REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Zmarł jeden z najbogatszych Polaków. Naukowiec, biznesmen, kibic

Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci Prof. Janusza Filipiaka, współzałożyciela Comarchu, wybitnego polskiego uczonego, przedsiębiorcy i pasjonata piłki nożnej. Ubolewamy nad stratą tej bardzo szczególnej postaci, wyjątkowego umysłu i wizjonera, który w niepowtarzalny sposób zasłużył się dla rozwoju polskiego przemysłu informatycznego – czytamy na stronie Comarchu.

18.12.2023
7:15
Zmarł jeden z najbogatszych Polaków. Naukowiec, biznesmen, kibic
REKLAMA

Prof. Janusz Filipiak Jeden z najbogatszych Polaków, który do pierwszej setki rankingów regularnie wchodził do 2021 r. (wówczas na miejscu 100.). Przez lata znany też jako najlepiej zarabiający prezes w Polsce, dopóki nagle kilka miesięcy temu nie obniżył sobie pensji o połowę. Postać nieszablonowa, naukowiec, biznesmen, „szalikowiec” i właściciel MKS Cracovia, słynący z ciętego języka i dosadnych bon motów. Dość przypomnieć głośny wywiad, którego udzielił Agacie Kołodziej, na temat jedzenia mięsa przez Polaków.

REKLAMA

Comarch żegna prezesa i założyciela

Janusz Filipiak zmarł 17 grudnia, wcześniej w październiku trafił do szpitala po zatrzymaniu akcji serca.

Profesor Janusz Filipiak urodził się 3 sierpnia 1952 roku w Bydgoszczy. Był profesorem doktorem habilitowanym w zakresie nauk technicznych. Zajmował się nowoczesnymi technologiami przez ponad 40 lat. Był redaktorem i autorem czasopism, konsultantem instytucji krajowych oraz zagranicznych – czytamy na stronie internetowej Comarchu.

Zanim w 1993 r. razem z żoną Elżbietą założył Comarch, a po pięciu latach objął funkcję prezesa, od 1976 r. pracował w Instytucie Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej. W 1979 roku na podstawie monumentalnej pracy „Dynamiczne, zdecentralizowane sterowanie siecią teleinformatyczną” otrzymał stopień doktora, w 1984 roku – habilitację, a w 1991 roku, jeszcze przed ukończeniem 40. roku życia, otrzymał nominację profesorską z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Wałęsy.

Filipiak pełnił funkcję konsultanta naukowego France Telecom oraz dyrektora Teletraffic Research Centre na Uniwersytecie w Adelajdzie (Australia). Prowadził projekty badawcze w laboratoriach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Więcej o prof. Januszu Filipiaku w Bizblog.pl

Według dzisiejszych standardów – patrząc na naszą strukturę: profesor plus studenci – nazwano by nas startupem. (…) Dzięki moim akademickim doświadczeniom i determinacji żony wkroczyliśmy na rynek IT. Byliśmy nie tylko młodsi i mniejsi od naszych konkurentów, ale przede wszystkim inni. Chcieliśmy tworzyć własne oprogramowanie i wierzyliśmy, że jesteśmy w stanie sprzedawać je na całym świecie, włącznie z najbardziej konkurencyjnym amerykańskim rynkiem. To nam się udało – napisał w swojej autobiografii.

Najważniejsze nagrody i wyróżnienia

REKLAMA

Janusz Filipiak został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju telekomunikacji i teleinformatyki, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej oraz za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej. W 2016 r. Prezydent RP przyznał Januszowi Filipiakowi Indywidualną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości.

W 2013 roku otrzymał IEEE Communications Society Distinguished Industry Leader Award 2012 za wkład w rozwój komunikacji i technologii informatycznej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA