REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Posłowie mają dość muzyki puszczanej w Pendolino. Żądają od PKP zmiany repertuaru

Od siedmiu lat w pociągach Pendolino, na każdej stacji odtwarzany jest ten sam utwór Fryderyka Chopina. Parlamentarzyści Polski 2050 chcą, żeby PKP zmieniło muzykę. Ich zdaniem ciągłe serwowanie tego samego motywu muzycznego obrzydzi pasażerom wielkiego pianistę.

12.10.2021
18:54
Pendolino PKP Intercity od lat z tym samym utworem Fryderyka Chopina. Posłowie chcą to zmienić
REKLAMA

Pendolino, czyli Express Intercity Premium, to flagowe składy PKP Intercity. Podróżowanie w nich kojarzyć ma się z usługą klasy premium. Fachowcy z PKP uznali, że nic tak nie podwyższa standardu jak muzyka mistrza Fryderyka Chopina. Faktycznie, odrobina kultury nikomu jeszcze nie zaszkodziła.

REKLAMA

PKP postanowiło przymusowo dostarczyć każdemu pasażerowi dawkę muzyki klasycznej. Dlatego też na każdej stacji, podczas postoju pociągu odtwarzany jest jeden z utworów Fryderyka Chopina, „Nokturn Es Dur" (op. 9).

Sprawa wydaje się błaha, ale parlamentarzyści stwierdzili, że ciągłe odtwarzanie tego utworu pasażerom przynosi odwrotny, do zamierzonego skutek. Tym bardziej, że utwór „Nokturn Es Dur” Fryderyka Chopina emitowany jest na pokładzie pociągów kategorii Express Intercity Premium od momentu rozpoczęcia regularnych kursów pociągów Pendolino w grudniu 2014 roku.

Więcej szacunku do Chopina!

Dwoje posłów Polski 2050, Hanna Gill-Piątek oraz Michał Gramatyka, złożyło interpelację poselską do ministra aktywów państwowych, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu w sprawie utworów Fryderyka Chopina odtwarzanych w pociągach PKP Intercity Premium.

Posłowie podkreślają, że utwór jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych nokturnów autorstwa Fryderyka Chopina. Utwór jest jednak odtwarzany każdorazowo przy zatrzymaniu się pociągów PKP Intercity Premium na stacjach PKP.

Jak podkreślają parlamentarzyści, dla podróżnego wiąże się to z koniecznością wielokrotnego wysłuchania tego utworu – przykładem może być podróż w relacji Bielsko-Biała – Gdynia Główna, gdzie „Nokturn Es Dur" wybrzmiewa kilkanaście razy.

Ich zdaniem wielokrotne słuchanie tego samego motywu muzycznego może wzbudzić zniechęcenie słuchacza. W szczególności w sytuacji, gdy podróż pociągiem PKP Intercity Premium odbywana jest przezeń wiele razy w ciągu miesiąca.

Posłowie Polski 2050 poprosili o wzbogacenia repertuaru utworów promowanych w pociągach PKP Intercity Premium.

Pendolino mają taki feler

REKLAMA

PKP Intercity nie widzi jednak możliwości zmiany repertuaru. Z informacji przekazanych przez przewoźnika wynika, iż system zarządzania multimediami na pokładzie pociągów Pendolino umożliwia wgranie tylko jednego pliku dźwiękowego, który jest odtwarzany automatycznie.

Nie ma możliwości technicznych emisji różnorodnych utworów na poszczególnych stacjach – wyjaśnia Maciej Małecki sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA