REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Chcesz oddać butelki w Biedronce? Z telefonem się nie uda

Do zareklamowania wadliwego produktu nie potrzebujemy oryginału paragonu, bo wystarczy jego ksero czy skan, a nawet jeśli i tego nie mamy, to możemy posłużyć się potwierdzeniem płatności, a nawet zeznaniem świadków. Prawo konsumenckie z punktu widzenia konsumenta jest bardzo przyjazne i liberalne. To dokładna odwrotność polityki Biedronki wobec klientów, którzy chcą oddać butelkę z kaucją, bo tutaj bez papierowego paragonu zwrotu kaucji w gotówce nie dostaniecie. A paragon w apce Moja Biedronka? „Nie spełnia kryteriów paragonu fiskalnego określonych przez Ministerstwo Finansów” – stwierdza sieć.

26.08.2023
6:21
coś dziwnego z polskim piwem
REKLAMA

Obowiązkowy system kaucyjny ma w Polsce zacząć obowiązywać dopiero od 2025 roku, ale nie jest to wcale pewne, bo przepisy te powstają w ogromnych bólach. Najwięcej wątpliwości dotyczy oczywiście objęcia kaucją opakowań plastikowych oraz puszek. Obecnie kaucja jest stosowana praktycznie tylko w przypadku butelek po piwie, ale jest to system dobrowolny, więc ogromna liczna tego typu opakowań trafia na wysypiska.

REKLAMA

Największa sieć detaliczna w Polsce postanowiła zrobić krok do przodu i wiosną tego roku wprowadziła nowy system przyjmowania butelek po piwie. Aby zniechęcić swoich klientów do wyrzucania butelek do śmieci, kwotę kaucji podniosła do złotówki, ale ważniejszą nowością jest wprowadzenie nowego modelu wypłaty kaucji przy zwrocie butelek.

Do Biedronki z butelkami i wiedzą ekspercką

Jak czytamy w regulaminie tej usługi, jeśli przyniesiemy do Biedronki butelkę po piwie i pokażemy paragon, na którym będzie wykazany zakup tego piwa, to dostaniemy zwrot 1 zł. Jeśli nie mamy tego paragonu lub przynosimy butelkę po piwie zakupionym w innym sklepie, gotówki nie dostaniemy, ale otrzymamy voucher o tej samej wartości, który możemy wykorzystać przez 100 dni.

Brzmi to całkiem sensownie, ale oczywiście są tu istotne ograniczenia. Po pierwsze, voucher dostaniemy tylko w zamian za butelkę jednego z tych piw: Warka Classic, Namysłów Pils, Kasztelan niepasteryzowany, Harnaś, Żywiec Jasne Pełne, Lech Premium, Tyskie Gronie, Żubr. Po drugie, jeśli Jeżeli dany sklep nie ma w ofercie któregoś z tych piw, to Biedronka zastrzega sobie prawo do odmowy przyjęcia zwrotu.

 class="wp-image-2226412"

Wybierając się do Biedronki z pustymi butelkami po piwie, musimy być więc dobrze przygotowani merytorycznie i mieć ofertę piw konkretnego sklepu w małym palcu, aby uniknąć ryzyka powrotu do domu z tymi samymi brzęczącymi butelkami. Zwrotu kaucji nie dostaniemy też w przypadku butelek uszkodzonych, bez etykiety, a nawet brudnych.

Problem jest też taki, że zdarzają się przypadki, gdy pracownik Biedronki odmawia przyjęcia butelki bez paragonu, ale może po prostu nowy system jest zbyt świeży i nie wszystkie załogi są odpowiednio przeszkolone. Nie bądźmy tu jednak zbyt surowi, bo pracownicy liniowi tej sieci i tak mają dość obowiązków, więc to naturalne, że mogą się zdarzyć takie przypadki.

Apka nie spełnia wymogów Ministerstwa Finansów

Znacznie ciekawsza jest kwestia samego paragonu jako dowodu dokonania zakupu piwa w sieci Biedronka umożliwiającego uzyskanie zwrotu kaucji w gotówce. Otóż okazuje się, że sieć honoruje wyłącznie paragony papierowe i jeśli nie prowadzimy skrupulatnie domowego archiwum paragonów z Biedronki, jesteśmy skazani na porażkę.

Przecież można pokazać dowód zakupu w apce Biedronka! – powiecie. Tak, to bardzo sensowna rada, bo aplikacja mobilna tej sieci ma bardzo przydatną funkcję dostępu do wszystkich transakcji dokonanych po zeskanowaniu kodu naszej karty Moja Biedronka. W zakładce „Transakcje” mamy listę elektronicznych paragonów ze wszystkimi informacjami, jakie znalazły się też na papierowym dowodzie zakupu. Problem polega na tym, że sama Biedronkanie uznaje tych informacji w aplikacji za wiarygodne.

Jeśli chodzi o aplikację, to zapisana tam historia transakcji nie spełnia kryteriów paragonu fiskalnego określonych przez Ministerstwo Finansów – wyjaśnia Joanna Piwowarczyk, menedżerka ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka w mailu do Bizblog.pl.

REKLAMA

Właściwie to dlaczego Biedronka brzmi tu jak urząd skarbowy? Spełnianie kryteriów fiskalnych przez dokumenty kasowe jest oczywiście niezbędne dla rozliczeń podatkowych, ale czy mamy z tym do czynienia tutaj? W przypadku zwrotu kaucji za butelki po piwie używamy paragonu tylko jako dowodu, że kupiliśmy wcześniej to piwo w konkretnym sklepie. Domaganie się dokumentu spełniającego kryteria paragonu fiskalnego, który spełnia kryteria wyznaczone przez Ministerstwo Finansów, przy zwrocie butelki za piwo brzmi absurdalnie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA