REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Kupujesz prezent pod choinkę w ciemno? Po co? Bądź jak sprytni Polacy

Przygotowania do świąt ruszyły pełną parą! 1 grudnia ruszyła świąteczna kampania Allegro i z tej okazji platforma przygotowała dla klientów szeroką ofertę prezentów świątecznych. A ile statystyczny Polak wyda w tym roku na prezenty? Według badania SW Research dla Allegro największy odsetek badanych zamierza w tym roku wydać na prezenty świąteczne od 201 zł do 500 zł. Problem w tym, że aż co czwarty Polak nie wie, jaki prezent kupić najbliższym.

01.12.2023
16:17
Kupujesz prezent pod choinkę w ciemno? Po co? Bądź jak sprytni Polacy
REKLAMA

Wręczanie prezentów świątecznych to jedna z ulubionych tradycji praktykowanych w naszych domach. Jednak musimy się najpierw do tego odpowiednio przygotować - jak to robimy? Badanie zwyczajów zakupowych Polaków na Święta Bożego Narodzenia przeprowadzone na zlecenie Allegro przez SW Research pokazało, że wielu z nas podchodzi do tematu prezentów strategicznie, odpowiednio wcześnie rozpoczynając zakupy.

REKLAMA

Allegro wskazuje, że sześciu na dziesięciu Polaków kupuje prezenty świąteczne przed rozpoczęciem grudnia, a 27 proc. na początku tego miesiąca. Jako powód badani wskazują chęć uniknięcia stresu związanego z poszukiwaniem prezentów na ostatnią chwilę (46 proc.), szukanie inspiracji na ciekawsze prezenty (40 proc.) lub trafianie na promocje pozwalające zakupić produkt o lepszym stosunku jakości do ceny (38 proc.). Dla tych, którzy planują swoje zakupy w grudniu, Allegro przygotowało na swojej platformie oznaczenie o przewidywanym czasie dostawy. Dzięki oznaczeniu ikoną czerwonego prezentu klienci będą wiedzieli, czy mogą zamówić dany produkt, tak aby otrzymać go jeszcze przed świętami.

Polacy otwarcie rozmawiają o prezentach

Według analiz 3 na 10 badanych stara się zaskoczyć swoich bliskich i nie pyta ich, co chcą dostać pod choinkę. Większość jednak, bo aż połowa dorosłych Polaków, otwarcie rozmawia o życzeniach prezentowych i chce mieć pewność, że druga osoba będzie zadowolona. Takie rozwiązanie widać przynosi zamierzony skutek, ponieważ 3 na 4 badanych nigdy nie zwróciło do sklepu nietrafionego prezentu świątecznego. W Polsce zachowała się także tradycja pisania listów do świętego Mikołaja, którą praktykuje 16 proc. badanych. Co 10. osoba wykorzystuje inne formy komunikacji, takie jak przesyłanie linków internetowych czy dzielenie się wskazówkami za pomocą mediów społecznościowych, e-maili lub SMS-ów. 

Aż 60 proc. badanych przyznało, że dostaje prezenty od Świętego Mikołaja, o pozostałych pamiętają kolejno: Gwiazdor (10 proc.), Dzieciątko (7 proc.), Gwiazdka (6 proc.) i Aniołek (4 proc.). Co ciekawe 12 proc. Polaków wręcza podarunki bliskim w swoim imieniu. Dziewięciu na 10 Polaków rozpakowuje prezenty po kolacji wigilijnej. Jaka forma obdarowywania cieszy się największą popularnością? Prawie połowa badanych wyjmuje prezenty bezpośrednio spod choinki, a 3 na 10 Polaków wręcza je osobiście. Zaledwie 15 proc. przyznaje, że u nich podarki rozdaje sam Święty Mikołaj - podaje Allegro.

Więcej wiadomości o zakupach online można przeczytać poniżej:

Ile Polacy wydadzą na prezenty?

Jak pokazało badanie SW Research, poszukiwanie prezentów nie należy do najprostszych zadań, co czwarty Polak ma problem z wyborem prezentu dla drugiej połówki, dzieci i rodziców. W szukaniu pomysłów pomocny będzie Prezentownik, który znaleźć można w aplikacji Allegro. Ponadto platforma będzie odliczać do Wigilii razem ze swoimi klientami, dzięki wyjątkowemu kalendarzowi adwentowemu, w którym każdego dnia będą na nich czekać specjalne promocje. Kalendarz znaleźć można w aplikacji Allegro.

REKLAMA

Największy odsetek badanych (39 proc.) planuje w tym roku wydać na prezenty między 201 a 500 zł. Blisko co czwarta osoba chce przeznaczyć na ten cel kwotę z przedziału 501-1000 zł, a ponad 1000 zł wyda 1 na 10 osób. Wiele osób do obdarowania to spore obciążenie dla naszego budżetu, dlatego w trakcie świątecznych zakupów szukamy sposobów na oszczędności. W poszukiwaniu najlepszych cen klientom Allegro pomaga oznaczenie Gwarancja Najniższej Ceny, które dają pewność, że znaleźli najtańszą ofertę wśród wybranych sklepów online. 

Warto także korzystać z Allegro Smart, ponieważ  klienci otrzymują nielimitowaną liczbę dostaw kurierem oraz do tysięcy automatów paczkowych i punktów odbioru, a także bezpłatne zwroty. Nowi użytkownicy mogą skorzystać z programu Smart na Start w ramach bezpłatnego okresu próbnego i otrzymają aż 5 darmowych dostaw w ciągu 3 miesięcy. Cena regularna usługi Allegro Smart wynosi 59,90 zł rocznie lub 10,99 zł miesięcznie - zachęca platforma.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA