrot nadpłaty. W sumie wpłynęło ich ponad 807 tys. na łączną kwotę 1,59 mld zł.

REKLAMA

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej

Pierwsze przelewy do płatników ZUS przekazał 10 maja 2024 r. Rozdysponował już ponad 1,58 mld zł, z czego niemal 1,36 mld zł nadpłaconej składki zdrowotnej wróciło do przedsiębiorców. U części płatników z nadpłaty zostały pokryte zaległości. Kolejne transze czekają na wypłatę – czytamy w komunikacie ZUS-u.

ZUS przypomina, że jeśli płatnik nie złożył wniosku o zwrot, a ma nadpłatę z rocznego rozliczenia, ZUS musi ją rozliczyć na koncie płatnika. Choć ma na to czas do końca 2024 r., to uruchomił obsługę rozliczeń już 6 czerwca 2024 r. Proces ten właśnie dobiega końca.

W sumie na kontach 396 805 płatników ZUS rozliczył nadpłatę w wysokości ponad 516,7 mln zł, co stanowi 99 proc. kwoty do rozliczenia. ZUS zapewnia, że kolejne kwoty wkrótce zostaną zaksięgowane.

Bieżące saldo z uwzględnieniem rocznego rozliczenia jest dostępne w profilu płatnika na PUE ZUS. Jeśli z rozliczenia wynika nadpłata na koncie, płatnik może zawnioskować o jej zwrot na ogólnych zasadach (złożyć wniosek RZS-P) lub pokryć nią bieżące składki – radzi ZUS.

Obowiązujące wciąż przepisy stanowią, że każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, ma obowiązek rozliczyć w skali roku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Termin upływa 20 maja kolejnego roku.

Więcej o składce zdrowotnej przeczytacie w tych tekstach:

Przedsiębiorcy na skali podatkowej oraz liniowcy rozliczają składkę zdrowotną zależnie od osiągniętych dochodów, natomiast osoby prowadzące działalność na ryczałcie rozliczają tę składkę na podstawie osiągniętych przychodów. Rozliczenie roczne składki służy ustaleniu kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za poprzedni rok.

REKLAMA

Choć rząd szykuje duże zmiany w zasadach naliczania składki zdrowotnej od przyszłego roku, w kwietniu 2025 r. ponownie trzeba będzie złożyć roczne rozliczenie. Składka na dotychczasowych zasadach będzie funkcjonowała co najmniej do końca 2024 r., a to oznacza, że jej rozliczenie trzeba będzie przeprowadzić do 20 kwietnia 2025 r., nawet jeśli wówczas będą już obowiązywały inne zasady.

Co na przyszły rok szykuje rząd? Zgodnie z deklaracjami jego przedstawicieli już od 1 stycznia 2025 r. wejdą całkiem nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od działalności gospodarczej. Płatności dla zdecydowanej większości przedsiębiorców będą o wiele niższe niż obecnie, ale nowy system jest dość skomplikowany, a wysokość składki zdrowotnej będzie uzależniona od formy prowadzenia działalności i poziomu dochodów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA