REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Majówka to okazja na wcześniejsze, tańsze wakacje. Spójrzcie na te ceny

Okazji w maju, żeby zrobić sobie city break, nie brakuje. Pierwsza to oczywiście majówka: biorąc urlop w czwartek 2 maja, można cieszyć się aż pięcioma dniami wolnymi.  Z badań SW Research na zlecenie Wienera wynika, że co dziesiąty Polak spędzi długi majowy weekend za granicą. A druga okazja na krótki wypad pojawi się na koniec miesiąca: biorąc urlop w czwartek 31 maja, zyskamy aż cztery dni wolnego.

29.04.2024
17:22
Majówka to okazja na wcześniejsze, tańsze wakacje. Spójrzcie na te ceny
REKLAMA

W tym roku city break w maju jest częściej wybieraną opcją niż zagraniczne wakacje: z krótkiego wypadu skorzystają dwie trzecie osób, które na majówkę wylecą za granicę. Wśród nich aż 55 proc. swoją podróż – w pakiecie lot plus hotel – odbędzie we Włoszech, przy czym najliczniej w Rzymie, Rimini, Mediolanie i sycylijskiej Katanii - zaznacza Deniz Rymkiewicz, ekspert platformy podróży eSky.pl.

Ile kosztuje majówkowy city break?

Za trzydniowy odpoczynek, na który składają się lot i nocleg, Polacy płacą średnio od 460 zł (Mediolan) do 580 zł (Rzym) za osobę. Z kolei ci, którzy spędzą we Włoszech cztery dni, chętniej wybierają Rimini i Katanię, płacąc za wyjazd odpowiednio 470 zł i 490 zł od osoby.

Na drugim miejscu w zestawieniu city breakowym plasuje się Malta z udziałem 22 proc. Tegoroczne podium zamyka Paryż: majówkę we francuskiej stolicy spędzi 9 proc. Polaków rezerwujących lot i hotel w pakiecie. Hiszpania to z kolei czwarty najpopularniejszy kierunek na majowy city break, a najwięcej Polaków przez ok. trzy dni będzie zwiedzać miasta położone na Majorce: Palmę (580 zł od osoby za przelot i nocleg w pakiecie), Calvię (700 zł) i Sant Llorenc des Cardassar (850 zł). W tym roku piąta lokata rankingu przypada zaś Atenom (6 proc.).

Wakacje przed wakacjami

Okazuje się, że majówka to też dobra okazja na dłuższe wakacje. Powód? Niższe niż w pełni sezonu ceny.

Dłuższe podróże w maju, czyli zaraz przed wysokim sezonem wakacyjnym, to skuteczny sposób na zaoszczędzenie nawet do kilkudziesięciu procent wartości identycznej podróży między lipcem a sierpniem. Tym bardziej że ciepłe temperatury na południu Europy już sprzyjają komfortowemu odpoczynkowi. Nie dziwi więc to, że w ostatnich latach coraz więcej osób organizuje wakacje właśnie w czasie majówki, wydłużając tym samym swój urlop dzięki dodatkowym dniom wolnym — podkreśla Deniz Rymkiewicz.

Wakacyjne zestawienie najchętniej wybieranych krajów na majówkę otwiera Hiszpania z wynikiem 30 proc. W tym przypadku zainteresowanie poszczególnymi kierunkami rozkłada się równomiernie: Polacy ochoczo rezerwują loty i hotele w pakiecie zarówno do Lloret de Mar, Santa Susanna (Costa Brava) i Salou (Costa Dorada), jak i na Majorkę (Llucmajor i Calvia) czy Teneryfę (Puerto de la Cruz). Najtańszy urlop organizują zaś w mieście Torremolinos (Costa del Sol) niedaleko Malagi, bo za 580 zł od osoby mają zapewniony przelot i sześć nocy w obiekcie w ramach pakietu wakacyjnego. Na przeciwnym biegunie pod względem ceny znajduje się oczywiście Barcelona, dla której wydatek za sześciodniową podróż w formule lot plus hotel to 1,2 tys. zł za osobę.

Więcej o podróżach przeczytasz na Bizblog.pl:

Majowi urlopowicze będą spędzać też wakacje na Malcie (26 proc. wyjeżdżających), Cyprze (22 proc.) , w Grecji (15 proc.) i we Włoszech (7 proc.).

Dla tych, którzy jednak majówkę spędzą w kraju, mamy dobrą wiadomość: pogoda w Polsce wcale nie będzie gorsza niż w Europie Południowej. Według prognoz IMGW temperatura w długi majowy weekend wyniesie 20-25 st. C. Zresztą z badań SW Research wynika, że w tym roku więcej Polaków spędzi długi weekend w domu. W ubiegłym roku wyjazdów w tym czasie nie planowało 47 proc. badanych, a w tym roku taką decyzję podjęło aż 60 proc. rodaków.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA