REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Ogromne podwyżki cen biletów na pociągi. PKP ma nowy cennik

Inflacja szaleje i nie ustępuje. Odczuwamy jej skutki dość boleśnie, ale niestety, to nie koniec. Inflację odczujemy także w kolei. Przygotujcie się na spore podwyżki cen biletów. Jak wiele mają z tym wspólnego podwyżki cen energii? Okazuje się, że sporo, bo to od nich się wszystko zaczęło. Ile zapłacimy za podróż PKP? Wszystkie informacje poniżej.

10.01.2022
17:40
Podwyżki cen biletów. PKP ma nowy cennik
REKLAMA

Uwaga pasażerowie kolei. Inflacja i drożyzna dotarły także na kolej. Państwowa spółka PKP Intercity ogłosiła właśnie podwyżkę cen biletów. Jeszcze w tym miesiącu za przejazdy zapłacimy dużo więcej niż dotychczas.

REKLAMA

PKP Intercity w swoim komunikacie prasowym napisało ładnie nie o podwyżkach, ale o dostosowaniu ceny biletów do aktualnej sytuacji na rynku rosnących kosztów działalności: wyższych cen energii trakcyjnej czy modernizacji taboru i zaplecza technicznego oraz do oferty przewoźników regionalnych.

Spółka dodaje, że obecna podwyżka to pierwsza systemowa zmiana cen biletów PKP Intercity od lat 20132014. Zmodyfikowany cennik zacznie obowiązywać od 13 stycznia 2022 roku.

PKP Intercity tłumaczy się z podwyżek

PKP Intercity wylicza też co i o ile zdrożało od ostatniej podwyżki oraz podkreśla, że koszty działalności spółki istotnie się zwiększyły. Pomiędzy 2014 a 2020 rokiem wzrost w tym zakresie wyniósł ponad 30 proc. w przeliczeniu na pasażera. O ponad 140 proc. wzrosły koszty związane z remontami taboru kolejowego oraz stacji postojowych. Znacząco wzrosły ceny energii trakcyjnej o około 65 proc.

W ostatnich latach ceny biletów aktualizowali przewoźnicy regionalni. Doprowadziło to do sytuacji, w której bilety na pociągi dalekobieżne (w niektórych relacjach) były tańsze od biletów na połączenia przewoźników regionalnych operujących na tych samych trasach, którzy mieli dłuższe czasy przejazdu. Konieczne było zatem urealnienie cennika oraz dostosowanie go do sytuacji rynkowej

podkreśla PKP Intercity w komunikacie tłumaczącym podwyżki cen biletów.

Podwyżka cen biletów PKP Intercity już za kilka dni

Mimo podwyżki ceny biletów PKP Intercity obowiązujące od 13 stycznia 2022 roku podzielone będą nadal według pięciu progów. Pierwsze trzy to cena bazowa z upustem 15, 30 i 45 proc.

Dotychczas rabat był niższy i wynosił 10, 20 i 30 proc. Ostatnie dwa progi (obowiązują wyłącznie w pociągach kategorii EIP i EIC) to stała oferta „Promo Plus” i „Super Promo”.

Jak podwyżka cen biletów PKP Intercity wygląda w praktyce? Za bilet na Pendolino, zakupiony w kasie, wydamy teraz o 19 zł więcej. Zamiast 150 zł, trzeba będzie zapłacić 169 zł. Bilet TLK kosztujący dotychczas 60 zł, kosztować będzie teraz 69 zł. Średnio więc podwyżki wyniosą 15 proc.

 class="wp-image-1662109"

Nowa oferta i Multiprzejazdy w środku tygodnia

Od 13 stycznia 2022 roku dostępna będzie nowa oferta Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max. Będzie ona obowiązywała od północy we wtorek do godz. 15:00 w czwartek i umożliwi dowolną liczbę przejazdów w tym czasie. Wybierając Multiprzejazd będzie można podróżować pociągami kategorii TLK i IC w 2. klasie za 119 zł i w 1. klasie za 159 zł.

Natomiast Multiprzejazd Max obejmuje wszystkie pociągi PKP Intercity. Bilet na podróże w 2. klasie kosztuje 239 zł, a w 1. klasie – 396 zł. Przestaje obowiązywać oferta biletów weekendowych, których celem było zachęcenie podróżnych do korzystania z kilku przejazdów, zwłaszcza w soboty.

Dane sprzedażowe pokazały, że najczęściej były one wykorzystywane na podróż tam i z powrotem w szczytach przewozowych.

W styczniu zmniejszy się liczba relacji, na których obowiązywał Bilet Taniomiastowy. Wprowadzona kilka lat temu oferta proponowała obniżone ceny na przejazdy trasami w trakcie remontu.

Po zakończeniu modernizacji linii kolejowych znacząco skróciły się na nich czasy przejazdu oraz poprawiły się warunki podróżowania. Aktualizacja cenników obejmie także bilety okresowe.

Podwyżki cen biletów kolejowych także u innych przewoźników.

Polregio, największy przewoźnik kolejowy w Polsce, wprowadził podwyżkę cen biletów 12 grudnia 2021 r. Tego dnia zmianie uległy ceny biletów jednorazowych i okresowych. Przewoźnik podkreślał w komunikacie, że w ciągu ostatnich trzech lat jako jedyny tak duży przewoźnik nie zmieniał cen biletów. Podwyżki w Polregio są odwrotnie proporcjonalne do długości trasy. Im krótsza trasa, tym większa podwyżka. 

Od 12 grudnia wyższe ceny biletów obowiązują też pasażerów Kolei Dolnośląskich. Nowy cennik obejmuje zarówno taryfę podstawową, jak i stałe oferty oraz promocje przewoźnika. W stosunku do dotychczasowych biletów ceny wzrosły średnio o ok. 10 proc.

REKLAMA

Autor zdjęcia głównego: Martyn Jandula / shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA