REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Słyszeliście już o island hopping? To nowy wakacyjny hit

Polacy nie chcą wylegiwać się na plażach, tylko aktywnie spędzić czas podróżując z miejsca na miejsce w gronie najbliższych. Odpowiedzią na to jest nowy trend - island hopping, czyli dosłownie skakanie po wyspach. Kiwi.com, firma travel-tech i wyszukiwarka tanich lotów, podpowiadają dokąd się udać po wyspiarską przygodę i jak zrobić to w wersji ekonomicznej. Podają też top 20 najczęściej wybieranych miejscówek doskonałych na island hopping.

23.06.2024
8:31
Słyszeliście już o island hopping? To nowy wakacyjny hit
REKLAMA

Kiwi.com przedstawia tegoroczne top 20 najczęściej wybieranych przez użytkowników z Polski kierunków na wakacje, które uwzględnia kraje wręcz doskonałe na island hopping.

REKLAMA

To świetna alternatywa dla tych, którzy nie lubią siedzieć w jednym miejscu i chętnie udaliby się po więcej wrażeń - podaje Kiwi.com.

Kiwi.com wskazuje też, że w tym roku najwięcej z nas uda się m.in. do Hiszpanii, Włoch, Grecji, Portugalii, a także Chorwacji, czy Indonezji, która jest absolutnym rajem dla fanów wyspiarskich przygód. Choć Szkocji nie ma w zestawieniu, to warto o niej wspomnieć, bo jest idealna dla tych, którzy zdecydują się zamienić upalną pogodę na nieco chłodniejszą aurę, zgodnie ze wschodzącym trendem coolcationing.

Szkocja, Portugalia i Azory

Kiwi.com podaje, że Szkocja to z pewnością raj dla tych, którzy marzą o ucieczce od upałów (coolcationing), a zwiedzanie Szkocji w formie island-hopping to niezapomniane przeżycie. Co ciekawe, island-hopping można tam uprawiać na kilka sposobów np. promem czy samolotem. Regularne połączenia promem kursują z lądu na wyspy na zachodnim i północnym wybrzeżu Szkocji, a także między samymi wyspami.

Na niektóre wyspy można dotrzeć samolotem, bo znajdujące się tam lotniska obsługują loty czarterowe ze Szkocji i spoza niej. Na Zachodnim wybrzeżu warto zwrócić uwagę na Wyspę Arran, Islay czy Wyspy Outer Hebrides. Jura to kolejna propozycja oferująca strzeliste góry - to na niej mieszkał George Orwell i tam napisał swoją książkę „1984”.  I wreszcie Szetlandy - najbogatsze dziedzictwo Wikingów i zapierających dech krajobrazów - informuje Kiwi.com.

Kiwi.com podpowiada, że do Szkocji najtaniej i najszybciej dotrzemy samolotem z lądowaniem w Edynburgu, a za bilety w obie strony zapłacimy od 337 zł!

Z drugiej strony wedle analizy Kiwi.com Portugalia to jeden z najczęściej wybieranych kierunków na podróż. Może dla odmiany, zamiast lub oprócz Lizbony czy Porto można by się udać na Azory? Choć leżą w Europie, to są na tyle oddalone, że ma się wrażenie dotarcia na koniec świata. Tym bardziej że lokalna natura jest niezwykle malownicza, zdominowana przez soczystą zieleń, błękit i wszechogarniający spokój.

Poza stolicą Ponta Delgada na Sao Miguel życie toczy się głównie na wsi, w powolnym tempie, rządzonym przez Matkę Naturę. Azory to w sumie 9 wysp wulkanicznych które, choć są podobne to na tyle różne, że chce się skakać z jednej na drugą i odkrywać więcej.

To zdecydowanie opcja dla tych, którzy oprócz aktywnego wypoczynku cenią spokój i ciszę i są odporni na nagłe zmiany pogody. Wskazane jest ubranie na cebulkę i gotowość do zmiany stroju w każdej chwili. A jak najtaniej tam dotrzeć? Kiwi.com podpowiada, że najtańszym rozwiązaniem będzie dotarcie do Lizbony (już od 492 zł)  lub Porto (od 582 zł)  i stamtąd dalej na wyspy.  Główne lotnisko archipelagu znajduje się na Sao Miguel. Samoloty śmigłowe obsługują każdą wyspę; podróż trwa 15-50 minut. Istnieją również połączenia promem między wyspami.

Więcej wiadomości na temat podróży można przeczytać poniżej:

Grecja i Chorwackie wyspy

Zdaniem Kiwi.com Island hopping w Grecji to magiczny sposób na poznanie kraju od innej strony. Tym bardziej że mowa o tych mniejszych i zdecydowanie mniej znanych wśród turystów. Na przykład Skiathos, to najmniejsza z archipelagu wysp Sporad, ma wymiary zaledwie 12 na 6 km i można ją łatwo zwiedzić autobusem lub łodzią. Zaledwie 1,5 godz. zajmie przedostanie się promem na kolejną wyspę - Alonissos, słynącej z dziewiczego piękna przyrody i szlaków dla fanów hikingu. W Marpunta Village Club jest dostęp do plaży, a stamtąd bezpłatny transport do portu.

Kiwi.com podpowiada, że na Sporady z Polski najlepiej dotrzeć samolotem - lecąc do Aten, następnie lądem do Agios Konstantinos i promem do Skiatos. Za lot z Polski do Aten zapłacimy od 296 zł w dwie strony.

Tym, którzy wybierają się do Chorwacji w tym roku, Kiwi.com pokazuje jak zboczyć z utartego szlaku i zobaczyć coś innego. Mowa o Wyspach Elafickich, które niegdyś słynęły z tego, że żyły na nich stada jeleni. Choć dziś już ich nie ma, to archipelag urzeka ujmującą przyrodą, szmaragdową i czystą wodą i średniowiecznymi miasteczkami.

REKLAMA

Šipan, Koločep i Lopud to największe z wysp, a co najważniejsze są na wyciągnięcie ręki, na północ od Dubrownika, skąd wypływa prom i przybija do portu Suđurađ na wyspie Šipan. Promem z wyspy Šipan z łatwością można się przedostać na wyspę Koločep - podaje Kiwi.com.

Jak dotrzeć na wyspy? Kiwi.com podpowiada, że najpierw lot z Polski do Dubrovnika, za który zapłacimy od 234 zł w obydwie strony, a następnie z Dubrovnika promem przedostaniemy się na wybraną wyspę, z której z łatwością skoczymy na kolejną. Šipan, Koločep i Lopud to największe z Wysp Elafickich, ale jest ich dużo więcej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA