REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Dodatkowy dzień wolny w listopadzie. Niektórym pracownikom nie przysługuje

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada wypada w tym roku w sobotę, a to oznacza, że przysługuje nam z tego tytułu dodatkowy dzień wolny. Kodeks pracy stanowi, że święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin, ale nie wszyscy pracownicy będą mogli skorzystać z tego przywileju.

10.10.2023
4:11
Dodatkowy dzień wolny w listopadzie. Niektórym nie przysługuje
REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień wolny za święto, ale zasada ta obowiązuje tylko wtedy, gdy święto wypada w sobotę. Gdy dzień ustawowo wolny od pracy wypadnie w niedzielę, to wolne przepada. W tym roku w sobotę wypada Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada.

REKLAMA

Wolne za święto w sobotę

Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy możemy wziąć sobie wolne za 11 listopada w inny dzień, o ile sobota jest dniem wolnym w naszej firmie lub instytucji. Prawo mówi, że święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin.

Można więc powiedzieć, że pracodawca nie ma wyboru i musi nam dać wolne w inny dzień i musi to zrobić jeszcze w listopadzie. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu grzywna. Z drugiej strony to pracodawca decyduje, kiedy da nam wolne za święto wypadające w sobotę i może, ale nie musi wyznaczyć dnia, który nam najbardziej pasuje.

Więcej o prawie pracy przeczytacie w tych tekstach:

Niestety takie dobrodziejstwo Kodeksu pracy przysługuje tylko osobom pracującym na umowie o pracę – i to nie wszystkim. Niektóre zawody spod tych zasad są wyłączone i dotyczy to na przykład nauczycieli. O żadnym odbieraniu wolnego za święto w sobotę nie może być mowy także w przypadku osób pracujących na umowie zleceniu czy umowie o dzieło.

Dni ustawowo wolne od pracy

REKLAMA

W tym roku mamy równe 250 dni pracujących oraz 115 dni wolnych od pracy. Na tę drugą liczbę składają się oczywiście weekendy oraz święta państwowe. Ustawowo wolnych od pracy jest w polskim prawie trzynaście dni. Oprócz 11 listopada w tym roku mamy jeszcze następujące dni ustawowo wolne od pracy:

  • 1 listopada, środa – Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia, poniedziałek – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia, wtorek – drugi dzień Bożego Narodzenia
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA