REKLAMA
 1. bizblog
 2. Pieniądze

Musisz uzupełnić dane o 800+? Nie klikaj w tego maila

Fałszywe maile o konieczności uzupełnienia danych o świadczeniu 800+ trafiają do klientów ZUS. W treści widnieje informacja, że bez tego kwota świadczenia nie zostanie podniesiona z 500 zł do 800 zł. Podany jest również link - absolutnie w niego nie klikajcie!

16.02.2024
10:45
Musisz uzupełnić dane o 800+? Nie klikaj w tego maila
REKLAMA

Już kilka razy przypominaliśmy wam, że ZUS sam automatycznie podnosi kwotę świadczenia do nowej wysokości wprowadzonej od stycznia 2024 r. Nie trzeba zatem wypełniać żadnego, nowego wniosku, aby otrzymać na konto 800 zł na dziecko.

REKLAMA

Wszelkie sprawy załatwicie przez PUE ZUS

ZUS ostrzega świadczeniobiorców przed fałszywymi mailami. I przypomina, że wszelkie działania załatwia się poprzez logowanie np. na swoje konto w PUE ZUS.

Jeśli konieczne jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie 800+, to ZUS wysyła maile i SMS jedynie z informacją o zamieszczeniu na portalu PUE ZUS wezwania. W tych wiadomościach nie ma żadnych linków, w które należy kliknąć - wyjaśnia ZUS.

I dodaje, że w sytuacji konieczności zmiany danych we wniosku o świadczenie 800+ (np. zmiany rachunku bankowego), należy złożyć nowy wniosek. Można to zrobić wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem:

 • portalu PUE ZUS
 • aplikacji mobilnej mZUS
 • portalu Emp@tia
 • bankowości elektronicznej.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na Bizblog.pl:

Złóż nowy wniosek o 800+, aby kontynuować świadczenie

Jedyne, co obecnie powinni zrobić rodzice dzieci poniżej 18. roku życia, to złożyć do ZUS nowy wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego 800+ na kolejny okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Czas na to jest do końca kwietnia.

I w tym przypadku również warto pamiętać - ZUS w tej sprawie również nie wysyła żadnych maili z wątpliwymi linkami. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie elektronicznie za pośrednictwem:

 • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
 • aplikacji moblinej mZUS – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają numer PESEL,
 • portalu Emp@tia – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają numer PESEL,
 • bankowości elektronicznej, jeśli bank ma taką usługę – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają numer PESEL.

Od 1 lutego do ZUS wpłynęło już 1,1 mln wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego 800+ na kolejny okres świadczeniowy.

Gdy ZUS przyzna świadczenie 800+, to rodzic lub opiekun otrzyma o tym informację na swoim profilu na PUE ZUS – także wtedy, gdy złożył wniosek przez aplikację mobilną mZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia - podaje ZUS.

Natomiast rodzice dzieci urodzonych do 31 maja 2024 r. składają dwa wnioski o świadczenie wychowawcze:

REKLAMA
 • pierwszy na bieżący okres świadczeniowy 2023/2024, który zakończy się 31 maja,
 • drugi na okres świadczeniowy 2024/2025, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA