REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Ten myk z Chorwacją się potwierdza. Oto największe hity wakacyjne 2023 r.

Z roku na rok widać powtarzający się trend wśród osób planujących urlop, czyli wybieranie opcji wyszukiwania wyjazdu gdziekolwiek, który musi spełniać przede wszystkim parametry finansowe i być przyjaznym dla naszego portfela. A skąd najchętniej lataliśmy? Najchętniej wybierane lotniska, to Chopina w Warszawie, Jana Pawła II w Krakowie oraz Modlin. Jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki, to w tym roku północ i południe Europy skradły serca Polaków. Ale bez święcącej tryumfy przed pandemią Chorwacji.

09.09.2023
11:01
Myk z Chorwacją się potwierdza. Oto hity wakacyjne 2023 r.
REKLAMA

Według analiz Kiwi.pl w tym roku to 14 czerwca Polacy najczęściej rozpoczynali urlopy, a tuż za nim 5 oraz 6 lipca. W minionym roku z kolei, dzień zakończenia roku szkolnego dla wielu oznaczał początek zagranicznej podróży.

REKLAMA

Kiwi.pl wskazuje również, że w tym roku średnie ceny biletów lotniczych były porównywalne do tych z 2022 r., najniższych od 4 lat. W tym roku wyniosła 135 euro, to o 9 euro więcej niż w 2022 r. Na krótkich europejskich trasach mogliśmy podróżować średnio za 99 euro.  Dla porównania w 2021 r. cena biletu wyniosła 136 euro, a w 2019 r. 196 euro.

Polacy chcą podróżować mimo wysokiej inflacji

Tegoroczne wakacje ze względu na dotkliwą dla domowego budżetu inflację dla wielu był prawdziwym wyzwaniem. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia. Po tym, jak w 2022 r. podróżujący rekompensowali sobie lata pandemii, w tym roku najwyraźniej pragnęli utrzymać podróżniczy trend.

Więcej o podróżach Polaków

Liczba rezerwacji dokonanych przez użytkowników Kiwi.com tylko w Polsce wzrosła o 50 proc. w porównaniu do rezerwacji dokonanych w zeszłym roku w tym samym okresie. Mimo skomplikowanej sytuacji finansowej podróżujący szukali najlepszych cen lotów i pobytu na miejscu. Kiwi.com sprawdziła jak, dokąd i za ile podróżowaliśmy w tym roku. Okazuje się, że w tym sezonie, mimo pesymistycznych prognoz gospodarczych, można było latać w bardzo konkurencyjnej cenie, porównywalnej z rokiem 2022, który był jednym z najtańszych na przestrzeni ostatnich 4 lat.

Gdzie najczęściej lataliśmy i ile płaciliśmy za bilet?

Analiza Kiwi.com wskazuje, że wśród najpopularniejszych destynacji, które najchętniej wybieraliśmy na urlop, zabrakło Chorwacji. Hit kilku poprzednich sezonów wypoczynkowych w ogóle nie znalazł się w statystykach popularnej wyszukiwarki, a to już kolejne podsumowanie sezonu urlopowego, w którym zabrakło tego kraju. Oto TOP5 kierunków według Kiwi.com:

  • Włochy
  • Hiszpania
  • Wielka Brytania
  • Norwegia
  • Grecja

Wśród najpopularniejszych tras znalazły się Warszawa-Paryż, Warszawa-Rzym czy Warszawa-Alicante. Z Krakowa z kolei najczęściej lataliśmy do Londynu, a także Oslo. 

Wedle Kiwi.com w tym roku za bilet lotniczy płaciliśmy średnio 135 euro, to o 61 euro mniej niż w 2019 r. Średni koszt podróży na krótkich trasach w zasięgu Europy wyniósł 99 euro, a na długich, międzykontynentalnych trasach 637 euro.

Planowanie podróży, również poza sezonem

REKLAMA

Kiwi.pl informuje, że ponad 37 proc. użytkowników rezerwacji dokonała z wyprzedzeniem od 3 tygodni do 2 miesięcy - to 5 proc. więcej niż w 2022 r., a ponad 35 proc. użytkowników na wakacjach spędziła od 1 do 2 tygodni, 29 proc. do 3 dni, a 27 proc. od 4 do 6 dni. Wrzesień i październik to nadal atrakcyjny podróżniczo czas, zwłaszcza na południu Europy, gdzie można liczyć na iście letnią aurę z mniej dotkliwymi temperaturami.

Jak wskazują analizy Kiwi.com, wakacje poza sezonem są znacznie tańsze niż w szczycie. Włochy najtańsze będą w październiku, kiedy podróżujący za bilet średnio płacili 96 euro, to 19 euro mniej niż we wrześniu. Na lotach do Hiszpanii w październiku, w porównaniu z sezonem urlopowym, zaoszczędzimy około 30 euro, płacąc średnio 139 euro za podróż. Z kolei Norwegia we wrześniu czy październiku będzie niemal o połowę tańsza niż w środku lata. Kiwi.com wskazuje, że turyści wybierający się tam we wrześniu za bilet średnio płacili 43 euro, podczas gdy w sierpniu cena ta wynosiła 88 euro.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA