REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Hurra! Koniec zaciskania pasa! Polacy ruszyli na zakupy

Wstępne dane GUS-u pokazują, że sprzedaż detaliczna w lutym była wyższa o ponad 6 proc. niż rok temu, a szczególnie mocno wzrosła sprzedaż w kategorii „pojazdy samochodowe, motocykle, części”. Ekonomiści oceniają, że wzrost sprzedaży detalicznej jest wyraźnym sygnałem świadczącym o tym, że po długich miesiącach zaciskania pasa z obawy o wzrost cen, Polacy zaczęli wydawać pieniądze na dobra konsumpcyjne.

21.03.2024
17:06
Hurra! Koniec zaciskania pasa! Polacy ruszyli na zakupy
REKLAMA

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym była o 6,1 proc. wyższa niż przed rokiem, gdy odnotowano spadek o 5 proc. Wprawdzie w porównaniu ze styczniem 2024 r. zanotowano spadek sprzedaży detalicznej o 0,9 proc., ale po dwóch pierwszych miesiącach jesteśmy 4,6 proc. na plusie względem tego samego okresu w zeszłym roku.

REKLAMA

Polacy ruszyli na zakupy

Najnowsze dane pokazują, że w lutym największy wzrost sprzedaży detalicznej rok do roku nastąpił w kategorii „pojazdy samochodowe, motocykle, części”, bo aż o 26,6 proc. W przypadku kategorii „paliwa stałe, ciekłe, gazowe” wzrost wyniósł 13,4 proc., ale w kategorii „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” wzrost wyniósł marne 1,3 proc. Z kolei kategoria „pozostałe” wzrosła o potężne 23 proc.

Jak podaje GUS, w lutym zanotowano o 5,1 proc. wyższą wartość sprzedaży detalicznej przez internet, a udział sprzedaży przez ten kanał w sprzedaży ogółem nieznacznie zmniejszył się w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku. Najwyższy wzrost udziału zanotowano w kategorii „tekstylia, odzież, obuwie” oraz „meble, RTV, AGD”.

Więcej o gospodarce przeczytacie w tych tekstach:

Polski Instytut Ekonomiczny ocenia, że lutowe dane pokazują, że wracamy na ścieżkę wzrostów, a kluczowym czynnikiem napędzającym to odbicie będą rosnące płace realne. PIE wskazuje, że mniej osób planuje ograniczać wydatki na ważne zakupy, a w ciągu roku nastąpił tu spadek o ponad 10 proc. PIE zaznacza, że chęć odbudowy nadszarpniętych wcześniej oszczędności będzie częściowo spowalniać odbicie.

Poprawiająca się sytuacja finansowa skłania konsumentów do większej otwartości na wydatki – pisze Polski Instytut Ekonomiczny w analizie.

Boom dopiero się rozkręca

REKLAMA

Analitycy mBanku zwracają uwagę, że odbicie w sprzedaży detalicznej okazało się wyższe od oczekiwań ekonomistów. Eksperci wskazują, że wyniki te będą coraz lepsze, bo realne dochody rozporządzalne szybko rosną, konsument jest coraz bardziej optymistyczny, a stopa oszczędności się już odbudowała. Z kolei analitycy banku PKO BP piszą, że pozytywna niespodzianka nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę rekordowy wzrost płac realnych oraz korzystny kalendarz.

Boom konsumpcyjny się powoli rozkręca. Marzec najpewniej też będzie silny, m.in. dzięki efektowi Wielkiejnocy – oceniają analitycy PKO BP.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA