REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Sprzedaż drewna tajna tak jak sprzedaż broni. Branża brutalnie o nowych przepisach

Weszły w życie nowe zasady sprzedaży drewna w Polsce. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego bije na alarm i na przepisach wprowadzonych przez Lasy Państwowe nie pozostawia suchej nitki. Padają mocne słowa.

07.10.2021
8:54
drewno-dla-energii-akcja
REKLAMA

Wprowadzony przez Lasy Państwowe system sprzedaży drewna na 2022 r. to katastrofa, pogłębi problemy polskiego przemysłu drzewnego i doprowadzi do podwyżek cen surowca – twierdzi Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego.

REKLAMA

Przedstawiciele branży wskazywali na liczne, absurdalne zapisy w nowych zasadach sprzedaży drewna, które powinny być jak najszybciej zmienione. „Chodzi między innymi o utajnienie całego procesu sprzedaży" – mówią przedstawiciele Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Kłamstwa, korporacje i emocje. Pisanie do premiera Morawieckiego nic nie dało

Izba twierdzi też, że nowe zasady nie chronią wewnętrznego rynku meblarskiego.

Zwiększenie puli na sprzedaż aukcyjną do 30 proc, zniesienie limitu ceny górnej to zaproszenie dla pośredników w handlu drewnem oraz korporacji zachodnich do jeszcze głębszego drenowania naszego, polskiego rynku surowca drzewnego

– mówi Marek Kubiak, prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Jego zdaniem polskie przepisy stoją w zupełnej sprzeczności do tego, jakie działania podejmują rządy innych krajów europejskich. Węgry, Rumunia, Chorwacja już chronią swoich przedsiębiorców przed nadmiernym eksportem drewna. Za kilka miesięcy ograniczenia na podstawie przepisów Światowej Organizacji Handlu wprowadzą Czechy i Słowacja.

Mimo licznych apeli do premiera Mateusza Morawieckiego oraz Jarosława Kaczyńskiego nowe przepisy weszły w życie w środę, 6 października.

Postanowiliście więcej drewna przeznaczyć dla pośredników i zachodnich korporacji. I jeszcze więcej drewna spalić w elektrowniach. W imię czego? Totalna ignorancja, brak najmniejszej woli współpracy. A kłamstwa o rozmowach i powołanym zespole... Brak słów. Czegoś takiego nigdy jeszcze nie było

– taki emocjonalny wpis zamieszczony został na oficjalnym twitterowym profilu Izby.

Ile drewna sprzedadzą Lasy Państwowe w 2022 roku?

Lasy Państwowe planują pozyskać w przyszłym roku mniej więcej tyle drewna, ile pozyskały w 2021 roku. Będzie to lekko ponad 40 mln metrów sześciennych. W Portalu Leśno-Drzewnym i na aukcjach Lasy Państwowe zamierzają w przyszłym roku zaoferować 32,2 mln metrów sześciennych drewna.

Lasy Państwowe podały w oficjalnym komunikacie, że nowe zasady sprzedaży drewna wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przemysłu drzewnego i w znacznie większym stopniu preferują kupujących, którzy przerabiają drewno. W efekcie wpłyną na stabilizację sytuacji na krajowym rynku.

Wobec pojawiających się w ostatnim czasie zastrzeżeń przedsiębiorców drzewnych dotyczących rozmiarów eksportu nieprzerobionego drewna z Polski wprowadzono też zapisy premiujące tych kupujących, którzy w jak największym stopniu przerabiają drewno i robią to na terenie Unii Europejskiej.

Takie elementy oceny ofert zostały włączone do systemu przydzielającego surowiec w Portalu Leśno-Drzewnym. Co istotne, niezgodne z prawdą deklaracje dotyczące odsetka przerabianego drewna i lokalizacji zakładów mogą się stać podstawą do wypowiedzenia już zawartej umowy.

Lasy Państwowe podkreślają przy tym, że nie mają uprawnień do regulowania przepisów eksportowych, a za wywóz drewna z kraju odpowiadają wyłącznie podmioty prywatne.

REKLAMA

Wiceminister Klimatu i Środowiska Edwarda Siarka w rozmowie z PAP przyznał, że popyt na drewno będzie rósł o około 30 proc. rocznie.

Lasy Państwowe gospodarują 7 mln ha lasów i zatrudniają 26 tys. pracowników. W 2020 roku przychody ogółem Lasów Państwowych wyniosły ponad 8,6 mld zł,

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA