REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Ukraińcy wydają w Polsce miliardy. Widać pokaźny wzrost

Wydatki Ukraińców w Polsce w drugim kwartale br. wyniosły 1,76 mld zł. Można wnioskować, że w perspektywie półrocza wynik wskazuje na powrót poziomu sprzed pandemii, ponieważ w latach 2014-2019 Ukraińcy w pół roku wydawali w naszym kraju w sklepach i na usługi średnio 3,4 mld zł. Jednak eksperci studzą emocje i zwracają uwagę na jedno, że ten trend może się nie utrzymać, bo zaczyna spadać liczba ukraińskich pracowników w Polsce.

25.09.2023
19:33
Ukraińcy wydają w Polsce miliardy. Widać pokaźny wzrost
REKLAMA

Ukraińcy w drugim kwartale przekroczyli granicę z Polską częściej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Eksperci Personnel Service wskazują, że trend wzrostowy może się nie utrzymać, bo widać spadającą podaż pracowników z Ukrainy w Polsce.

REKLAMA

Duży ruch na granicy polsko-ukraińskiej

Z najnowszych danych GUS wynika, że w drugim kwartale cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 43,72 mln razy. To o 27,8 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Ukraińcy w okresie kwiecień-czerwiec br. przekroczyli granicę z Polską 4,6 mln razy, podczas gdy rok wcześniej 4,02 mln razy.

Więcej imigrantach z Ukrainy

Ruch na granicy polsko-ukraińskiej wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Szacuje się, że w naszym kraju przebywa ok. 2 mln obywateli Ukrainy, co w naturalny sposób przekłada się na wjazdy i wyjazdy z naszego kraju, wpływa też bezpośrednio na wydatki. Ukraińcy przed pandemią zostawiali w kasach polskich sklepów i firm usługowych zdecydowanie mniej – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Inglot dodaje też, że teraz widać trend wzrostowy. W porównaniu do pierwszego kwartału wydatki naszych wschodnich sąsiadów wzrosły o ponad 351 mln zł. Trudno jednak na razie szacować czy ten trend się utrzyma, bo Ukraińcy coraz częściej opuszczają Polskę.

Personnel Service uważa, że przed wybuchem pandemii, w latach 2014-2019 Ukraińcy w pierwszej połowie roku zostawiali w Polsce ok. 3,4 mld zł. W 2020 r. ten wynik spadł do 1,7 mld zł, natomiast największe tąpnięcie nastąpiło rok później, kiedy Ukraińcy wydawali w Polsce zaledwie 1 mld zł. W 2022 r. wyniki zaczęły odbijać i wzrosły do 2,1 mld zł, natomiast ten rok jest pierwszym, który zbliża nas do poziomu sprzed pandemii. W ciągu sześciu pierwszych miesięcy tego roku wydatki Ukraińców w Polsce przekroczyły 3,18 mld zł.

Cudzoziemcy wydają w Polsce coraz więcej

REKLAMA

Łącznie wszyscy cudzoziemcy w drugim kwartale br. wydali w Polsce 11,7 mld zł. To o 17,1 proc. więcej w porównaniu rok do roku, kiedy te wydatki były na poziomie 10 mld zł. Patrząc na to, kto zostawiał w naszym kraju najwięcej pieniędzy, to w drugim kwartale 2023 r. największy udział w strukturze zakupów miały osoby przekraczające granicę z:

  • Niemcami (53,1 proc.);
  • Ukrainą (17,9 proc.);
  • Czechami (13,5 proc.);
  • Słowacją (8,2 proc.);
  • Litwą (4,4 proc.);
  • Białorusią (2,7 proc.);
  • Rosją (0,2 proc.).
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA