REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże
  3. Transport

LOT na podium światowego rankingu linii lotniczych. A nasze lotniska?

W światowym rankingu najlepszych linii lotniczych nasz rodzimy przewoźnik osiągnął świetny wynik - trzecie miejsce. Polskie Linie Lotnicze LOT zostały wyprzedzone jedynie przez katarskie linie lotnicze Qatar Airways oraz niemiecki Eurowings. Niestety nasze lotniska nie miały tyle szczęścia.

04.12.2023
17:55
REKLAMA

Najnowszy ranking AirHelp Score 2023 wziął pod lupę 83 linie lotnicze oraz 194 lotniska na całym świecie. I prócz danych ruchu lotniczego (1 stycznia-31 października 2023 r.), zebrał opinie pasażerów z 58 krajów, którzy w tym czasie korzystali z usług lotniczych. Dla linii lotniczych zebrano dane takie jak: punktualność, opinia pasażerów oraz sprawność w obsłudze wniosków o odszkodowanie, z kolei jeśli chodzi o lotniska: punktualność, opinia pasażerów oraz jakość lotniskowych sklepów i restauracji.

REKLAMA

Sukces LOT-u

LOT ma powody do świętowania, gdyż w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem przeskoczył aż o 12 pozycji i znalazł się w TOP3 najlepszych linii lotniczych na świecie. Do tego pokonał w zestawieniu wiele znanych marek: Air France (25. miejsce), Lufthansa (57. miejsce), KLM (16. miejsce), British Airways (przedostatnie, 82. miejsce).

Polskie Linie Lotnicze LOT osiągnęły wysoką pozycję w rankingu AirHelp Score na poziomie 8,11, co lokuje je w czołowej trójce najlepszych linii lotniczych na świecie. LOT uzyskał także bardzo dobre noty w tak ważnych kategoriach, jak: punktualność i opinia pasażerów - mówi Tomasz Pawliszyn, CEO AirHelp.

I dodaje, że sukces LOT-u jest tym większy, ponieważ tegoroczne badanie ma dużo szerszy zakres, gdyż uwzględniło ono opinie ponad 5 300 pasażerów, 83 linie lotnicze, prawie 200 lotnisk z całego świata, co pozwoliło na zebranie jeszcze pełniejszych danych i opinii pasażerów.

Więcej o liniach lotniczych przeczytasz na Bizblog.pl:

Natomiast lider rankingu, czyli katarskie linie Qatar Airways, od lat pozostaje na zaszczytnym, pierwszym miejscu. Z kolei tegoroczny numer dwa, czyli niemiecki Eurowings, poprawił swój wynik w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem o sześć pozycji.

Jakie linie lotnicze są cenione w Polsce?

W tegorocznym zestawieniu, jeśli chodzi o najlepsze linii lotnicze w Polsce, LOT nie ma sobie równych. Na drugim miejscu znalazły się holenderskie linie KLM Royal Dutch Airlines, a na trzecim węgierska landrynka, czyli Wizz Air.

Najlepsze lotniska na świecie

Z pośród niemal 200 portów lotniczych na świecie najlepszy okazało się ten w Omanie - Muscat International Airport.

Natomiast w pierwszej dziesiątce rankingu nie ma ani jednego lotniska z Europy. Najlepszym portem na starym kontynencie okazało się hiszpańskie Bilbao Airport, które znalazło się dopiero na 21. miejscu w rankingu.

Jak wskazuje AirHelp, ubiegłoroczny lider zestawiania lotnisko Tokio-Haneda spadło aż na 14. pozycję.

Jak wypadły polskie porty lotnicze? Najlepiej wypadł Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy (28. miejsce w światowym rankingu). Następnie Lotnisko Chopina w Warszawie (52. miejsce) i Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice (53. miejsce).

REKLAMA

Na czwartym i piątym miejscu w Polsce uplasowały się lotniska nienotowane w poprzedniej edycji rankingu – to odpowiednio: Wrocław (62. w zestawieniu globalnym) i Katowice (86. lokata na świecie) - podaje AirHelp.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA