REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Drogie kredyty i pikująca sprzedaż aut? Otomoto Pay to nie przeszkadza

Stworzony przez Carsmile pod marką Otomoto Pay internetowy broker kredytów samochodowych sprzedał w pierwszych 11 miesiącach 2023 roku kredyty i pożyczki na łączną sumę prawie 360 mln zł, z nawiązką realizując plan założony na cały bieżący rok.

06.12.2023
11:05
Drogie kredyty i pikująca sprzedaż aut? Otomoto Pay to nie przeszkadza
REKLAMA

Otomoto Pay to internetowa platforma, za pośrednictwem której można pozyskać finansowanie na zakup samochodu. Nie jest porównywarką ofert, a narzędziem transakcyjnym umożliwiającym zdalne zaciągnięcie kredytu lub pożyczki. Stworzony przez Carsmile we współpracy z Otomoto broker wystartował w połowie ubiegłego roku.

REKLAMA

Sprzedażowy sukces wbrew sytuacji na rynku

Ogłaszając naszą nową inicjatywę biznesową w lipcu 2022 r. zapowiedzieliśmy, że w pierwszym pełnym roku funkcjonowania Otomoto Pay, czyli w roku 2023, chcemy sprzedać kredyty i pożyczki na kwotę 300 mln zł. Cel ten udało się osiągnąć już w październiku, a zatem w niespełna 10 miesięcy – informuje Łukasz Domański, prezes Carsmile (na zdj. z prawej).

Od początku roku do końca listopada Otomoto Pay pośredniczył w finansowaniu zakupu pojazdów na kwotę prawie 360 mln zł, a całkowita dotychczasowa sprzedaż kredytów i pożyczek samochodowych przekroczyła 460 mln zł.

Nie licząc krótkiego pilotażu, zaczęliśmy od sprzedaży miesięcznej na poziomie kilkunastu milionów złotych. W październiku zbliżyliśmy się do kwoty 50 mln miesięcznej sprzedaży. Nasz wynik jest znacząco wyższy od zakładanego w chwili uruchamiania przedsięwzięcia – informuje Arkadiusz Zaremba, dyrektor generalny Otomoto Pay (na zdj. z lewej).

Więcej wiadomości o sprzedaży samochodów

Sukces Otomoto Pay jest tym cenniejszy, że przypadł na okres spowolnienia i rekordowo wysokich stóp procentowych. Na dodatek tak wysoką sprzedaż udało się osiągnąć, mimo że 2022 r. był okresem wyraźnego spadku sprzedaży aut używanych. Liczba zarejestrowanych samochodów używanych spadła poniżej 2,5 mln, czyli o ponad jedną piątą w porównaniu z 2021 r.

Mariaż fintechu z żywym doradcą

Otomoto Pay jest to fintech, który umożliwia zdalne zaciągnięcie kredytu lub pożyczki na zakup auta bez potrzeby dostarczania papierowych dokumentów. Na liście podmiotów współpracujących z platformą są obecnie 23 instytucje finansowe: banki, firmy pożyczkowe, firmy leasingowe czy CFM (Car Fleet Management – zarządzanie flotą samochodów). Sprzedaż odbywa się poprzez kanały cyfrowe z wykorzystaniem API.

Pomimo rozwoju technologii i wygody, jaką dają narzędzia elektroniczne, wielu klientów nadal oczekuje kontaktu z żywym doradcą. Dlatego w naszym procesie sprzedażowym kontakt telefoniczny jest ważnym uzupełnieniem kanałów cyfrowych – zaznacza Arkadiusz Zaremba.

Jedną z innowacji Otomoto Pay, które przyczyniły się do sukcesu sprzedażowego, było stworzenie hybrydowych produktów łączących kredyt samochodowy z pożyczką gotówkową.

Klient otrzymuje finansowanie, zanim wybierze auto, idzie więc na spotkanie z dilerem samochodowym wyposażony w gotówkę, co znacznie zwiększa jego pozycję negocjacyjną. Cena pożyczki odpowiada natomiast warunkom kredytu samochodowego, jest więc niższa od typowej pożyczki gotówkowej – wyjaśnia dyrektor generalny Otomoto Pay.

Innym autorskim rozwiązaniem jest też „kredyt z gwarancją” na nieprzewidziane naprawy auta.

Zaskakująco wysoka rzetelność klientów Otomoto Pay

Arkadiusz Zaremba nie ukrywa, że zaskoczył go o wiele wyższy od spodziewanego udział pozytywnych decyzji kredytowych dla starających się o finansowanie z banku z przeznaczeniem na używany pojazd.

REKLAMA

Kierując się różnego typu analizami i doświadczeniem z innych rynków, założyliśmy ostrożnie w biznesplanie, że ok. 35 proc. klientów zainteresowanych skorzystaniem z naszej oferty będzie otrzymywało pozytywne decyzje z banków o przyznaniu kredytu. Tymczasem jest ich 60 proc. – ujawnia.

Jego zdaniem oznacza to, że nabywcy aut używanych są rzetelnymi pożyczkobiorcami, którzy z rozsądkiem podchodzą do zaciągania nowych zobowiązań.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA