REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca /
  3. Poradniki
  4. Prawo - poradniki

Wchodzą ważne zmiany w L4. Niektórzy pracodawcy mogą w poniedziałek mocno się zdziwić

Od 25 marca w życie wchodzą kolejne zmiany dotyczące PUE ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że powiadomienia dotyczące L4, które otrzymują pracodawcy będą przekazywane na profil płatnika składek założony z urzędu przez ZUS, nawet jeśli ten nie dokończył procesu rejestracji.

24.03.2023
12:09
zus kontroluje l4
REKLAMA

Od 25 marca elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS. I to nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Jeśli pracodawca do tej pory nie aktywował profilu Platformie Usług Elektronicznych ZUS, może mieć kłopoty. Bo od 25 marca informacje dotyczące zwolnień chorobowych pracowników będą przekazywane wyłącznie drogą cyfrową. I nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca doprowadził proces rejestracji do końca, czy nie.

W poniedziałek może się okazać, że w razie choroby podwładnego nie dowie się na czas, że ten przebywa na L4.

Bez PUE ZUS ani rusz

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla w komunikacie, że jeśli płatnik nie założył konta, to zostało ono utworzone w systemie ZUS automatycznie. Ale aby zacząć korzystać z takiego profilu, przedsiębiorcy muszą samodzielnie dokończyć proces rejestracji.

Zakład podkreśla, że dostęp do profilu jest niezbędny do tego, by płatnik składek mógł załatwiać wiele spraw zdalnie, drogą elektroniczną.

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych – wskazuje Zakład.

I dodaje, że PUE ZUS przydaje się również do tego, by kontrolować stan rozliczeń z ZUS czy samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji – banków i urzędów.

Jak aktywować konto na PUE ZUS, które utworzył ZUS?

Aby zalogować się na konto płatnika na PUE ZUS, przedsiębiorca musi znać:

  • login PUE
  • jednorazowe hasło

Taką informację może uzyskać podczas wizyty w placówce ZUS lub – po potwierdzeniu tożsamości – podczas e-wizyty. Następnie trzeba się zalogować do PUE ZUS, ustawić nowe hasło i uzupełnić brakujące dane.

Dostęp do PUE ZUS. Możesz upoważnić pracownika lub księgową

REKLAMA

Jeśli przedsiębiorca widzi taką potrzebę, może do obsługi profilu płatnika udzielić pełnomocnictwa pracownikowi lub biuru rachunkowemu.

Aby upoważnić taką osobę do profilu płatnika na PUE ZUS, trzeba udzielić jej pełnomocnictwa do załatwiania spraw w ZUS. Najlepiej skorzystać z gotowego formularza PEL, który jest dostępny między innymi na PUE ZUS. Osoba upoważniona powinna mieć swoje założone wcześniej konto – instruuje Zakład.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA