REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Pół biliona złotych. Tyle za chwilę trafi na konta Polaków w ZUS

Jedno wciśnięcie klawisza enter i stan naszych kont emerytalnych powiększył się o grubo ponad pół biliona złotych. ZUS w czerwcu przeprowadził coroczną waloryzację składek, która okazała się rekordowa. Stan kont i subkont osób ubezpieczonych w wyniku tylko tej operacji zwiększył się o 521,7 mld zł, czyli o prawie 72 mld zł więcej niż w zeszłym roku. Wkrótce informacje na temat środków zgromadzonych na 24 mln kont przekaże ich właścicielom.

18.06.2024
4:01
Pół biliona złotych. Tyle za chwilę trafi na konta Polaków w ZUS
REKLAMA

Waloryzacja stan kont i subkont osób ubezpieczonych to standardowa procedura księgowa, która ma na celu skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za poprzedni rok. Chodzi o to, by realna wartość zgromadzonych środków nie malała w wyniku spadku wartości pieniądza. Oczywiście na kontach w ZUS-ie nie leży żywa gotówka, lecz zapisane na zusowskich kontach wirtualne kwoty są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.

REKLAMA

Waloryzacja składek

ZUS podkreśla, że dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii cały proces udało się zrealizować szybko i sprawnie. Do waloryzacji ZUS przyjął kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitału początkowego oraz środków na subkoncie zapisane na 31 stycznia 2023 r., a także dwa inne wskaźniki:

  • 114,87 proc. dla składek emerytalnych oraz kapitału początkowego,
  • 109,91 proc. dla środków na subkoncie.

Co to oznacza dla pojedynczego ubezpieczonego w ZUS-ie? Osobie, która zgromadziła na zusowskim koncie 450 tys. zł, dopisano 66,9 tys. zł. Jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększył się aż o 126,4 tys. zł. ZUS zwraca uwagę, że wpłynie to bezpośrednio na wysokość świadczeń przyszłych emerytów.

ZUS podaje też, w jaki sposób waloryzacja kont i subkont wpłynie na wysokość świadczeń emerytalnych. W przypadku osoby, która zgromadziła na swoim koncie 450 tys. zł kapitału, tegoroczna waloryzacja składek pozwoli obliczyć emeryturę wyższą nawet o ponad 300 zł dla osoby w wieku 65 lat. Z kolei osoba, która ma na koncie 850 tys. zł, może otrzymać w wieku 65 lat świadczenia wyższe o 580 zł.

Więcej o PPK przeczytacie w tych tekstach:

Jeśli chcemy wiedzieć, jak waloryzacja wpłynęła na stan naszego konta w ZUS-ie, możemy to sprawdzić na PUE ZUS – dane te mają pojawić się na tej platformie jeszcze w czerwcu. Na tym oczywiście nie koniec. ZUS wyśle też odpowiednią informację listem każdej osobie urodzonej po 1948 r., która kiedykolwiek była objęta ubezpieczeniami społecznymi, a na jej koncie w ZUS została zapisana choćby jedna składka.

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Warto dodać, że rząd w czwartek przyjął propozycję Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczącą zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rada Ministrów zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie, który wynosi 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 roku. Oznacza to, że w przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78 proc.

Przy takim wskaźniku, prognozowany koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń, które są podwyższane wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent, wyniesie około 28 mld zł. Emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji od 1 marca.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA