REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Bezpieczny Kredyt 2 proc. Największe banki w Polsce gotowe na nową akcję mieszkaniową rządu

Rządowy program preferencyjnych kredytów hipotecznych dla ludzi do 45. roku życia lada chwila wchodzi w życie i wszystko wskazuje na to, że nie tylko na papierze. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował w poniedziałek, że największe banki w Polsce zadeklarowały przystąpienie do programu, a wnioski kredytowe będzie można składać w kilku tysiącach oddziałów wielu banków.

20.06.2023
6:50
Bezpieczny Kredyt 2 proc. Największe banki w Polsce gotowe na nową akcję mieszkaniową rządu
REKLAMA

Bezpieczny Kredyt 2 proc. wchodzi w życie od 1 lipca. Kwota kredytu oprocentowanego na tym poziomie przez pierwszych 10 lat nie może przekroczyć kwoty 500 tys. zł w przypadku pojedynczych kredytobiorców. Jeśli wnioskujący prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko, to kwota ta rośnie do 600 tys. zł.

REKLAMA

Uruchomienie programu nie miałoby sensu bez udziału w nim odpowiedniej liczby banków, ale na szczęście nie będzie takiego problemu. Waldemar Buda powiedział w radiowej Trójce, że w akcję kredytową włączą się „największe banki”, a to oznacza, że o kredyt 2 proc. będzie można wnioskować w kilku tysiącach placówek w całej Polsce.

Każdy chętny ma dostać kredyt na mieszkanie

Co istotne, w tym roku rząd nie zamierza wprowadzać żadnych limitów, jeśli chodzi o pulę możliwych do przyznania kredytów. Jak zapewnia Waldemar Buda, preferencyjny kredyt dostanie tyle osób, ile będzie nim zainteresowanych. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie to wyglądało w przyszłym roku. Przedstawiciel rządu powiedział, że będzie to zależało od stanu budżetu państwa.

To będzie decyzja nowego budżetu, który się pojawi i limitów, które ewentualnie mogą się pojawić w nowym budżecie. My w tym roku będziemy przyglądali się atrakcyjności tego produktu, będziemy obserwowali, ilu jest zainteresowanych, i podejmowali decyzje na przyszły rok. Budżet będzie uchwalany dopiero na przełomie roku — powiedział minister Buda.

Jedyne ograniczenie dotyczy wieku kredytobiorców

Bezpieczny Kredyt 2 proc. to jedna z dwóch zasadniczych części programu Pierwsze Mieszkanie. Drugim jest Konto Mieszkaniowe, czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania. Oba instrumenty finansowe są skierowane do osób do 45. roku życia, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny. Kryterium wieku jest istotne w momencie składania wniosku o kredyt.

REKLAMA

Program kredytowy powinien ożywić koniunkturę w budownictwie mieszkaniowym w Polsce, która w ostatnim czasie jest bardzo słaba. Jak wskazują analitycy banku Credit Agricole, do ożywienia sytuacji w tym segmencie może dojść dopiero w horyzoncie kilku miesięcy z uwagi na uruchomienie programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA