REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Przed nami Wielkanoc z nową niespodzianką od producentów żywności. To będą jeszcze droższe święta

W zeszłym roku na święta Wielkanocne trzeba było wydać średnio 535 zł i już wtedy polskie rodziny przeznaczyły na ten cel o 57 zł więcej niż rok wcześniej. W tym roku znowu szykują się drogie święta, do których trzeba będzie dołożyć kolejne 64 zł. Tym razem świętowanie pochłonie średnio 599 zł. I to wcale nie musi być końcowy rachunek, bo ceny produktów spożywczych cały czas rosną.

28.03.2023
14:13
Przed nami Wielkanoc z nową niespodzianką od producentów żywności. To będą jeszcze droższe święta
REKLAMA

Aż 92,4 proc. Polaków uważa, że tegoroczna Wielkanoc będzie dla nich kosztowniejsza - wynika z Barometru Providenta. Główny powód to oczywiście inflacja i podwyżka cen produktów, a te według danych GUS, wzrosły w lutym 2023 r. o 18,4 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

REKLAMA

Wysokie ceny produktów

Ceny żywności w Polsce szaleją od dawna, ale ostatnio największy szok przeżywają klienci na stoiskach z warzywami i owocami. I nawet to, że dyskonty w ostatnim czasie zrobiły prezent Polakom i obniżyły znacząco ceny masła, praktycznie nic nie znaczy. Bo drożyzna wcale nie odpuszcza i jak pisała Agata Kołodziej na Bizblog.pl, inflacja zaraz znów zaczyna atak szczytowy, a co gorsze, po lekkim zejściu górki na długo zatrzyma się wysoko.

Wróćmy jednak do warzyw, bo podczas świąt Wielkanocnych prócz tradycyjnej białej kiełbasy, na stołach pojawia się sporo tak długo wyczekiwanych nowalijek, a i tradycyjna sałatka jarzynowa z samej marchewki nie powstanie. Zgodnie z wtorkowymi notowaniami na Rynku Hurtowym Bronisze, za kilogram marchwi krajowej trzeba zapłacić przeciętnie 3 zł/kg, za młode ziemniaki z importu, bo krajowych w wykazie jeszcze nie ma, 3,50 zł/kg, z kolei za włoszczyznę krajową - 5,75 zł/sztuka. Jak wygląda cena innych krajowych warzyw? Cebula biała - 4 zł/kg, chrzan - 16 zł/kg, czosnek - 2,75 zł/sztuka, sałata masłowa - 5,50 zł/sztuka, pietruszka 6 zł/kg, ogórki gruntowe - 17 zł/kg, pomidory malinowe - 21 zł/kg. Natomiast wiele warzyw jest wyłącznie z importu o tej porze roku i np. za paprykę czerwoną i żółtą trzeba zapłacić przeciętnie 13 zł/kg, za pomidory koktajlowe - 16 zł/kg, a za rzodkiewkę - 1,65 zł/pęczek.

No i jak Wielkanoc to oczywiście jajka - te krajowe na Broniszach kosztują przeciętnie 1 zł/sztukę. A jeśli ktoś zapragnie mieć jako ozdobę na stole świeże tulipany, to za sztukę przeciętnie trzeba zapłacić 2 zł.

Wszystkie podane ceny są przeciętnymi cenami hurtowymi, a więc w sklepach będą jeszcze wyższe.

 class="wp-image-2087803"
Notowania na Rynku Hurtowym Bronisze z 28.03.2023 r.

Kto najwięcej wyda na święta?

8,9 proc. badanych w Barometrze Providenta wskazuje, że przyczyną wzrostu kosztów świąt, jest organizacja ich we własnym domu, natomiast 4 proc. mówi, że duże wydatki wiążą się z zaproszeniem większej liczby gości. Te dwie przyczyny były najpopularniejsze wśród osób z grupy wiekowej 18-24 lata – w końcu w tym wieku często wyprawiają pierwsze świąteczne przyjęcia.

Najwyższe wydatki deklarują jednak badani w wieku 35-44 lat, którzy jako jedyni planują przeznaczyć na ten cel więcej niż 700 zł. Wyższe budżety wielkanocne przewidują mężczyźni – panowie wydadzą na świętowanie średnio 690 zł, podczas gdy kobiety 519 zł. Choć wielkanocne koszty każdego roku rosną, wciąż są ponad dwukrotnie niższe od tych bożonarodzeniowych.

Wydatki na tegoroczną Wielkanoc, mimo wysokiej inflacji, nie wzrosły znacząco w stosunku do ubiegłego roku, bo o 64 zł – uważa Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska.

I dodaje, że jednak w tym roku Polacy świadomi wzrostu cen, planują większe oszczędności i przyglądanie się wydatkom.

Według Barometru Providenta, co piąty badany nie zamierza ponosić wyższych kosztów podczas tegorocznej Wielkanocy:

  • 31 proc. planuje oszczędzić na produktach i kupić tańsze zamienniki,
  • 32,4 proc. nie kupi wszystkich potrzebnych produktów,
  • niemal 25 proc. badanych całkowicie zrezygnowało z organizacji Wielkanocy, co naturalnie minimalizuje koszty,
  • a 20 proc. ankietowanych spędza tegoroczne święta w mniejszym gronie.
 class="wp-image-2087848"

Dodatkowo, aż 71,5 proc. Polaków, niezależnie od tego, czy przewidują, że ich wielkanocny budżet wzrośnie, zamierza w tegoroczne święta oszczędzać na produktach i uważniej przyglądać się cenom. W tej kategorii niekwestionowanymi mistrzami są mieszkańcy województwa wielkopolskiego – takiej odpowiedzi udzieliło aż 82,5 proc. z nich. Uważniejsze i oszczędniejsze są również kobiety (75,8 proc. vs. 66,7 proc. mężczyzn).

 class="wp-image-2087851"

Co znajdzie się na świątecznych stołach?

Polacy na święta planują tradycyjne potrawy.

Według badania Barometru Providenta, podobnie jak w ubiegłych latach, na polskich stołach królują jajka i biała kiełbasa, w których gustuje odpowiednio 89,2 proc. i 61,3 proc. konsumentów. Podium zamyka żurek, który po raz kolejny wygrywa z drugą z popularnych zup, czyli barszczem białym. Żur to niezbędna potrawa na stołach ponad połowy Polaków, podczas gdy barszcz przyrządzi aż o 18 pp. mniej respondentów – mówi Karolina Łuczak.

REKLAMA
 class="wp-image-2087854"

W Święta Wielkanocne Polacy nie mogą także obejść się bez tradycyjnych wypieków, takich jak makowiec (35,8 proc.), mazurek (24,2 proc.) i pascha (8,8 proc.).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA