REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

W tym polskim mieście można najlepiej spędzić czas na zewnątrz. Nowy ranking

Po rankingu najlepszych miast do życia w Polsce, czy też takim, w których najszybciej mkną tramwaje, przyszedł czas na zupełnie nowe zestawienie. Tym razem postanowiono sprawdzić, które miasto najbardziej sprzyja zdrowemu i aktywnemu stylowi życia na świeżym powietrzu. Jak myślicie, które miasto wygrało?

15.04.2024
19:52
W tym polskim mieście można najlepiej spędzić czas na zewnątrz. Nowy ranking
REKLAMA

Najnowszy ranking dla polskich miast to Indeks Komfortu Ogrodowego (IKO) stworzony przez firmę Ratanland, który ma dać nowe spojrzenie na jakość życia w polskich miastach. A konkretnie, które miasta w Polsce oferują najlepsze warunki dla miłośników aktywnego spędzania czasu na zewnątrz.

REKLAMA

Indeks Komfortu Ogrodowego

Do stworzenia rankingu użyto czterech kategorii, aby odzwierciedlić różne aspekty, które wpływają na jakość życia na zewnątrz w danym mieście.

Indeks Komfortu Ogrodowego ocenia polskie miasta pod kątem jakości życia, czystości powietrza, ilości opadów i temperatury, oferując mieszkańcom i przyszłym rezydentom kluczowe informacje o najlepszych miejscach do życia - wskazują autorzy rankingu.

Na przykład dane o temperaturze średniorocznej z lat 1991-2021 zostały uwzględnione dlatego, że temperatura ma bezpośredni wpływ na komfort życia, szczególnie w miesiącach zimowych i letnich. A wyższe temperatury sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz, umożliwiają korzystanie z ogrodów i innych form rekreacji na świeżym powietrzu. Z kolei dane o średnich rocznych opadach w mm (również w latach 1991-2021) również przekładają się na aktywność na zewnątrz. Bardziej pożądane są niższe opady, bo wtedy lepsze warunki pogodowe zachęcają do rekreacji poza domem.

Jednak odpowiednia ilość opadów jest również ważna dla utrzymania zieleni i ogrodów, więc zbyt niska wartość może nie być korzystna - wskazują autorzy rankingu.

Kolejnym kryterium jest indeks zanieczyszczeń i preferowane są niższe wartości, które oznaczają czystsze powietrze.

Zanieczyszczenia mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców, ograniczać widoczność oraz wpływać na ogólną atrakcyjność miasta. Czyste powietrze jest kluczowe dla osób cierpiących na choroby respiracyjne i dla ogólnej jakości życia - wyjaśniają.

Ostatnim jest złożony wskaźnik jakości życia, który im wyższy tym lepiej. Wpływa on na to, jak atrakcyjne i komfortowe jest miasto dla jego mieszkańców oraz dla potencjalnych nowych rezydentów.

Więcej rankingów przeczytasz na Bizblog.pl:

I wskazują, że zastosowali następujący wzór, aby wyliczyć IKO:

IKO = (Jakość życia - Zanieczyszczenia) / (Opady roczne / 10) * Temperatura roczna

Ranking miast według Indeksu Komfortu Ogrodowego

W rankingu uwzględniono 15 dużych miast w Polsce, jednak nie znajdziemy tu np. wszystkich stolic województw. Kto wygrał?

1. Szczecin (IKO: 14.55)

Szczecin zawdzięcza wygraną znakomitym warunkom. Ma najniższy indeks zanieczyszczeń i wysoką jakość życia. Dodatkowo umiarkowane opady i przyjemna temperatura sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz

Szczecin prowadzi dzięki niskiemu indeksowi zanieczyszczeń i wysokiej jakości życia, co czyni go idealnym miejscem dla tych, którzy cenią sobie czyste powietrze i aktywny tryb życia - komentują autorzy rankingu.

2. Toruń (IKO: 11.92)

Miasto Kopernika wyróżniają natomiast niskie opady i umiarkowana temperatura. W połączeniu z dość niskim indeksem zanieczyszczeń czynią Toruń atrakcyjnym miejscem dla aktywności na świeżym powietrzu

3. Gdańsk (IKO: 11.48)

W tym mieście wyróżniono bliskość morza i umiarkowane opady, które sprzyjają aktywnościom nad wodą. Z kolei dobra jakość życia oraz umiarkowany indeks zanieczyszczeń wzmacniają atrakcyjność miasta.

4. Gdynia (IKO: 11.00)

To portowe miasto może poszczycić się niskim indeksem zanieczyszczeń i bardzo dobrą jakością życia, choć wyższe opady mogą nieco ograniczać aktywności na świeżym powietrzu.

5. Gliwice (IKO: 10.44)

Wysoka jakość życia rekompensuje nieco wyższe opady i najwyższy w rankingu indeks zanieczyszczeń.

6. Poznań (IKO: 9.68)

Korzystne warunki klimatyczne z niskimi opadami i wysoką temperaturą sprzyjają korzystaniu z przestrzeni zewnętrznych.

7. Białystok (IKO: 9.68)

W Białymstoku odnotowano najniższą temperaturę w rankingu. Natomiast dobra jakość życia i umiarkowany indeks zanieczyszczeń tworzą dobre warunki życiowe.

8. Warszawa (IKO: 9.39)

Stolica Polski została w indeksie sklasyfikowana jako duże miasto oferujące dobrą jakość życia, choć z wyższymi opadami i indeksem zanieczyszczeń.

9. Bydgoszcz (IKO: 9.37)

Najniższe opady w rankingu sprzyjają dłuższym okresom aktywności na świeżym powietrzu, mimo umiarkowanej jakości życia.

10. Lublin (IKO: 9.23)

W tym mieście umiarkowane warunki z wyższymi opadami i średnim indeksem zanieczyszczeń oferują zrównoważone warunki życia.

 class="wp-image-2454961" width="840"
Źródło: Indeks Komfortu Ogrodowego stworzony przez Ratanland

11. Wrocław (IKO: 9.08)

W stolicy województwa dolnośląskiego odnotowano najwyższą temperaturę w rankingu, która sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, mimo wyższych opadów.

12. Rzeszów (IKO: 8.39)

Wysoka jakość życia i umiarkowany indeks zanieczyszczeń, ale w tym mieście są najwyższe opady w rankingu.

13. Łódź (IKO: 7.43)

Według rankingu Łódź wypada słabo - niska jakość życia i wyższe opady ograniczają atrakcyjność miasta.

14. Katowice (IKO: 6.53)

Mimo stosunkowo dobrej temperatury, wysokie opady i najwyższy indeks zanieczyszczeń obniżają ocenę stolicy Śląska.

REKLAMA

15. Kraków (IKO: 5.70)

Na szarym końcu w rankingu znalazła się dawna stolica Polski. Dlaczego tak źle wypadła? Przez wysokie opady i najwyższy indeks zanieczyszczeń, które w połączeniu z niższą jakością życia czynią Kraków mniej atrakcyjnym.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA