REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Ostatni dzień na rozliczenie PIT-a. Skarbówka idzie podatnikom na rękę

Tylko do wtorku 30 kwietnia można wysłać do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe PIT za 2023 r. Jeśli ktoś zostawił to rozliczenie na ostatnią chwilę, państwo pójdzie mu na rękę, bo urzędy skarbowe w całej Polsce będą otwarte do godziny 18. Jeśli zeznanie podatkowe składamy na papierze, można je także wysłać pocztą, ale najprostszą metodą jest skorzystanie z internetowej usługi Twój e-PIT. W takim przypadku możemy rozliczenie wysłać nawet do północy.

30.04.2024
12:01
Ostatni dzień na rozliczenie PIT-a. Skarbówka idzie podatnikom na rękę
REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami podatki trzeba rozliczyć do końca kwietnia, chyba że ostatni dzień kwietnia przypada na dzień wolny od pracy – wtedy termin składania rozliczeń podatkowych wydłuża się do końca pierwszego dnia roboczego, przypadającego po 30 kwietnia. W tym roku nie ma jednak takiej sytuacji i ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT-u jest wtorek.

REKLAMA

Roczny PIT na papierze

Choć większość podatników rozliczenie roczne może mieć z głowy już na początku roku, co roku tysiące osób zostawia ten obowiązek na ostatnią chwilę, a urzędnicy skarbowi muszą w ostatni dzień składania rozliczeń pracować do wieczora. Nie inaczej jest w tym roku, bo urzędy skarbowe w całej Polsce będą czynne aż do godziny 18.

Dla tradycjonalistów akceptujących wyłącznie papierowe dokumenty wizyta w urzędzie skarbowym nie jest jednak koniecznością, bo rozliczenie podatkowe można także wysłać pocztą, a w takim przypadku liczy się data nadania przesyłki. Deklarację można wypełnić na bazie gotowego formularza dostępnego w urzędach skarbowych albo wypełnić zeznanie elektronicznie w systemie e-Deklaracje i następnie je wydrukować.

Znacznie łatwiej i szybciej jest jednak skorzystać z dostępnej od wielu lat w pełni elektronicznej usługi Twój e-PIT. System ten działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym na stronie podatki.gov.pl.

Więcej o podatkach przeczytacie w tych tekstach:

Do 30 kwietnia mamy czas na rozliczenie PIT za 2023 rok. Warto pamiętać, że najszybciej i najprościej zrobimy to za pomocą usługi Twój e-PIT. Elektroniczne rozliczenie zapewnia też szybki zwrot nadpłaty podatku – podkreśla wiceminister finansów szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym, e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikacją mObywatel. Ministerstwo Finansów podkreśla, że te formy logowania pozwalają w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego. Do samej usługi Twój e-PIT można zalogować się też danymi podatkowymi.

Zeznanie złoży się samo

Kolejną zaletą usługi Twój e-PIT jest to, że rozliczenie jest wstępnie wypełnione wszystkimi danymi, do których dostęp ma Krajowa Administracja Skarbowa. W przypadku wielu osób – zwłaszcza tych na umowie o pracę – oznacza to, że zwykle wystarczy samo przejrzenie formularza i podpisanie go. Możne też wprowadzić zmiany wynikające na przykład z odliczenia darowizny czy skorzystania z ulgi na Internet.

Warto zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i sprawdzić swoje rozliczenie podatkowe przygotowane w usłudze Twój e-PIT, zanim zostanie automatycznie zaakceptowane przez system. Do 30 kwietnia w zeznaniu możemy jeszcze wprowadzić korzystne zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia i ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie. Możemy też zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5 proc. podatku – mówi wiceminister finansów i wiceszefowa KAS Małgorzata Krok.

Co istotne, nawet jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. O północy 1 maja 2024 r. rozpocznie się automatyczna akceptacja zeznań w usłudze Twój e-PIT, która powinna potrwać do 7 maja. Usługa w tym czasie nie będzie dostępna.

Po zakończeniu automatycznej akceptacji zeznań podatnicy będą mieli wgląd do swoich zeznań i będą mogli pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, czyli UPO. Będą mogli też złożyć korektę zeznania – zarówno tego, które zostało zaakceptowane automatycznie, jak i innych złożonych samodzielnie i dostępnych w ramach usługi.

Twój e-PIT dla przedsiębiorców

W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Z rozliczenia mogą korzystać także osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą. W rozliczeniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT przedsiębiorcy muszą uzupełnić część informacji, których KAS nie posiada.

Podatnik, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, samodzielnie uzupełni w zeznaniu dane dotyczące:

REKLAMA
  • przychodów,
  • kosztów uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L),
  • składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz
  • ulg i odliczeń, o ile podatnikowi przysługuje taka ulga lub odliczenie

Po uzupełnieniu tych danych przedsiębiorca powinien zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze Twój e-PIT.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA