REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

mPay wypływa na szerokie wody. Zagraniczny bank zainteresowany współpracą

mPay i ukraiński MTB Bank podpisały list intencyjny o zawarciu umowy na objęcie nowej emisji akcji mPay oraz współpracy biznesowej w zakresie dołączenia do międzynarodowego systemu płatniczego MTB Money, umożliwiającego dokonywanie transakcji międzynarodowych.

02.04.2024
15:33
mPay wypływa na szerokie wody. Zagraniczny bank zainteresowany współpracą
REKLAMA

MTB Bank z siedzibą w Odessie może stać się właścicielem 9,99 proc. mPay SA, a mPay zyska dodatkowy kapitał na rozwój usług i wsparcie w zakresie ekspansji zagranicznej. Większe zaangażowanie banku w akcje spółki jest uzależnione od zgód Narodowego Banku Ukrainy. mPay podkreśla, że jest Krajową Instytucją Płatniczą i objęcie ponad 20 proc. w kapitale wymaga zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

REKLAMA

Współpraca ma strategiczne znaczenie w kontekście tworzenia nowych transgranicznych produktów i usług finansowych między Polską a Ukrainą, a następnie między innymi krajami europejskimi. Inwestycja będzie więc również istotnym krokiem w kierunku głębszej integracji gospodarczej między Ukrainą a Unią Europejską – podkreśla mPay.

Trwają negocjacje, umowa między mPay a MTB Bankiem 30 czerwca

Umowa objęcia akcji nowej emisji zostanie podpisana do 30 czerwca 2024 roku. Strony przystępują do ustalenia zasad współpracy i dołączenia mPay do międzynarodowego systemu płatniczego MTB Money. Dzięki współpracy mPay zostanie również wpisany do rejestru Narodowego Banku Ukrainy.
Dzięki inwestycji MTB w mPay obywatele Ukrainy mieszkający lub pracujący w Polsce, jak również w innych krajach Unii Europejskiej, zyskają wygodny oraz bezpieczny dostęp do usług finansowych, w tym do transferu środków na indywidualne konto bankowe oraz możliwość wykonywania przelewów na Ukrainę.

Więcej wiadomości o mPay w Bizblog.pl

Andrzej Basiak, CEO polskiej spółki, podkreśla, że kluczowe jest, że mPay jest w posiadaniu licencji i technologii, które są pożądane przez podmioty spoza Polski i UE.

Jeśli negocjacje końcowe zakończą się pozytywnie, nasza współpraca znacznie powiększy liczbę użytkowników mPay o obywateli Ukrainy i innych krajów europejskich, będąc jednocześnie odpowiedzią na ich cyfrowe potrzeby w codziennym życiu. Oprócz tego usprawni transakcje transgraniczne poprzez zmniejszenie kosztów dla firm i osób fizycznych – uważa szef mPay.

Jak podkreśla, współpraca z MTB Bankiem przyniesie też korzyści obu gospodarkom, niwelując bariery między Ukrainą i UE.

To krok naprzód w międzynarodowym rozwoju naszej spółki – zaznacza Andrzej Basiak.

mPay nabiera rozmachu

MTB Bank z siedzibą w Odessie to komercyjny bank licencjonowany i nadzorowany przez Narodowy Bank Ukrainy. Jest członkiem międzynarodowych organizacji Płatniczych Visa, Mastercard, . Rozwija nowatorski Międzynarodowy System Płatniczy MTB Money (usługa zagranicznych przekazów pieniężnych).

mPay realizuje strategię rozwoju dwutorowo. W pierwszej kolejności w oparciu o model biznesowy związany z usługami typu B2C, czyli aplikację finansową, z której korzysta już ponad 1,5 mln użytkowników. Od zeszłego roku spółka jest aktywna w segmencie B2B – podpisuje umowy z klientami polskimi i zagranicznymi. Fintech wytworzył i wdrożył pierwsze rozwiązania płatnicze dla segmentu B2B oparte o interfejsy API, w tym API umożliwiające tworzenie własnych ekosystemów płatniczych czy portfeli w zewnętrznych aplikacjach.

REKLAMA

mPay współpracuje z podmiotami technologicznymi oferującymi usługi do obsługi księgowej szkół, przedszkoli i żłobków, jak również innymi regulowanymi podmiotami z innych krajów, w tym amerykańską spółką US Money Express zajmującą się szybkimi przekazami środków pieniężnych z USA do Polski czy brytyjskim Easysend w zakresie szybkich przekazów z Wielkiej Brytanii do naszego kraju.

Tego typu współpraca jest możliwa dzięki innowacyjnym technologiom płatniczym rozwijanym w mPay przez ostatnie miesiące, jak również dzięki posiadanym licencjom, w tym przede wszystkim statusowi Krajowej Instytucji Płatniczej, który uprawnienia do prowadzenia rachunków płatniczych dla klientów, dokonywania transakcji, przekazów pieniężnych, czy oferowania kart płatniczych, w tym kart debetowych – podkreśla spółka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA