REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Plaga upadłości. Polakom wciąż mało przywilejów, a pracodawcy muszą liczyć tylko na siebie

Z najnowszych danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale odnotowano 122 upadłości podmiotów gospodarczych, co stanowi wzrost o 38,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Upadłość najczęściej dotykała takie branże jak: handel, usługi: warsztaty samochodowe, hotelarstwo i gastronomia, a także w przemysł. Skąd tyle upadłości i jak można przeciwstawić się niepokojącemu trendowi?

18.05.2023
6:57
Plaga upadłości. Polakom wciąż mało przywilejów, a pracodawcy muszą liczyć tylko na siebie
REKLAMA

Wzrost liczby upadłości niepokoi ekspertów, zwłaszcza że problem dotyczy zarówno sektora MŚP, jak i większych przedsiębiorstw.

REKLAMA

Przedsiębiorcy wciąż borykają się oczywiście z inflacją, wzrostem cen energii czy dodatkowymi obciążeniami związanymi m.in. z zapisami Polskiego Ładu - wymienia Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes firmy doradczej Conperio.

Nowe przywileje dla pracowników, a dla pracodawców zero wsparcia

Ekspert zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt, który rzadko wybrzmiewa na tle pozostałych. Są to jego zdaniem rozszerzane od pewnego czasu przywileje dla pracowników przy jednoczesnym braku wsparcia dla pracodawców.

Tylko w ostatnich miesiącach uregulowana została praca zdalna, zmieniony został Kodeks pracy, a pracownicy zyskali dodatkowe dni wolne i urlopowe - informuje Mikołaj Zając.

I wskazuje, że to nie koniec. Bo właśnie w debacie publicznej na całkiem poważnie pojawił się wątek czterodniowego tygodnia pracy.

Rekordowe nieobecności pracowników w zakładach pracy

Sytuacji przedsiębiorców z pewnością nie poprawiają w tej sytuacji patologie i nadużycia związane z teleporadami, a co za tym idzie rekordowe wskaźniki nieobecności w zakładach pracy - zauważa Mikołaj Zając.

REKLAMA

I przypomina, że w samym tylko styczniu i lutym 2023 r. zarejestrowano ponad pięć milionów zwolnień lekarskich, co stanowi wzrost aż o 16 proc. względem ubiegłego roku.

Potrzebne są odgórne działania - zarówno wspierające funkcjonowanie przedsiębiorstw, jak i przepisy, które ukrócą w kraju proceder sprzedaży L4 przez internet – alarmuje ekspert rynku pracy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA