REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Unikaj tych firm, jeśli nie chcesz stracić pieniędzy. Właśnie trafiły na czarną listę KNF-u

Komisja Nadzoru Finansowego dopisała nowe podmioty do listy ostrzeżeń publicznych. Są to firmy, firmy, które łamią przepisy o rynku finansowym, co często oznacza, że oferują produkty inwestycyjne, które mogą być niebezpieczne i narazić nieświadome osoby na poważne straty. Na ostrzeżeniu nigdy się nie kończy, bo wpis na taką czarną listę oznacza skierowanie przez KNF zawiadomienia do prokuratury.

27.10.2023
22:18
Czarna lista KNF. Lepiej unikaj tych firm
REKLAMA

Jak poinformował w piątek KNF, lista ostrzeżeń publicznych wzbogaciła się o następujące podmioty: Aderlo Prosta, platforma Forus Capital, Medco Finance Limited, MyProfitLive TRADING, Horyzont-In sp. z o.o. i Horyzont-In Sławomir Wojtas. Każda z tych firm została zgłoszona do prokuratury, ponieważ według KNF-u dopuściła się złamania prawa w zakresie obrotu instrumentami finansowymi.

REKLAMA

Działalność finansowa bez zezwolenia

Pierwsza z wymienionych firm dokonała oferty publicznej papierów wartościowych bez wymaganego ustawą zatwierdzonego przez KNF prospektu emisyjnego, memorandum informacyjnego, dokumentu informacyjnego lub wypuściła obligacje bez zachowania ustawowych warunków. KNF skierowała w sprawie działalności firmy Aderlo Prosta zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wobec platformy Forus Capital skierowano do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na prowadzeniu działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia. Taki sam zarzut KNF kieruje pod adresem spółki Medco Finance Limited z siedzibą w Wielkiej Brytanii oraz MyProfitLive TRADING działającego również pod nazwą Myprofitlive Services LLC.

Więcej o działalności KNF-u przeczytasz w tych tekstach:

Jeśli chodzi o firmy Horyzont-In sp. z o.o. i Horyzont-In Sławomir Wojtas, to KNF złożyło zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na złamaniu przepisów ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Zawiadomienie trafiło do Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie Lubelskim.

Alarmowanie społeczeństwa

REKLAMA

Celem prowadzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego listy ostrzeżeń publicznych jest „alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami”. W praktyce jest to zbiór podmiotów, w stosunku do których KNF zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Warto zwrócić uwagę, że na listę trafiają bardzo różnorodne firmy – czasem są to zwykli oszuści z premedytacją naciągający nieświadome ofiary na inwestycje skazane na katastrofę, ale nierzadko zdarza się, że taki cios trafia w znaną firmę, która nie dopełniła formalności. Taka sytuacja miała niedawno miejsce w przypadku firmy SkyCash, ale w przeszłości na listę ostrzeżeń trafiały takie firmy jak Biuro Maklerskie Alior Banku, Dom Maklerski Pekao, T-Mobile, Eques Investment TFI, czy Rainbow Tours.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA