REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Kto rządzi polskim rynkiem piwa? Karty rozdają obce koncerny, ale polskie browary walczą dzielnie

W Polsce działa obecnie ponad 260 warzelni komercyjnych. Rynek podzieliły między siebie trzy wielkie zagraniczne koncerny, do których należą najpopularniejsze polskie marki piwa. Najwięksi polscy producenci działają już na wyraźnie mniejszą skalę. Za wygraną nie dają browary regionalne i rzemieślnicze.

02.08.2020
8:44
Rynek piwa w Polsce. Karty rozdają zagraniczne koncerny, ale polskie browary walczą dzielnie
REKLAMA

W rękach zaledwie czterech firm znajduje się łącznie ok. 90 proc. polskiego rynku piwa. Trzy z nich to międzynarodowe koncerny – Carlsberg, Heineken oraz Asahi. Czwarta to polska grupa Van Pur.

REKLAMA
 class="wp-image-1208069"
Raport Deloitte 2018, ZPPP Browary Polskie

Mniej niż 10 proc. rynku stanowią browary średnie oraz regionalne, z kolei pozostały 1 proc. - najmniejsze, często rzemieślnicze browary lub takie, które są lokalami restauracyjnymi.

Kompania Piwowarska sprzedaje jedną trzecią piwa w Polsce. Jest własnością koncernu piwowarskiego Asahi. Japończycy przejęli największego producenta piwa na naszym rynku w 2017 roku od koncernu SABMiller. Był to efekt połączenia się tego giganta z innym potentatem – AB InBev. Bruksela zgodziła się na to połączenie pod warunkiem, że SABMiller sprzeda swoje browary w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli między innymi Kompanię Piwowarską.

Kompania Piwowarska warzy w naszym kraju piwo następujących marek: Tyskie, Dębowe, Żubr, Książęce, Wojak, Gingers, Pilsner Urquell, Grolsch, Kozel, Lech oraz Redd’s.

 class="wp-image-1208099"
Raport Deloitte 2018, ZPPP Browary Polskie

Carlsberg Polska jest częścią duńskiego koncernu Carlsberg Group, a do produkowanych przez nie piw należą Okocim, Carlsberg, Bosman, Grimbergen, Kasztelan, Harnaś, Piast, Somersby, Karmi oraz Książ.

 class="wp-image-1208102"
Raport Deloitte 2018, ZPPP Browary Polskie

Grupa Żywiec należy do Heineken Group - browaru holenderskiego - który w Polsce produkuje takie piwa jak: Żywiec, Brackie, EB, Specjal, Leżajsk, Tatra, Namysłów, Heineken, Królewskie, Strong, Warka, Desperados, Dziki Sad i Desperados.

 class="wp-image-1208105"
Raport Deloitte 2018, ZPPP Browary Polskie

Van Pur to wbrew „holenderskiej” nazwie całkowicie polska firma, która piwo produkuje od 1993 roku. Tylko od 2000 do 2003 roku była własnością austriackiego koncernu Brau Union. W 2003 roku została wykupiona przez pierwotnych właścicieli i Van Pur ponownie stał się niezależną, polską firmą piwowarską. Spółka Van Pur S.A. produkuje piwa Łomża, Brok, Kanclerz, Korona czy Karpackie.

 class="wp-image-1208111"
Screen ze strony Van Pur
 class="wp-image-1208114"
Screen ze strony Van Pur

Pozostałe 10 proc.

Kilkanaście pozostałych warzelni piwa - w tym właścicieli browarów restauracyjnych - skupia Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich – Polskie Piwo.

Browary wchodzące w jego skład produkują m.in.: piwa Koźlak, Amber, Miłosław, Fortuna, Komes, Kormoran, Raciborskie, Porter, Spiż, Jubileuszowe czy Zodiak.

Do Polskiego Piwa należy także sieć Bierhalle.

 class="wp-image-1207628"
Raport Deloitte 2018, ZPPP Browary Polskie

Zarówno ZPPP, jak i SRBP to organizacje mające na celu głównie reprezentowanie interesów ich członków wobec administracji państwowej. Zwłaszcza że polski rynek piwny dostarcza Państwu ogromnych środków finansowych, a jego utrzymanie jest kosztowniejsze od reszty branży alkoholowej zarówno jeśli chodzi o produkcję, jak i transport.

Oprócz nich niezrzeszonych do żadnej organizacji działa w naszym kraju jeszcze ponad 200 browarów, które stanowią pozostałe ok. 5 proc. całego rynku.

 class="wp-image-1208066"
Raport Deloitte 2018, ZPPP Browary Polskie

Jakie piwo lubią Polacy

Chociaż to wódka jest najbardziej rozpoznawalnym polskim alkoholem, w naszym kraju piwo cieszy się równie dużą popularnością i stale rosnącą ilością spożycia. W ostatnich latach zyskuje, gdyż w modzie zaczęły być słabsze alkohole - różne rodzaje trunków bezalkoholowych lub smakowych.

 class="wp-image-1207631"
Raport Deloitte 2018, ZPPP Browary Polskie

Przybywa również browarów rzemieślniczych, restauracyjnych i piw kraftowych. I pomimo że zyskują one w kilku ostatnich latach kosztem spółek czysto przemysłowych, to te drugie i tak bezsprzecznie królują na rynku.

 class="wp-image-1207625"
Raport Deloitte 2018, ZPPP Browary Polskie

Browarnictwo w Polsce

REKLAMA

W dodatku najwięksi właściciele browarów w Polsce: Carlsberg Polska, Grupa Żywiec oraz Kompania Piwowarska wspólnie działają jako Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie. Van Pur jest w pełni samodzielne.

 class="wp-image-1207634"
Raport Deloitte 2018, ZPPP Browary Polskie
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA