REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Polacy rzucili się na chwilówki? Mamy krociowe wzrosty

Firmy pożyczkowe w listopadzie udzieliły ponad trzy razy więcej pożyczek niż przed rokiem, a ich łączna wartość była wyższa aż o 80 proc. Czy to oznacza, że Polacy wpadli w szał brania chwilówek? Faktycznie bierzemy więcej pożyczek różnego rodzaju z powodu drożyzny, ale aż tak potężny wzrost liczby chwilówek to efekt zmian w przepisach. Firmy pożyczkowe po prostu zaczęły częściej raportować swoje transakcje.

21.12.2023
21:51
kurs zlotego
REKLAMA

BIK poinformował, że w listopadzie 2023 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 1 mln 136 tys. nowych pożyczek o wartości 1,52 mld zł. Oznacza to, że firmy pożyczkowe współpracujące z BIK-iem udzieliły aż o 201,1 proc. więcej pożyczek niż w listopadzie 2022 roku, a ich łączna kwota była wyższą o 79,4 proc.

REKLAMA

Walka z lichwą

Dane te wyglądają bardzo niepokojąco, ale wyjaśnienie aż tak wielkich wzrostów jest dość prozaiczne. Dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK wyjaśnia, że jest to następstwem wejścia w życie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu lichwie, w wyniku której z dniem 18 maja 2023 r. zaraportowały swoje transakcje firmy, które rozpoczęły współpracę z BIK. Z kolei te firmy, które wcześniej współpracowały z BIK-iem, przekazały transakcje wcześniej nieraportowane.

Jak wylicza BIK, 64,5 proc. chwilówek udzielonych w listopadzie stanowiły pożyczki celowe, 34,4 proc. pożyczki gotówkowe, a karty i limity pożyczkowe to tylko 1,1 proc. Z kolei w ujęciu wartościowym 35,4 proc. to pożyczki celowe, 61,6 proc. pożyczki gotówkowe oraz 3,0 proc. karty i limity pożyczkowe.

Więcej o pożyczkach przeczytacie w tych tekstach:

Z czego wynikają te różnice? BIK tłumaczy, że wynika to ze specyfiki polskiego rynku pożyczek pozabankowych. Pożyczki celowe udzielane są na niższe kwoty, a pożyczki gotówkowe na wyższe, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kredytów ratalnych i kredytów gotówkowych.

Średnia wartość nowo udzielonej w listopadzie 2023 r. pożyczki celowej wyniosła 734 zł i była o 62,3 proc. niższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w listopadzie 2022 r. Natomiast średnia wartość nowo udzielonej w listopadzie 2023 r. pożyczki gotówkowej wyniosła 2 401 zł i była o 3,4 proc. wyższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w listopadzie 2022 r.

Dobra sytuacja na rynku pracy

Waldemar Rogowski wyjaśnia, że wzrost liczby udzielonych pożyczek wynika przede wszystkim z pożyczek udzielonych na zakupy w internecie, których spłata jest rozkładana na kilka miesięcznych rat. Ekspert dodaje, że w ujęciu liczbowym niekwestionowanym liderem rynku pożyczek pozabankowych są pożyczki celowe, a w wartościowym – pożyczki gotówkowe.

REKLAMA

Zaciąganiu pożyczek sprzyja również dobra sytuacja na rynku pracy, niskie bezrobocie i wzrost realny wynagrodzeń – zwraca uwagę analityk BIK-u.

A jak wyglądają statystyki chwilówek od początku roku? BIK informuje, że w okresie styczeń–listopad 2023 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 8,81 mln pożyczek, co oznacza wzrost o 127,2 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2022 roku. Z kolei łączna kwota tych pożyczek to 12,06 mld zł, czyli o 43,5 proc.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA