REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

InPost podwyższy cenę allegrowiczom. Już za chwilę

Jeszcze przed końcem listopada InPost podniesie stawki za dostawy towarów kupowanych na Allegro. Taką zapowiedź złożył prezes spółki Rafał Brzoska, przypominając, że umowa z platformą e-commerce zakłada aktualizację cen usług InPostu co rok na podstawie wskaźnika inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń. Ostatnia podwyżka została wprowadzona rok temu, a Allegro podniosło ceny usługi Smart, a także zlikwidowało możliwość dzielenia się tym pakietem z najbliższymi.

10.11.2023
19:47
InPost podwyższy cenę allegrowiczom. Już za chwilę
REKLAMA

Rafał Brzoska zdradził plan podwyższenia opłat za przesyłki realizowane w ramach współpracy z Allegro podczas telekonferencji dla analityków we czwartek. Choć zadeklarował, że rozmowy na ten temat między InPostem a Allegro wciąż są prowadzone, to zapowiedział jasno, że „podwyżka nastąpi pod koniec listopada”.

REKLAMA

Umowa między InPostem a Allegro

Zaznaczmy, że nie chodzi o ceny przesyłek, które wyświetlają się kupującym na Allegro, ale o kwoty, jakie Allegro płaci InPostowi za realizację umowy o świadczenie usług przez tę drugą firmę. Każdy użytkownik Allegro wie, że Paczkomat to od wielu lat podstawowa metoda dostarczania towarów zakupionych na tej platformie e-commerce, dlatego zasady rozliczeń pomiędzy obu spółkami są bardzo szczegółowo określone.

Allegro i InPost są obecnie związane umową zawartą w 2020 na siedem lat. Od samego Rafała Brzoski wiemy, że umowa ta przewiduje coroczną aktualizację wyceny usług InPostu. Podstawą do ustalania zmiany cen jest nie tylko wskaźnik inflacji, ale także wskaźnik wzrostu wynagrodzeń. Aktualizacja cen jest dokonywana w listopadzie każdego roku.

Więcej o e-commerce przeczytacie w tych tekstach:

Wzrost kosztów współpracy z InPostem jest już od jakiegoś czasu przenoszony przez Allegro między innymi na nabywców. W listopadzie 2022 roku platforma ogłosiła istotne zmiany dotyczące swojej sztandarowej usługi Smart. Po pierwsze, wzrosła cena rocznej subskrypcji – z 49 zł na 59,90 zł w przypadku standardowego pakietu i z 39 zł do 49,90 zł w przypadku pakietu studenckiego.

Koniec Allegro Family

REKLAMA

W przypadku stałych użytkowników Allegro podwyżka o niecałe 11 zł rocznie była – patrząc realnie – symboliczna, a znacznie większe znaczenie ma podwyższenie kwot uprawniających do darmowej dostawy. Dotyczy to głównie dostaw kurierskich. Z 40 zł na 45 zł wzrosła kwota minimalna w przypadku dostawy do automatów paczkowych i punktów odbioru, a w przypadku przesyłek kurierskich z 40 zł do aż 65 zł.

Kolejną ważną zmianą było wycofanie się ze wprowadzonej zaledwie w 2021 roku usługi Allegro Family, która umożliwiała dzielenie się swoim pakietem Smart z innymi członkami swojego gospodarstwa domowego – podobnie jak ma to miejsce w przypadku takich usług jak Netflix czy YouTube Premium. Usługa Allegro Family została definitywnie wyłączona w lipcu 2023 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA