REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Rozliczenie roczne. Twój e-PIT coraz lepszy, ale przedsiębiorcy znowu obejdą się smakiem

W ramach usługi Twój e-PIT w tym roku będzie można złożyć nie tylko zeznania PIT-37 i PIT-38 jak w zeszłym roku, ale także PIT-28 i PIT-36. To dobra wiadomość dla tych, którzy czerpią dochody z umów najmu, dzierżawy czy z zagranicznych emerytur i rent. Gorsza wiadomość jest taka, że skarbówka znowu nie rozliczy dochodów osób prowadzących działalność gospodarczą.

11.02.2020
14:04
Rozliczenie PIT za 2019 rok. Przedsiębiorcy nadal podatnikami drugiej kategorii
REKLAMA

Ministerstwo Finansów we wtorek ogłosiło nowości w usłudze e-PIT, z których skorzystają podatnicy rozliczający się z dochodów uzyskanych w 2019 roku. Akcja składania rocznego PIT-u rusza w sobotę 15 lutego i potrwa do 30 kwietnia.

REKLAMA

Resort finansów cały czas pracuje nad rozwojem usługi Twój e-PIT, bardzo dobrze przyjętej przez Polaków rok temu

– oświadczył minister Tadeusz Kościński.

„Dlatego zgodnie z zasadą upraszczania systemu podatkowego i samych rozliczeń podatkowych, w 2020 r., przy rozliczeniu rocznego podatku za 2019 r., na podatników czeka wiele pozytywnych zmian w usłudze” - zapowiedział.

Jakie to pozytywne zmiany? Chodzi głównie o możliwość złożenia elektronicznego PIT-28 lub PIT-36. Rok temu w ramach usługi Twój e-PIT dostępne były tylko zeznania PIT-37 i PIT-38.

Inna zmiana ma związek z wprowadzonym w zeszłym roku zwolnieniem z podatku dochodowego osób do 26. roku życia, które na etacie bądź na umowie zleceniu. W tym roku Twój e-PIT będzie uwzględniać ulgę w PIT dla takich osób i podawać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku.

Zmiana ta oczywiście nie dotyczy osób do 26. roku życia, które prowadzą działalność gospodarczą albo pracują na umowie o dzieło, ponieważ im żadne zwolnienie z podatku dochodowego nie przysługuje.

Prowadzisz firmę? To musisz być samodzielny

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie tylko dlatego mogą czuć się pokrzywdzone. Także w tym roku usługa Twój e-PIT nie umożliwia rozliczenia dochodów z takiego źródła. Przedsiębiorcy muszą radzić sobie sami.

Zeznania PIT-28 będą dostępne dla osób, które rozliczają przychody z umów najmu, dzierżawy i tym podobnych, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Z kolei zeznania PIT-36 są dla osób, które rozliczają przychody z najmu, z emerytur i rent z zagranicy.

PIT-36 i PIT-28 nie będą zawierać informacji dot. działalności gospodarczej

– zaznacza MF w komunikacie.

Co istotne, PIT-28 za 2019 r. można składać w usłudze Twój e-PIT tylko do 2 marca.

„Ponieważ PIT-28 wypełnia się tylko indywidualnie, to również składając go za pośrednictwem usługi, nie można skorzystać z preferencji podatkowych, takich jak wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko” - zwraca uwagę resort finansów. 

Ulga na dzieci powyżej 18. roku życia

Kolejna ważna informacja: rozliczenie roczne na formularzach PIT-28 i PIT-36 – w przeciwieństwie do rozliczenia na PIT-37 lub PIT-38 – nie zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia.

REKLAMA

Inną nowością w usłudze Twój e-PIT w tym roku będzie za to automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia, jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem oraz dla dzieci urodzonych w 2019 roku.

Jeśli w ramach usługi Twój e-PIT wykazana będzie nadpłata podatku, to już od końca lutego będzie czekać na podatników informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy. W przypadku niedopłaty trzeba będzie zrobić na swój mikrorachunek podatkowy, który obowiązuje od 1 stycznia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA