REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Złoto jest już passe, Polacy rzucili się kupować nieruchomości

Według badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Mennicy Skarbowej 37 proc. Polaków deklaruje, że gdyby miało 100 tys. zł oszczędności, najchętniej zainwestowałoby w nieruchomości. Niecałe 10 proc. w złote monety lub sztabki. Respondenci zainteresowani są również lokatami bankowymi, kontami oszczędnościowymi oraz obligacjami Skarbu Państwa.

18.01.2024
12:27
Złoto jest już passe, Polacy rzucili się kupować nieruchomości
REKLAMA

W Polsce wyraźnie zauważalny jest trend powiększania majątku poprzez:

REKLAMA
  • zakup nieruchomości, 37 proc. ankietowanych myśląc o inwestycji długoterminowej trwającej 10-15 lat, deklaruje, że najchętniej zainwestowałoby 100 tys. zł w ziemię, dom lub mieszkanie
  • lokaty i konta oszczędnościowe oraz inwestycje w złote monety i sztabki (9 proc.),
  • zakup obligacji Skarbu Państwa (6 proc. badanych)
  • 22 proc. respondentów jest niezdecydowanych co do sposobu inwestowania

Polacy wolą inwestować w nieruchomości niż w złoto

Na rynku europejskim obserwujemy dekoniunkturę, jeśli chodzi o zakupy złota, w Polsce ten spadek to 40 proc. rok do roku. Europejczycy, a także Polacy z jednej strony kupili sporo produktów z tego kruszcu w czasie pandemii i na początku wojny na Ukrainie, a drugiej strony w wyniku wysokiej inflacji ciekawym rozwiązaniem okazały się bankowe produkty oszczędnościowe lepiej oprocentowane niż jeszcze parę lat temu - mówi Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej.

Żołędowski uważa też, że prawdopodobnie jeszcze przez długi czas będzie można obserwować zainteresowanie Polaków inwestycjami w nieruchomości, ponieważ od dawna panuje powszechne uznanie dla tego typu lokaty kapitału. Szczególnie zakup mieszkań jest popularny i postrzegany przez społeczeństwo za najkorzystniejszą opcję w dłuższej perspektywie. Jednak popularność złota rośnie wśród naszych rodaków od kilku lat. 

Złoto przestało być już produktem dla wybranych z wysokim progiem wejścia. Obecnie inwestycje w złoto można rozpocząć już od kilkuset złotych i na bieżąco budować swój kapitał. Polacy coraz chętniej kupują także złote, lub srebrne monety, a także sztabki jako prezent okolicznościowy- przyznaje Jarosław Żołędowski.

Więcej wiadomości na temat inwestycji można przeczytać poniżej:

Kto najchętniej inwestuje w złoto?

Złoto, jako przedmiot inwestycji długoterminowej, jest najbardziej popularne w trzech grupach badanych:

  • wśród osób z wyższym wykształceniem,
  • wśród mieszkańców miejscowości o liczbie 20-49 tys.,
  • wśród mężczyzn.

Jeśli spojrzymy na zainteresowanie w perspektywie kilkunastoletnią inwestycją w złoto -z perspektywy regionów Polski dostrzeżemy, że najrzadziej tę opcję inwestycji rozważają mieszkańcy północnego regionu kraju (3 proc.), najczęściej zaś rozpatrują ją osoby zamieszkujące południowo-zachodnią część kraju (13 proc.).

REKLAMA

Badanie zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków liczącej 1011 osób.

Mennica Skarbowa udostępnia na stronie www.mennicaskarbowa.pl specjalną Strefę Początkującego Inwestora. Tam każdy znajdzie cenne wskazówki dotyczące rozpoczęcia inwestycji w złoto i inne metale szlachetne.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA