REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Mam plastik w wątrobie?! Reakcja Polaków bezcenna

Nie będziecie zadowoleni z tego, co teraz przeczytacie, ale badania naukowe potwierdzają, że w wodzie w plastikowych butelkach znajduje się o wiele więcej cząsteczek plastiku, niż wcześniej szacowano. Wyniki ankiety Waterdrop mówią same za siebie, już 65,4 proc. naszych rodaków wybiera picie wody filtrowanej lub z kranu używając przy tym bardziej ekologicznych tworzyw i opakowań.

29.02.2024
12:49
Mam plastik w wątrobie?! Reakcja Polaków bezcenna
REKLAMA

Waterdrop uważa, że nie ma życia bez wody i ma rację, tylko rzecz w tym, żeby ta woda była zdrowa. Przeprowadzone badania wskazują, że jest mały problem, bo według nich nawadniając organizm, wprowadzamy do organizmu truciznę w postaci mikroplastiku, który odkłada się w narządach wewnętrznych – nerkach, wątrobie, sercu, a także jelitach, krwioobiegu, a nawet we włosach.

REKLAMA

Woda w plastikowej butelce dostarcza organizmowi mikroplastik

Naukowcy już udowodnili, że litr wody butelkowanej może zawierać nawet do 240 tys. cząsteczek plastiku. To niemal tysiąc razy więcej niż dotychczas sądzono. Analizę na ten temat opublikowano w styczniu tego roku w amerykańskim czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

W trakcie badania wykorzystano lasery do sprawdzenia składu chemicznego próbek. Raport naukowców podkreśla, że nawet w trakcie wykonywania codziennych czynności, każdy z nas uwalnia do środowiska ogromne ilości mikro- i nanoplastiku.

Wyniki te zwracają uwagę na pilną potrzebę zmiany nawyków konsumenckich oraz metod produkcji. Rozwiązaniami mogą być picie większej ilości wody z kranu oraz korzystanie z produktów firm ograniczających zużycie plastiku - informuje Waterdrop.

Ślady mikroplastiku możemy obecnie znaleźć zarówno w ludzkiej krwi, jak i również na szczycie Mount Everestu. To globalny problem, przez który coraz więcej osób decyduje się na bardziej zrównoważone rozwiązania.

Więcej wiadomości o ekologii można przeczytać poniżej:

Najczęściej pijamy wodę filtrowaną lub z kranu

Firma Waterdrop postanowiła zapytać respondentów o to, jaką wodę piją. Z przeprowadzonej ankiety wynika, że:

  • 65,4 proc. Polaków wybiera wodę filtrowaną lub z kranu,
  • 23,6 proc. pije wodę z plastikowych opakowań,
  • 9,3 proc. preferuje ją ze szklanych butelek,
  • 1,7 proc. wybiera inne opakowania.

Waterdrop wprowadził limitowaną edycję butelki w czerwonym kolorze, z wytrzymałego i ekologicznego szkła boro-krzemowego o pojemności 600 ml. Dodatkowo powraca Microdrink Snow, z nową nazwą i designem: Blackberry. To rozpuszczalne kapsułki o smaku jeżyny, jagody oraz jabłka - chwali się producent.

REKLAMA

Waterdrop twierdzi, że dba o to, aby stać się ekologicznym liderem w branży napojów. Wprowadza butelki wielokrotnego użytku oraz Microdrinki bez dodatku cukru i konserwantów.

Badanie przeprowadzono na grupie 671 osób w dniu 31.07.2023 r. Ankietowani to osoby w wieku poniżej 18 lat (0,9 proc.) 18-24 lata (10,1 proc.), 25-34 lata (41,8 proc.) 35-44 lata (31,9 proc.) 45-54 lata (12,4 proc.) oraz 55 lat i więcej (2,8 proc.). 90,1 proc. respondentów to kobiety, a 9,6 proc. to mężczyźni.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA