REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Jaki prezent na Dzień Dziecka? Oto największy hit

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka dlatego z tej okazji PayPo przeprowadził badanie, z którego wynika, że 58 proc. Polaków kupuje prezenty z okazji Dnia Dziecka i najczęściej wydają na to od 50 zł do 200 zł. 17 proc. ankietowanych podaje, że prezentów w ogóle nie robi. Większość badanych podczas wybierania prezentu opiera się na preferencjach dzieci, dlatego tylko 1 proc. wskazało, że upominek nie był trafiony. Największy hit? Słodycze.

27.05.2024
22:08
Jaki prezent na Dzień Dziecka? Oto największy hit
REKLAMA

Ponad połowa Polaków (58 proc.) regularnie kupuje prezenty z okazji Dnia Dziecka - wynika z badania PayPo. W 2023 r. takiej odpowiedzi udzieliło 61 proc. badanych. Z kolei, jedynie 17 proc. respondentów twierdzi, że nie nabywa dla dzieci upominków z okazji ich święta, w ubiegłym roku takiego zdania było 15 proc. Polaków. Natomiast niemal co czwarty ankietowany uważa, że prezenty z okazji Dnia Dziecka kupuje sporadycznie. 

REKLAMA

Co kupują Polacy i czym się kierują przy wyborze prezentów

Na pytanie wielokrotnego wyboru, dotyczącego rodzaju prezentu, jaki Polacy wręczają z tej okazji, większość badanych (60 proc.), podobnie jak w zeszłym roku wskazała słodycze. Prawie połowa obdarowujących wręcza dzieciom zabawki. Popularnym wyborem są również pieniądze (40 proc.), książki/gry (36 proc.) oraz ubrania (24 proc.). Z kolei niemal trzech na dziesięciu ankietowanych stawia na niestandardowe prezenty, takie jak wyjście do kina czy wyjazd.

Tak jak w 2023 r., badani zadeklarowali, że z okazji Dnia Dziecka najrzadziej kupują niezbędne akcesoria codziennego użytku, takie jak fotelik samochodowy - upominki z tej kategorii wybiera jedynie 5 proc. respondentów. Ponad połowa obdarowujących po prezenty pójdzie do sklepów stacjonarnych, natomiast 42 proc. zrobi zakupy w sklepach online - podaje PayPo.

Kupując prezent z okazji Dnia Dziecka, ankietowani kierują się głównie:

  • preferencjami obdarowywanych (63 proc.),
  • ich potrzebami (59 proc.),
  • budżetem, którym dysponują (41 proc.),
  • aktualną modą (11 proc.),
  • ich własnymi upodobaniami (17 proc.).

Jaką kwotę Polacy przeznaczą na prezenty z okazji Dnia Dziecka?

PayPo postanowiło sprawdzić również, ile Polacy wydają na upominki z okazji Dnia Dziecka. Ankietowani najczęściej przeznaczają na ten cel od 51 do 100 złotych (35 proc.) oraz od 101 do 200 złotych (35 proc.). Jedynie 14 proc. badanych wyda na prezenty dla dzieci od 10 do 50 złotych. Niewiele mniej, bo 13 proc. zadeklarowało, że kupi upominki w przedziale cenowym od 201 do 500 złotych. 

34 proc. obdarowujących uważa, że w tym roku przeznaczy na prezenty z okazji Dnia Dziecka więcej niż w poprzednich latach. Spośród tych osób 70 proc. uważa, że jest to spowodowane wzrostem cen produktów. Z kolei co czwarty badany, który przeznaczy w tym roku więcej środków na upominek dla dziecka, będzie motywowany chęcią zakupu lepszych prezentów.

Więcej wiadomości na temat zakupów można przeczytać poniżej:

Większość dzieci jest zadowolona z otrzymanego prezentu

Zdecydowana większość ankietowanych (79 proc.) potwierdza, że obdarowywani są zadowoleni z prezentów, które otrzymują. Tak jak w 2023 r. zaledwie 1 proc. Polaków przyznaje, że dzieci nie są usatysfakcjonowane z upominków z okazji Dnia Dziecka. Co piąty badany nie jest w stanie zadeklarować, czy prezenty, które kupuje, są trafione.

REKLAMA

Niezależnie od rodzaju prezentu i okazji, z jakiej jest on wręczany, warto pamiętać o tym, by kupić go rozsądnie, na przykład z wykorzystaniem płatności odroczonych PayPo. Dzięki nim kupujący mogą zrobić zakupy dziś, a zapłacić później, dając sobie czas na odebranie zamówienia, sprawdzenie produktów i zastanowienie się, czy im odpowiadają - informuje PayPo.

Badanie PayPo zostało zrealizowane za pośrednictwem platformy Omnisurv w dniach 30.04-03.05 2024 roku na ogólnopolskiej próbie 500 osób w wieku 18-64 lat.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA