REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Liczysz na zysk, możesz stracić. KNF ostrzega przed kolejnymi firmami

Aż dwanaście nowych podmiotów trafiło na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Na tę czarną listę trafiają firmy, które łamią przepisy o rynku finansowym, co często oznacza, że oferują produkty inwestycyjne, które są zwyczajnie niebezpieczne i mogą narazić nieświadome osoby na poważne straty. Wpis na listę ostrzeżeń wiąże się ze skierowaniem sprawy do prokuratury, co oczywiście nie przesądza o winie, ale jest poważnym sygnałem ostrzegawczym.

28.09.2023
16:32
Liczysz na zysk, możesz stracić. KNF ostrzega
REKLAMA

O nowym narybku listy ostrzeżeń publicznych KNF poinformował w czwartek. Wśród firm, które lepiej omijać szerokim łukiem znalazły się takie marki jak Treasurer, Treasury Broker czy CapitalInvest. Łącznie na czarną listę trafiło dwanaście firm, których działalność prześwietli prokuratura.

REKLAMA

Zawiadomienie do prokuratury

W stosunku do wszystkich dwunastu podmiotów zostało skierowane do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Chodzi o prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia.

Pełna lista nowych podmiotów wciągniętych na listę ostrzeżeń publicznych jest następująca: Treasurer sp. z o.o., Treasurer sp. z o.o. sp. k., Treasury Assistance Przemysław Lisikiewicz, Treasury Maciej Sobków, Paweł Michałowski, Dariusz Wegner, AIM Jarosław Mirż, Marek Roszczak, Finanse Tomasz Wiśniewski, Lasota Solutions Łukasz Lasota.

Celem prowadzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego listy ostrzeżeń publicznych jest „alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami”. W praktyce jest to zbiór podmiotów, w stosunku do których KNF zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Znane marki na czarnej liście KNF-u

Warto zwrócić uwagę, że na listę trafiają bardzo różnorodne firmy – czasem są to zwykli oszuści z premedytacją naciągający nieświadome ofiary na inwestycje skazane na katastrofę, ale nierzadko zdarza się, że taki cios trafia w znaną firmę, która nie dopełniła formalności. Taka sytuacja miała niedawno miejsce w przypadku firmy SkyCash, ale w przeszłości na listę ostrzeżeń trafiały takie firmy jak Biuro Maklerskie Alior Banku, Dom Maklerski Pekao, T-Mobile, Eques Investment TFI, czy Rainbow Tours.

Jeśli chodzi o SkyCash, to poszło o to, że firma wprowadziła do oferty zakup papierów wartościowych, ale zrobiła to bez zgłoszenia do KNF. Przepisy wymagają bowiem zatwierdzenia prospektu emisyjnego, memorandum informacyjnego, lub dokumentu informacyjnego. Urząd KNF uznał to za poważne naruszenie prawa, dlatego złożył nawet doniesienie do prokuratury.

Więcej o działalności KNF-u przeczytacie w tych tekstach:

Spółka przekonuje jednak, że wcale nie musiała przeprowadzać memorandum inwestycyjnego i nawet przedstawiła KNF-owi argumenty, dlaczego nie było to wymagane. SkyCash powołuje się na „profesorską” opinię prawną niezależnego eksperta specjalizującego w prawie rynku finansowego, która została przedstawiona Komisji Nadzoru Finansowego na etapie prowadzonego postępowania.

REKLAMA

Z jednej strony SkyCash zapewnia, że w tym sporze ma rację, a z drugiej, że nie będzie tego sporu przeciągać i całkowicie dostosuje się do żądań KNF-u. Spółka deklaruje, że „dołoży wszelkich starań” w celu jak najszybszego wykreślenia jej z listy ostrzeżeń publicznych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA