REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Idzie zima, Polacy lecą do ciepłych krajów. Ten kierunek wymiata

Właśnie rozpoczyna się sezon na egzotyczne podróże. Jaki kierunek i jaki termin najchętniej wybierają Polacy? Dwa kierunki azjatyckie wiodą prym, bo jeden położony jest stosunkowo niedaleko Polski, drugi po czasie pandemii i obostrzeń dotyczących zasad wjazdu na nowo otworzył się na turystów.

07.11.2023
9:39
Idzie zima, Polacy lecą do ciepłych krajów. Ten kierunek wymiata
REKLAMA

Wakacje.pl sprawdziły, gdzie w najbliższym sezonie zimowym Polacy, którzy wybierają dalekie podróże, spędzą swój urlop. Statystyki pokazują, że najczęściej wybieranym kierunkiem są Zjednoczone Emiraty Arabskie, na drugim miejscu znajduje się Tajlandia, a na trzecim Zanzibar. Łącznie te kierunki odpowiadają za nieco ponad jedną trzecią sprzedaży ofert do dalekich krajów.

REKLAMA

Zjednoczone Emiraty Arabskie królowały na liście najpopularniejszych kierunków także w zeszłym roku, ale przed pandemią zajmowały czwarte miejsce w zestawieniu. Widać natomiast rosnącą popularność Tajlandii, która na liście bestsellerów zajmuje obecnie drugą pozycję. Przed pandemią kraj ten był liderem oferty zimowej w Polsce, ale na dobre do programów biur podróży powrócił dopiero w ubiegłym roku. Wcześniej nie pozwalały na to bardzo restrykcyjne zasady podróżowania, które wynikały z pandemicznych obostrzeń.

 class="wp-image-2279287"

Jednym z czynników, które decydują o rosnącej popularności Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jest duża dostępność tego kierunku. W tym roku można tam polecieć bezpośrednio z czterech polskich lotnisk. Poza Warszawą są to Kraków, Katowice, a od niedawna także Poznań. Nie bez znaczenia jest tu również stosunkowo krótki lot w porównaniu z innymi dalekimi kierunkami, jak również duża rozpiętość cenowa oferty i wiele możliwości spędzania wolnego czasu – mówi Dominik Miłowski, wiceprezes ds. produktu w Wakacje.pl.

Analiza Wakacje.pl pokazuje, że Emiraty Arabskie kojarzą się głównie z Dubajem, bo jest to piękna metropolia, która w dzień zachwyca niezwykłą architekturą, a w nocy mieni się milionem świateł. To również takie atrakcje jak parki rozrywki i spektakularne punkty widokowe, ale też tygiel kulturowy, w którym z tradycją arabską mieszają się zwyczaje mieszkańców wszystkich kontynentów.

W Dubaju nie brakuje przepychu, blichtru, ale też hoteli ze średniej półki cenowej i bardziej budżetowych, co pozwala pozyskać kierunkowi kolejnych turystów. Jednak emiratów w kraju jest siedem i również one przyciągają coraz więcej Polaków. Przykładem może być Ras el Chajma, która ma zupełnie inny charakter niż Dubaj. Tworzą go pustynia i góry oraz piękne plaże nad Zatoką Perską. To właśnie tam znaleźć można hotele działające w formule all inclusive. Z kolei stolica kraju – Abu Zabi - to metropolia, w której nie brakuje atrakcji takich jak Wielki Meczet Szejka Zajida, ale też tor Formuły 1 czy parki wodne – wymienia portal Wakacje.pl.

Dalekie podróże dostępne bez przesiadki

W zestawieniu topowych kierunków pojawia się w sumie pięć krajów azjatyckich. Poza ZEA i Tajlandią znajdują się tam również Wietnam, Malediwy i Oman. W przypadku kontynentu afrykańskiego przedstawicieli jest trzech: Tanzania (Zanzibar), Kenia i Wyspy Zielonego Przylądka. Polacy podróżują chętnie też do Dominikany i karaibskiej części Meksyku, które tradycyjnie znajdują się w gronie najpopularniejszych destynacji na Karaibach. W tym roku do oferty weszły dwie nowości: wenezuelska wyspa Margarita oraz Wybrzeże Kokosowe w Brazylii. Do obu można polecieć bezpośrednio lotami czarterowymi.

Azja, szczególnie daleka, od zawsze była popularna wśród klientów biur podróży. Z powodu pandemii stała się na wiele miesięcy niedostępna, bo region zamknął się jako jeden z pierwszych i otworzył jako jeden z ostatnich. Teraz kiedy znów można tam swobodnie podróżować, klienci chętnie do niej powracają, na co touroperatorzy szybko reagują, rozbudowując ofertę. W tym roku bezpośrednio z Polski można polecieć nie tylko do Tajlandii, ale też do Wietnamu oraz na Sri Lankę – wymienia Anna Podpora, head of product development w Wakacje.pl.

Bezpośrednie przeloty to na pewno jeden z czynników wpływających na to, jakim zainteresowaniem cieszą się podróże do dalekich krajów.

Więcej wiadomości o podróżach i miejscach, gdzie wypoczywają Polacy

W bieżącym sezonie zimowym bez przesiadania się, lecz w niektórych przypadkach z międzylądowaniem będzie można polecieć nie tylko do Tajlandii, Wietnamu czy na Sri Lankę, ale też do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omanu, Kenii, na Zanzibar, Wyspy Zielonego Przylądka, do Dominikany, Meksyku i na Kubę, a także do Brazylii i na Margaritę. W segmencie wycieczek egzotycznych oferta rozwija się także pod kątem lotnisk wylotowych. Poza Warszawą bezpośrednie rejsy realizowane są z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska.

 class="wp-image-2279290"

Kiedy i z kim najchętniej odwiedzamy egzotyczne kierunki?

Wakacje.pl podają, że nadal największy udział w sprzedaży oferty egzotycznej ma Lotnisko Chopina w Warszawie, ale sukcesywnie na znaczeniu zyskują porty lokalne. O ile Okęcie może pochwalić się dynamiką rok do roku dwucyfrową dynamiką, o tyle Katowice i Wrocław nawet trzycyfrową. To wszystko dzięki wprowadzaniu do siatki kolejnych, popularnych kierunków. Przykładowo, w stolicy Dolnego Śląska zdecydowanym liderem sprzedaży oferty egzotycznej jest Kenia. Inną ciekawostką może być to, że klienci biur podróży najchętniej rezerwują wycieczki do dalekich krajów na styczeń.

Trend ten możemy tłumaczyć dwojako. Pierwsza połowa stycznia to co prawda szczyt sezonu w dalekich krajach, ale jednocześnie nieco mniej popularny okres na wyjazdy wśród Polaków. To czas po świętach Bożego Narodzenia i sylwestrze, ale jeszcze przed feriami zimowymi, wówczas łatwiej znaleźć atrakcyjną ofertę. Z kolei w drugiej połowie miesiąca rozpoczyna się przerwa szkolna w województwach mazowieckim i dolnośląskim, a także opolskim i zachodniopomorskim. To dość duże aglomeracje, których mieszkańcy mają odpowiednią siłę nabywczą – wyjaśnia Dominik Miłowski.

 class="wp-image-2279293"

Na drugim miejscu pod względem popularności terminów wyjazdu znajduje się listopad, na który przypada początek sezonu zimowego. Wówczas również łatwiej o okazję cenową. Na trzeciej pozycji plasuje się grudzień, kiedy to wiele osób decyduje się na wyjazdy sylwestrowe. Dokładniejsza analiza  danych pokazuje, że na przykład do Emiratów Arabskich najchętniej wyjeżdżamy w styczniu oraz w listopadzie, do Tajlandii w styczniu i w grudniu, ale jeszcze przed świętami, a na Zanzibar w styczniu i w listopadzie.

REKLAMA
 class="wp-image-2279296"

Wakacje.pl sprawdziły również, kto najchętniej wyjeżdża do dalekich krajów. Na pierwszym miejscu znajdują się pary. Co ciekawe, udział w sprzedaży rezerwacji dla dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci oraz dla osób podróżujących w pojedynkę kształtuje się na podobnym poziomie. Rodziny z dziećmi częściej wybierają Emiraty Arabskie. Osoby podróżujące bez towarzystwa zazwyczaj stawiają na Wietnam, Kenię i Wenezuelę. Pary najchętniej podróżują do Tajlandii, na Zanzibar oraz do Dominikany.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA