REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Frankowicze w potrzasku? Szwajcaria majstruje przy stopach procentowych

Rząd Szwajcarii zakłada, że inflacji w tym roku nie uda się już zagonić poniżej 2 proc., czyli do zakresu odpowiadającemu celowi inflacyjnemu. Najnowsze prognozy mówią o średniorocznej inflacji na poziomie 2,2 proc. i choć jest to o 0,1 punktu procentowego mniej od czerwcowych prognoz, to szacunki dotyczące inflacji w przyszłym roku pogorszyły się. To wszystko sprawia, że podwyżka stóp procentowych przez bank centralny już w najbliższy czwartek staje się bardzo prawdopodobna. Dla frankowiczów będzie to oznaczało wyższe raty kredytów hipotecznych.

20.09.2023
21:31
CHFPLN kurs
REKLAMA

Szwajcarski Państwowy Sekretariat do spraw Ekonomicznych (SECO), czyli rządowy organ odpowiedzialny za opracowywanie prognoz gospodarczych, ogłosił w środę swoje najnowsze szacunki dotyczące wyników szwajcarskiej gospodarki w bieżącym i przyszłym roku. Jest to o tyle interesujące dla polskich odbiorców, że prognozy te będą miały wpływ na decyzję szwajcarskiego banku centralnego SNB w zakresie stóp procentowych, a te przełożą się na wysokość rat kredytów frankowych w Polsce.

REKLAMA

Gospodarka Szwajcarii z zadyszką

W komunikacie SECO czytamy, że po pełnym wigoru początku roku w drugim kwartale szwajcarska gospodarka złapała zadyszkę. Choć konsumpcja prywatna nie osłabła, a sektor usług odnotował ogólny wzrost, to kiepskie wyniki wykazał sektor przemysłowy, także w zakresie inwestycji. SECO prognozuje, że nic nie wskazuje na odwrócenie tego trendu w kolejnych miesiącach.

Bardzo dobry początek roku sprawił, że prognozy dotyczące tempa wzrostu gospodarczego w tym roku podwyższono z 1,1 proc. do 1,3 proc., ale jednocześnie zaznaczono, że wszystko wskazuje na to, że wzrost gospodarczy w drugiej połowie roku będzie bardzo słaby. Na plus powinna wciąż działać konsumpcja prywatna, a liczba miejsc pracy nawet może się nieco zwiększyć, ale silny frank będzie negatywnie wpływał na eksport.

Stopy procentowe w górę

Kluczowym wskaźnikiem jest jednak średnioroczna inflacja, która według najnowszych prognoz wyniesie w tym roku 2,2 proc. zamiast prognozowanych w czerwcu 2,3 proc., ale to i tak poza zakresem celu inflacyjnego. Co więcej, wyraźnie zmieniły się prognozy odnośnie do poziomu inflacji w przyszłym roku. O ile jeszcze w czerwcu zakładano, że będzie to 1,5 proc., to teraz szacunki mówią o 1,9 proc.

O kredytach frankowych przeczytacie w tych tekstach:

REKLAMA

Już w czwartek 21 września SNB podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych i w świetle najnowszych danych z gospodarki jest niemal pewne, że nastąpi ich lekki wzrost. Rynkowy konsensus mówi o podwyższeniu stóp o 25 punktów bazowych. Warto przypomnieć, że w Szwajcarii decyzje w sprawie stóp są podejmowane raz na kwartał i w tym roku nastąpiły już dwie podwyżki – najpierw o 50 pkt, a następnie o 25 pkt bazowych. Obecna stopa referencyjna SNB wynosi 1,75 proc., czyli najprawdopodobniej wskoczy na równe 2 proc.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA