REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Sztuczna inteligencja. Pomoże czy zaszkodzi pracownikom?

Młodzi ludzie uważają, że mają utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji, wynika z danych polskiego startupu Jobbli. Jednak powstał sposób jak temu zaradzić, bo właśnie powstała platforma, oferująca możliwość bezpłatnego wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chcieliby w pracy mieć pozytywny wpływ na środowisko, a ponad połowa osób mających pierwszą pracę lub jej poszukujących obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

22.09.2023
19:58
Sztuczna inteligencja. Pomoże czy zaszkodzi pracownikom?
REKLAMA

Na rynku pracy wystartował startup Jobbli, który zaprezentował nowoczesną, zautomatyzowaną platformę doradztwa zawodowego. Za pomocą AI pomoże użytkownikom wybrać najlepszą ścieżkę kariery. W ciągu tylko dwóch miesięcy działania platforma zyskała 23,5 tys. użytkowników.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja doradzi, jaki zawód wybrać

Na platformie można bezpłatnie wykonać test , którego rezultatem jest opracowany z użyciem sztucznej inteligencji szczegółowy raport, określający nie tylko rekomendacje trzech najlepszych kierunków kariery z opracowanej przez twórców Jobbli bazy niemal 300 zawodów przyszłości, ale też profil użytkownika, jego indywidualne predyspozycje, obszary wymagające rozwoju wraz ze wskazaniem, jak nad nimi pracować, a także porady, jak przełożyć te informacje na swoje CV.

Więcej wiadomości z rynku pracy

Wypełnienie kwestionariusza trwa ok. 7 minut, a wynik otrzymuje się na maila w ciągu 24 godzin. W wersji płatnej można dodatkowo zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami na temat rekomendowanych zawodów.

Obecnie dostępna jest wersja testowa platformy, a w najbliższym czasie zostanie udostępniona wersja pełna. Do końca roku znajdą się na niej także rekomendowane do rozpoczęcia pracy w wybranym zawodzie kursy online, oparty na sztucznej inteligencji czatbot jako wirtualny doradca oraz forum z udziałem ekspertów, wspierających członków społeczności Jobbli na drodze kariery. Użytkownicy niepełnosprawni oraz neuroatypowi będą mieli również możliwość filtrowania zawodów pod kątem ich potrzeb w miejscu pracy.

Aż 62 proc. ludzi w wieku 18-25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu asymetrii informacyjnej. Często nie są pewni swoich kompetencji i nie do końca wiedzą, czym chcieliby i mogliby się zajmować. Zakładaliśmy Jobbli głównie z myślą o nich, jednak nasze rozwiązania są równie przydatne i skuteczne w przypadku zmagających się z tymi samymi wątpliwościami osób neuroatypowych, wypalonych zawodowo czy rozważających przebranżowienie, niezależnie od wieku i doświadczenia zawodowego - mówi Alicja Marchewka, CEO Jobbli.

Jak dodaje, platforma stawia na personalizację i jak najlepsze dopasowanie do użytkownika - jego stylu, wartości, umiejętności i zainteresowań.

Pomagamy znaleźć pracę, która każdemu pozwoli żyć tak, jak chce, na swoich zasadach. Sama pochodzę z małej miejscowości i wiem, jak bardzo trudno jest odnaleźć własną drogę i zrozumieć, jakie kroki na niej stawiać. Obecnie studiuję na jednej z najlepszych uczelni na świecie i jednocześnie prowadzę Jobbli, ale dotarcie do tego miejsca wymagało ode mnie wielu eksperymentów, od pracy w korpo przez prowadzenie fundacji po dwanaście przeprowadzek w ciągu sześciu lat - tłumaczy Alicja Marchewka.

Młodzi obawiają się, że sztuczna inteligencja

Z danych Jobbli wynika, że szukający stażu, wykonujący pierwszą pracę oraz dopiero jej poszukujący, częściej chciałyby zajmować się czymś wywierającym pozytywny wpływ na społeczeństwo - odpowiednio było to 40 proc., 38 proc. i 25 proc. Wszystkie osoby były poniżej 25. roku życia. Natomiast do poziomu satysfakcji z wykonywanego zawodu największą wagę przywiązywały osoby w wieku pomiędzy 26 a 29 lat.

REKLAMA

Przyszłe zarobki przy szukaniu pracy miały największe znaczenie dla większości osób w grupach wiekowych 22-25 lat (93 proc.), poniżej 18 lat (82 proc.) oraz 25-39 lat (60 proc.). Na możliwości pracy zdalnej szczególnie zależy młodym ludziom w wieku od 22 do 29 lat i tym poszukującym stażu.

Obawa, że w przyszłości zastąpi ich w obowiązkach sztuczna inteligencja, najczęściej występuje wśród osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub jeszcze jej szukają (po 50 proc.). Jeśli chodzi o grupy wiekowe, to taka możliwość najbardziej niepokoi ludzi w wieku 40-49 lat (67 proc.) oraz poniżej 21 lat (50 proc.).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA