REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Boom na eventy, kongresy i szkolenia. Powstają tysiące firm w tej branży

Choć w dobie gospodarczych zawirowań ciężko o stabilność, to niektóre firmy notują w tym okresie duży wzrost popularności. Tak się dzieje w branży eventowej. Dun&Bradstreet Poland na zlecenie ClickMeeting przeprowadziło analizę, z której wynika, że 40 proc. przedsiębiorstw z organizacją wydarzeń, wystaw oraz kongresów znajduje się w dobrej kondycji finansowej.

04.12.2023
17:17
Boom na eventy, kongresy i szkolenia. Powstają tysiące firm w tej branży
REKLAMA

W branży związanej z doradztwem oraz szkoleniami według KRS działa blisko 75 tys. podmiotów gospodarczych, o 9 proc. więcej niż w 2022 r. Wzrost liczby firm reprezentujących branżę eventów, targów i kongresów wynosi obecnie 5,5 tys. Z kolei na koniec 2022 r. było to 5,2 tys. Najmniej w ostatnich latach, czyli 4,9 tys. działalności zarejestrowano w 2020 r. Analiza Dun&Bradstreet Poland przeprowadzona na zlecenie ClickMeeting ukazuje, że niemal 40 proc. przedsiębiorstw w branży eventowej utrzymuje się w dobrej kondycji finansowej, podczas gdy podobny odsetek pozostaje w słabej sytuacji. Jednocześnie 12,4 proc. znajduje się w bardzo złej sytuacji finansowej, a zaledwie 7,5 proc. firm cieszy się bardzo dobrą kondycją.

REKLAMA

Małe wydarzenia i imprezy wewnątrzfirmowe coraz popularniejsze

Wyniki wskazują, że coraz więcej firm jest otwartych na przeznaczanie swoich budżetów zarówno na organizację eventów, jak i szkoleń. Stąd miejsce na rynku dla nowych przedsiębiorstw otwieranych przez ekspertów w swoich dziedzinach, którzy chcą rozwijać własny biznes. W przedsiębiorstwach coraz większą popularnością cieszą się mniejsze wydarzenia i te organizowane wewnątrz firm – mówi Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager ClickMeeting.

Grzegorczyk cieszy się też z tego, że branże związane z szeroko rozumianym konsultingiem rosną.

Staramy się również aktywnie uczestniczyć w ich rozwoju. Świat, w którym mamy coraz większą liczbę szkoleń oraz wydarzeń edukacyjnych to świat, który stawia na rozwój kompetencji przyszłości, w tym kompetencji cyfrowych - komentuje Martyna Grzegorczyk.

Więcej wiadomości na temat szkoleń poniżej:

Znaczny skok liczby firm w branży eventowej

W 2023 r. nie tylko firmy, które działają w zakresie organizacji szkoleń oraz eventów, przeżywają w Polsce dynamiczny rozwój. Według danych z rejestru przedsiębiorstw liczba firm zarejestrowanych z PKD związanymi z szeroko rozumianym konsultingiem, szkoleniami i edukacją wynosi obecnie 74 531. To znaczący skok w porównaniu do roku poprzedniego, gdzie notowano 68 399 firm, oraz w 2021 r., gdy było ich 62 162.

Wcześniej rok 2020 przyniósł branży kryzys związany z pandemią, który spowodował spadek liczby przedsiębiorstw specjalizujących się w eventach oraz szkoleniach z 64 201 do 57 120. Z kolei w 2023 r. zarejestrowano o 6,1 tys. działalności więcej w porównaniu do poprzedniego roku, mimo również dwubiegunowej sytuacji finansowej przedsiębiorstw w branży.

REKLAMA

Firmy nie zamykają swoich budżetów na szkolenia czy konsultacje. Jest to związane z dbaniem o pracowników, ich dobrostan oraz wsparciem przy zdobywaniu nowych kompetencji. Przedsiębiorstwa chcą stawać się pracodawcami z wyboru, partnerami w procesie rozwoju zawodowego - tłumaczy Martyna Grzegorczyk.

I dodaje, że ten trend jest niezwykle ważny, a takie nowoczesne narzędzia cyfrowe, jak ich platforma do spotkań i webinarów on-line coraz sprawniej i efektywniej pozwalają na realizację takich wydarzeń. Uważa też, że wirtualne spotkania czy większe wydarzenia na ClickMeeting można między innymi automatyzować, zapisywać i udostępnić nieobecnym, czy łączyć z wieloma platformami mediów społecznościowych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA